Ubuntu skruer op for charmen i Windows-land

Her er nogle af de tiltag, der skal få familien Danmark til at vælge Linux.

Artikel top billede

At de teknikinteresserede it-folk godt kan lide Linux-baserede styresystemer, er vist ingen nyhed, men hvis distributionerne skal slå igennem til et bredere publikum, er der brug for en hovedrengøring og en polering.

Derfor har firmaet bag Ubuntu - det hedder Canonical - taget sig selv i kraven og renset ud i de dele af styresystemet, hvor støvet har lagt sig i et lidt for tungt lag.

Det er blandt andet systemindstillingerne, der skal gøres mere intuitive og sjovere at arbejde med i distributionen.

På websiden Ubuntuvibes kan du se skærmbilleder og læse mere.

Så lækker som Mac OS X

Canonical har netop frigivet en række skitser, der blandt andet viser en stribe nyheder, der handler om forbedringer i forbindelse med skærme, lyd, sikkerhed, strømbesparende funktioner.

Det skriver Linuxworld.

Mark Shuttleworth, manden bag distributionen, har tidligere erklæret, at Ubuntus målsætning er at være et operativsystem, der er lige så smukt og brugervenligt som MAC OS X.

Når man de skitserede målsætninger for næste udgave 12.04, der kommer til april, kan udviklerne komme tættere på den vision.

På det seneste har Ubuntu fokuseret mere på brugervenlighed.
Et eksempel på det tv-koncept, der blev fremvist ved CES-messen i Las Vegas i år.

I videoen kan du se mere om Ubuntu-tv.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS