TDC scorer en milliard kroner på polsk fiber-strid

Både TDC og GN Store Nord kan trække sig ud som vindere af en mangeårig strid med et polsk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC, der i 2012 har tænkt sig at nedlægge hele 500 stillinger i koncernen, får nu lidt økonomisk hjælp udefra.

Selskabet meddeler, at der er indgået forlig i den sag, der siden 2001 har verseret imellem Danish Polish Telecommunication Group (DPTG) og Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA).

Da TDC TDC ejer 25 procent af DPTG, og GN Store Nord ejer 75 procent, står de begge til at score betydelige beløb på forliget.

TPSA ejes blandt andet af France Telecom.

Handler om fiber-trafik

Sagen handler om afregning af trafik, der fra 1994 til 2009 er ført via et fiberoptisk net i Polen, og hvor DPTG var berettiget til at modtage 14.8 procent af fiber-forretningens samlede overskud frem til januar 2009.

Forliget betyder, at TPSA betaler cirka 4,1 milliarder til DPTG - heraf modtager TDC cirka en milliard kroner, cirka 770 millioner efter skat. GN Store Nord får omkring tre milliarder kroner før skat.

TDC skriver i en pressemeddelse, at den første del af pengene allerede går ind på TDC-kontoen i dag - resten frigives, "når parterne har iværksat de skridt, der skal til for at afslutte igangværende retssager og inddrivelsesprocesser."

TDC forventer i forbindelse med offentliggørelse af årsresultat for 2011 at afsløre, hvordan den ekstra pose penge skal anvendes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS