Ubuntu skruer op for charmen i Windows-land

Her er nogle af de tiltag, der skal få familien Danmark til at vælge Linux.

Artikel top billede

At de teknikinteresserede it-folk godt kan lide Linux-baserede styresystemer, er vist ingen nyhed, men hvis distributionerne skal slå igennem til et bredere publikum, er der brug for en hovedrengøring og en polering.

Derfor har firmaet bag Ubuntu - det hedder Canonical - taget sig selv i kraven og renset ud i de dele af styresystemet, hvor støvet har lagt sig i et lidt for tungt lag.

Det er blandt andet systemindstillingerne, der skal gøres mere intuitive og sjovere at arbejde med i distributionen.

På websiden Ubuntuvibes kan du se skærmbilleder og læse mere.

Så lækker som Mac OS X

Canonical har netop frigivet en række skitser, der blandt andet viser en stribe nyheder, der handler om forbedringer i forbindelse med skærme, lyd, sikkerhed, strømbesparende funktioner.

Det skriver Linuxworld.

Mark Shuttleworth, manden bag distributionen, har tidligere erklæret, at Ubuntus målsætning er at være et operativsystem, der er lige så smukt og brugervenligt som MAC OS X.

Når man de skitserede målsætninger for næste udgave 12.04, der kommer til april, kan udviklerne komme tættere på den vision.

På det seneste har Ubuntu fokuseret mere på brugervenlighed.
Et eksempel på det tv-koncept, der blev fremvist ved CES-messen i Las Vegas i år.

I videoen kan du se mere om Ubuntu-tv.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job