TDC scorer en milliard kroner på polsk fiber-strid

Både TDC og GN Store Nord kan trække sig ud som vindere af en mangeårig strid med et polsk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC, der i 2012 har tænkt sig at nedlægge hele 500 stillinger i koncernen, får nu lidt økonomisk hjælp udefra.

Selskabet meddeler, at der er indgået forlig i den sag, der siden 2001 har verseret imellem Danish Polish Telecommunication Group (DPTG) og Telekomunikacja Polska S.A. (TPSA).

Da TDC TDC ejer 25 procent af DPTG, og GN Store Nord ejer 75 procent, står de begge til at score betydelige beløb på forliget.

TPSA ejes blandt andet af France Telecom.

Handler om fiber-trafik

Sagen handler om afregning af trafik, der fra 1994 til 2009 er ført via et fiberoptisk net i Polen, og hvor DPTG var berettiget til at modtage 14.8 procent af fiber-forretningens samlede overskud frem til januar 2009.

Forliget betyder, at TPSA betaler cirka 4,1 milliarder til DPTG - heraf modtager TDC cirka en milliard kroner, cirka 770 millioner efter skat. GN Store Nord får omkring tre milliarder kroner før skat.

TDC skriver i en pressemeddelse, at den første del af pengene allerede går ind på TDC-kontoen i dag - resten frigives, "når parterne har iværksat de skridt, der skal til for at afslutte igangværende retssager og inddrivelsesprocesser."

TDC forventer i forbindelse med offentliggørelse af årsresultat for 2011 at afsløre, hvordan den ekstra pose penge skal anvendes.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS