Endelig klar: Nu kommer der Intel-chip i smartphones

Intel er med to store aftaler med to store producenter for alvor på vej ind på markedet for chip til smartphones.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel er endelig ved at bryde igennem til smartphone-markedet, der er i kraftig vækst, hvilket analytikerne beskriver som selskabets forsøg på at forsvare sit eget felt - og måske endda sin fremtidige stabilitet - fra en aggressiv konkurrent.

Ifølge Intels topchef, Paul Otellini, har selskabet underskrevet aftaler om at levere sine kommende Atom-chip til smartphones fra både Motorola og Lenovo.

Intel har stort set været låst ude af det lukrative smartphone-marked, så dette er et stort skridt fremad for chipproducenten.
Det udgør samtidig et større defensivt tiltag mod ARM-chippene, som har domineret markedet for chip til smartphones.
I takt med at flere og flere brugere har brugt deres smartphones til flere og flere ting, har pc-markedet - som er Intels hjemmebane - oplevet nedgang.

Skal sikre sig en bid af kagen

"Selvom Intel sælger hundrede millioner af chip om året, så leveres der årligt milliarder af ARM-chip, som anvendes i mere og mere avancerede apparater," fremhæver Dan Olds, der er analytiker hos The Gabriel Consulting Group.

"Hvis ikke Intel reagerer på denne trussel og sikrer sig en bid af kagen, så kan det ende med, at selskabets markedsandele bliver ædt op nedefra - i store træk ligesom hvad Intel i sin tid selv gjorde ved leverandørerne af mainframe- og RISC-chip." 

Ny smartphone fra Lenovo

Lenovo, som selv er en relativt ny spiller i smartphone-markedet, har under CES introduceret sin kommende K800.

Denne smartphone blev faktisk offentliggjort under Otellinis præsentation.

K800 bliver den første smartphone i verden til at anvende en chip med Intels x86-arkitektur, navnlig Atom Z2460.

Den kommer i handlen i løbet af andet kvartal i år i første omgang på det kinesiske marked.

På markedet i årets løb

Hvad angår Motorola, som er en gigant på smartphone-området, så har Intel sikret sig en flerårig aftale, der dækker både smartphones og tablets.

Motorolas første smartphone med en Atom-chip vil efter planen komme på markedet i løbet af andet halvår.

"Intel har kæmpet for at bryde igennem til smartphone-markedet," siger analytiker Patrick Moorhead fra Moor Insights & Strategy.

"Aftalerne med Lenovo og i særlig grad Motorola er et meget stærkt skridt fremad og demonstrerer Intels udvikling på dette område. De næste afgørende skridt vil være at høste nogle positive uafhængige anmeldelser af telefonerne samt at vinde applikationsudviklernes og teleselskabernes gunst, efterfulgt af lancering og gode salgstal."

Moorhead påpeger desuden, at ARM sidder på næste 100 procent af smartphone-market.

Det betyder, at Intels aftaler med Motorola og Lenovo udgør Intels første "troværdige bovskud" mod konkurrenten.

Læs også:

Under pres: Kan Intel vinde det mobile kapløb?

Intel klar med pengene: Vil investere massivt i mobil

Intels CTO: Snart indtager vi din smartphone

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network