Endelig klar: Nu kommer der Intel-chip i smartphones

Intel er med to store aftaler med to store producenter for alvor på vej ind på markedet for chip til smartphones.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel er endelig ved at bryde igennem til smartphone-markedet, der er i kraftig vækst, hvilket analytikerne beskriver som selskabets forsøg på at forsvare sit eget felt - og måske endda sin fremtidige stabilitet - fra en aggressiv konkurrent.

Ifølge Intels topchef, Paul Otellini, har selskabet underskrevet aftaler om at levere sine kommende Atom-chip til smartphones fra både Motorola og Lenovo.

Intel har stort set været låst ude af det lukrative smartphone-marked, så dette er et stort skridt fremad for chipproducenten.
Det udgør samtidig et større defensivt tiltag mod ARM-chippene, som har domineret markedet for chip til smartphones.
I takt med at flere og flere brugere har brugt deres smartphones til flere og flere ting, har pc-markedet - som er Intels hjemmebane - oplevet nedgang.

Skal sikre sig en bid af kagen

"Selvom Intel sælger hundrede millioner af chip om året, så leveres der årligt milliarder af ARM-chip, som anvendes i mere og mere avancerede apparater," fremhæver Dan Olds, der er analytiker hos The Gabriel Consulting Group.

"Hvis ikke Intel reagerer på denne trussel og sikrer sig en bid af kagen, så kan det ende med, at selskabets markedsandele bliver ædt op nedefra - i store træk ligesom hvad Intel i sin tid selv gjorde ved leverandørerne af mainframe- og RISC-chip." 

Ny smartphone fra Lenovo

Lenovo, som selv er en relativt ny spiller i smartphone-markedet, har under CES introduceret sin kommende K800.

Denne smartphone blev faktisk offentliggjort under Otellinis præsentation.

K800 bliver den første smartphone i verden til at anvende en chip med Intels x86-arkitektur, navnlig Atom Z2460.

Den kommer i handlen i løbet af andet kvartal i år i første omgang på det kinesiske marked.

På markedet i årets løb

Hvad angår Motorola, som er en gigant på smartphone-området, så har Intel sikret sig en flerårig aftale, der dækker både smartphones og tablets.

Motorolas første smartphone med en Atom-chip vil efter planen komme på markedet i løbet af andet halvår.

"Intel har kæmpet for at bryde igennem til smartphone-markedet," siger analytiker Patrick Moorhead fra Moor Insights & Strategy.

"Aftalerne med Lenovo og i særlig grad Motorola er et meget stærkt skridt fremad og demonstrerer Intels udvikling på dette område. De næste afgørende skridt vil være at høste nogle positive uafhængige anmeldelser af telefonerne samt at vinde applikationsudviklernes og teleselskabernes gunst, efterfulgt af lancering og gode salgstal."

Moorhead påpeger desuden, at ARM sidder på næste 100 procent af smartphone-market.

Det betyder, at Intels aftaler med Motorola og Lenovo udgør Intels første "troværdige bovskud" mod konkurrenten.

Læs også:

Under pres: Kan Intel vinde det mobile kapløb?

Intel klar med pengene: Vil investere massivt i mobil

Intels CTO: Snart indtager vi din smartphone

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S