Ubuntu skruer op for charmen i Windows-land

Her er nogle af de tiltag, der skal få familien Danmark til at vælge Linux.

Artikel top billede

At de teknikinteresserede it-folk godt kan lide Linux-baserede styresystemer, er vist ingen nyhed, men hvis distributionerne skal slå igennem til et bredere publikum, er der brug for en hovedrengøring og en polering.

Derfor har firmaet bag Ubuntu - det hedder Canonical - taget sig selv i kraven og renset ud i de dele af styresystemet, hvor støvet har lagt sig i et lidt for tungt lag.

Det er blandt andet systemindstillingerne, der skal gøres mere intuitive og sjovere at arbejde med i distributionen.

På websiden Ubuntuvibes kan du se skærmbilleder og læse mere.

Så lækker som Mac OS X

Canonical har netop frigivet en række skitser, der blandt andet viser en stribe nyheder, der handler om forbedringer i forbindelse med skærme, lyd, sikkerhed, strømbesparende funktioner.

Det skriver Linuxworld.

Mark Shuttleworth, manden bag distributionen, har tidligere erklæret, at Ubuntus målsætning er at være et operativsystem, der er lige så smukt og brugervenligt som MAC OS X.

Når man de skitserede målsætninger for næste udgave 12.04, der kommer til april, kan udviklerne komme tættere på den vision.

På det seneste har Ubuntu fokuseret mere på brugervenlighed.
Et eksempel på det tv-koncept, der blev fremvist ved CES-messen i Las Vegas i år.

I videoen kan du se mere om Ubuntu-tv.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos