TDC scorer en milliard kroner på polsk fiber-strid

Både TDC og GN Store Nord kan trække sig ud som vindere af en mangeårig strid med et polsk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC, der i 2012 har tænkt sig at nedlægge hele 500 stillinger i koncernen, får nu lidt økonomisk hjælp udefra.

Selskabet meddeler, at der er indgået forlig i den sag, der siden 2001 har verseret imellem Danish Polish Telecommunication Group (DPTG) og Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA).

Da TDC TDC ejer 25 procent af DPTG, og GN Store Nord ejer 75 procent, står de begge til at score betydelige beløb på forliget.

TPSA ejes blandt andet af France Telecom.

Handler om fiber-trafik

Sagen handler om afregning af trafik, der fra 1994 til 2009 er ført via et fiberoptisk net i Polen, og hvor DPTG var berettiget til at modtage 14.8 procent af fiber-forretningens samlede overskud frem til januar 2009.

Forliget betyder, at TPSA betaler cirka 4,1 milliarder til DPTG - heraf modtager TDC cirka en milliard kroner, cirka 770 millioner efter skat. GN Store Nord får omkring tre milliarder kroner før skat.

TDC skriver i en pressemeddelse, at den første del af pengene allerede går ind på TDC-kontoen i dag - resten frigives, "når parterne har iværksat de skridt, der skal til for at afslutte igangværende retssager og inddrivelsesprocesser."

TDC forventer i forbindelse med offentliggørelse af årsresultat for 2011 at afsløre, hvordan den ekstra pose penge skal anvendes.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision