TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Politiet var tirsdag uden kontakt med mail, sagsbehandlingssystemer og telefoni på grund af TDC-nedbrud.

Artikel top billede

Det var ikke kun hele politiets telesystem, som tirsdag gik i sort på grund af et nedbrud hos landets største teleselskab, TDC.

Også politiets it-systemer var ubrugelige i en periode under et mere end to timer langt nedbrud.

Hos Koncern-it hos Rigspolitiet, fortæller centerchef Ole Sørensen, at nedbruddet også berørte politiets kommunikationslinjer og efterlod it-systemerne ubrugelige. 

"Vores mail- og sagsbehandlingssystem er lige nede og vende. Alle de systemer, som kører med en klient/server-løsning, bliver i princippet berørt af det," siger Ole Sørensen.  
  
Med nedbruddet blev også forbindelsen mellem politiets centrale driftsmiljøer og de enkelte stationer ramt.

Han fortæller, at han ikke kender den nærmere årsag til nedbruddet, men at han vil bede TDC om en såkaldt rootcause-analyse og en forklaring på, hvad der skete.

"Jeg har tænkt mig at følge op på det. Jeg har selvfølgelig brug for at få en forklaring på, hvorfor det kan ske," siger Ole Sørensen, der ikke vil konkludere noget, før han har talt med TDC om hændelsen.

Ifølge centerchefen var det ikke det værst tænkelige tidspunkt, nedbruddet skete på, fordi der var relativt stille. Fredag aften havde eksempelvis været langt mere træls, siger han.

Han oplyser, at det så vidt han ved ikke blev nødvendigt at genstarte servere for at få de mange it-systemer op at køre igen, efter at de havde mistet forbindelsen med klienterne.

Onsdag formiddag er det kun call-flow systemet Solidus, der normalt håndterer opkaldene hos Københavns Politi, som er nede. Men alle telefoner virker igen.

Tirsdag aften så tingene en overgang værre ud, fordi både telefonsystemerne og 114-numrene var ude af drift. Derfor iværksatte politiet nødberedskab med alternative telefonnumre på mobiltelfoni.  

Nedbruddet hos TDC skyldes, at en backbone-router gik ned i telegigantens  MPLS-netværk, (Multi Protocol Label Switching) der er rygraden i firmaets krypterede kommunikationsnetværk, bekræfter firmaet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos