TDC scorer en milliard kroner på polsk fiber-strid

Både TDC og GN Store Nord kan trække sig ud som vindere af en mangeårig strid med et polsk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC, der i 2012 har tænkt sig at nedlægge hele 500 stillinger i koncernen, får nu lidt økonomisk hjælp udefra.

Selskabet meddeler, at der er indgået forlig i den sag, der siden 2001 har verseret imellem Danish Polish Telecommunication Group (DPTG) og Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA).

Da TDC TDC ejer 25 procent af DPTG, og GN Store Nord ejer 75 procent, står de begge til at score betydelige beløb på forliget.

TPSA ejes blandt andet af France Telecom.

Handler om fiber-trafik

Sagen handler om afregning af trafik, der fra 1994 til 2009 er ført via et fiberoptisk net i Polen, og hvor DPTG var berettiget til at modtage 14.8 procent af fiber-forretningens samlede overskud frem til januar 2009.

Forliget betyder, at TPSA betaler cirka 4,1 milliarder til DPTG - heraf modtager TDC cirka en milliard kroner, cirka 770 millioner efter skat. GN Store Nord får omkring tre milliarder kroner før skat.

TDC skriver i en pressemeddelse, at den første del af pengene allerede går ind på TDC-kontoen i dag - resten frigives, "når parterne har iværksat de skridt, der skal til for at afslutte igangværende retssager og inddrivelsesprocesser."

TDC forventer i forbindelse med offentliggørelse af årsresultat for 2011 at afsløre, hvordan den ekstra pose penge skal anvendes.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job