Ubuntu skruer op for charmen i Windows-land

Her er nogle af de tiltag, der skal få familien Danmark til at vælge Linux.

Artikel top billede

At de teknikinteresserede it-folk godt kan lide Linux-baserede styresystemer, er vist ingen nyhed, men hvis distributionerne skal slå igennem til et bredere publikum, er der brug for en hovedrengøring og en polering.

Derfor har firmaet bag Ubuntu - det hedder Canonical - taget sig selv i kraven og renset ud i de dele af styresystemet, hvor støvet har lagt sig i et lidt for tungt lag.

Det er blandt andet systemindstillingerne, der skal gøres mere intuitive og sjovere at arbejde med i distributionen.

På websiden Ubuntuvibes kan du se skærmbilleder og læse mere.

Så lækker som Mac OS X

Canonical har netop frigivet en række skitser, der blandt andet viser en stribe nyheder, der handler om forbedringer i forbindelse med skærme, lyd, sikkerhed, strømbesparende funktioner.

Det skriver Linuxworld.

Mark Shuttleworth, manden bag distributionen, har tidligere erklæret, at Ubuntus målsætning er at være et operativsystem, der er lige så smukt og brugervenligt som MAC OS X.

Når man de skitserede målsætninger for næste udgave 12.04, der kommer til april, kan udviklerne komme tættere på den vision.

På det seneste har Ubuntu fokuseret mere på brugervenlighed.
Et eksempel på det tv-koncept, der blev fremvist ved CES-messen i Las Vegas i år.

I videoen kan du se mere om Ubuntu-tv.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job