Apple-event på torsdag: Det kan du vente dig

Apple holder torsdag et større event i New York, og allerede nu er det sluppet ud, hvad temaet er.

Artikel top billede

Læs også:

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Torsdag i denne uge holder Apple et større event i New York, og ifølge flere medier er det nu allerede sluppet ud, hvad emnet bliver.

Og nej, det handler ikke om en ny iPad 3, men dermimod om et nyt software-tiltag fra Tim Cook-selskabet.

Ifølge Ars Technica vil Apple nemlig præsentere en ny platform til udvikling og design af digitale bøger.

Apple har allerede i et stykke tid haft sin egen iBookstore, hvor man kan købe e-bøger, og hvor forlag og forfattere selv kan uploade deres bøger.

Men nu vil Apple altså tilsyneladende et skridt videre i opgøret med de gammeldags papir-bøger.

Ars Technica mener at vide, at Apples nye produkt skal gøre det langt lettere at lave e-bøger med interaktivt indhold og herefter udgive dem til iPhone eller iPad.

Apple har allerede stor succes med at afsætte iPad til blandt andet undervisningssektoren, og i den forbindelse vil det naturligvis også give rigtig god mening at gøre det muligt for de digitale bøger at udnytte alle de muligheder, der er i en internetopkoblet multimedie-tablet som iPad.

Et andet argument for denne type ebogs-platform er også, at iPad'en dermed også på e-bogs-fronten vil kunne noget som de dedikerede e-bogs-læsere ikke kan.

E-bogs-læsere som Kindle mangler hele multimedie-delen, men har tilgengænd andre fordele - læs om dem her.

Nu afdøde Steve Jobs havde selv store forventninger til markedet for digitale bøger.

I biografien om Steve Jobs kommer det således frem, at han vurderede, at markedet potentielt ville kunne omsætte for mange milliarder kroner om året.

Læs også:

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S