Dieselolie holdt liv i Østdanmark

Mange firmaer i Østdanmark blev holdt i live af brummende dieselgeneratorer og mærkede intet til strømsvigtet i går. Nogle var heldige - hos Alfred Berg Bank blev et nødstrømsanlæg installeret i mandags.

Mens masser af computerskærme og anden elektronik tirsdag gik i sort, arbejdede tusindvis af medarbejdere ufortrødent videre i det østdanske erhvervsliv.

Deres arbejdsgivere har alle det til fælles, at de har investeret i nødstrømsanlæg, der straks redder elforsyningen.

Sjællands heldigste virksomhed er måske Alfred Berg Bank i Amaliegade i København.

Her satte man et helt nyt nødstrømsanlæg til 800.000 kroner i drift mandag aften, og de fleste medarbejdere mærkede derfor intet til strømsvigtet, der ellers lammede Østdanmark dagen efter.

God investering

- Man må sige, at investeringen har været lønsom fra første dag, ler IT-chef Esben Larsen, Alfred Berg Bank.

Han erkender, at der har været en del galgenhumor på arbejdspladsen oven på denne perfekte timing, hvor medarbejdere har været skuffede over ikke at få fri, "lige som de gør alle andre steder".

- Vi har lige bygget et helt nyt serverrum og foretaget nogle andre bygningsændringer, og i den forbindelse har vi investeret i anlægget, der holder vores servere og forretningskritiske funktioner 100 procent kørende, siger Esben Larsen.

Da strømmen røg, blev de vigtigste funktioner forsynet fra en batteridrevet UPS (Uninteruptible Power Supply). Efter 20 sekunder var dieselgeneratoren kørende, og den kunne holde hele banken åben i otte timer uden at få fyldt mere brændstof på.

Uvisheden er det værste

Det eneste, der skræmmer nødstrøms-kunderne, er uvisheden om, hvor længe nedbruddet varer, forklarer Ole Aaby, direktør i ATEK Teknik, der leverer nødstrømsanlæg og dieselgeneratorer.

- Vores anlæg kan typisk køre i otte timer, som så kan forlænges til 16-20 timer, hvis man skærer ned på forbruget. Problemet opstår, når resten af byen også mangler strøm, for så kan man ikke pumpe mere dieselolie ned i tanken, siger Ole Aaby.

Han betegner tirsdagen som en ren juleaften for firmaet, der fik travlt med at rådgive kunder, der var i tvivl om, hvordan de skulle forholde sig.

- Vi var også ude og sætte generatorer op hos firmaer, som havde været i kontakt med os, men som ikke lige havde fået besluttet sig for at købe noget endnu, siger Ole Aaby, som i dag har modtaget flere bestillinger fra kunder, der vil opgradere deres anlæg.

Ifølge Ole Aaby kan en virksomhed med omkring 100 medarbejdere være kørende med en dieselgenerator og de nødvendige installationer for 200.000 kroner og opefter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job