TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Politiet var tirsdag uden kontakt med mail, sagsbehandlingssystemer og telefoni på grund af TDC-nedbrud.

Artikel top billede

Det var ikke kun hele politiets telesystem, som tirsdag gik i sort på grund af et nedbrud hos landets største teleselskab, TDC.

Også politiets it-systemer var ubrugelige i en periode under et mere end to timer langt nedbrud.

Hos Koncern-it hos Rigspolitiet, fortæller centerchef Ole Sørensen, at nedbruddet også berørte politiets kommunikationslinjer og efterlod it-systemerne ubrugelige. 

"Vores mail- og sagsbehandlingssystem er lige nede og vende. Alle de systemer, som kører med en klient/server-løsning, bliver i princippet berørt af det," siger Ole Sørensen.  
  
Med nedbruddet blev også forbindelsen mellem politiets centrale driftsmiljøer og de enkelte stationer ramt.

Han fortæller, at han ikke kender den nærmere årsag til nedbruddet, men at han vil bede TDC om en såkaldt rootcause-analyse og en forklaring på, hvad der skete.

"Jeg har tænkt mig at følge op på det. Jeg har selvfølgelig brug for at få en forklaring på, hvorfor det kan ske," siger Ole Sørensen, der ikke vil konkludere noget, før han har talt med TDC om hændelsen.

Ifølge centerchefen var det ikke det værst tænkelige tidspunkt, nedbruddet skete på, fordi der var relativt stille. Fredag aften havde eksempelvis været langt mere træls, siger han.

Han oplyser, at det så vidt han ved ikke blev nødvendigt at genstarte servere for at få de mange it-systemer op at køre igen, efter at de havde mistet forbindelsen med klienterne.

Onsdag formiddag er det kun call-flow systemet Solidus, der normalt håndterer opkaldene hos Københavns Politi, som er nede. Men alle telefoner virker igen.

Tirsdag aften så tingene en overgang værre ud, fordi både telefonsystemerne og 114-numrene var ude af drift. Derfor iværksatte politiet nødberedskab med alternative telefonnumre på mobiltelfoni.  

Nedbruddet hos TDC skyldes, at en backbone-router gik ned i telegigantens  MPLS-netværk, (Multi Protocol Label Switching) der er rygraden i firmaets krypterede kommunikationsnetværk, bekræfter firmaet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics