TDC scorer en milliard kroner på polsk fiber-strid

Både TDC og GN Store Nord kan trække sig ud som vindere af en mangeårig strid med et polsk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC, der i 2012 har tænkt sig at nedlægge hele 500 stillinger i koncernen, får nu lidt økonomisk hjælp udefra.

Selskabet meddeler, at der er indgået forlig i den sag, der siden 2001 har verseret imellem Danish Polish Telecommunication Group (DPTG) og Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA).

Da TDC TDC ejer 25 procent af DPTG, og GN Store Nord ejer 75 procent, står de begge til at score betydelige beløb på forliget.

TPSA ejes blandt andet af France Telecom.

Handler om fiber-trafik

Sagen handler om afregning af trafik, der fra 1994 til 2009 er ført via et fiberoptisk net i Polen, og hvor DPTG var berettiget til at modtage 14.8 procent af fiber-forretningens samlede overskud frem til januar 2009.

Forliget betyder, at TPSA betaler cirka 4,1 milliarder til DPTG - heraf modtager TDC cirka en milliard kroner, cirka 770 millioner efter skat. GN Store Nord får omkring tre milliarder kroner før skat.

TDC skriver i en pressemeddelse, at den første del af pengene allerede går ind på TDC-kontoen i dag - resten frigives, "når parterne har iværksat de skridt, der skal til for at afslutte igangværende retssager og inddrivelsesprocesser."

TDC forventer i forbindelse med offentliggørelse af årsresultat for 2011 at afsløre, hvordan den ekstra pose penge skal anvendes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S