TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Politiet var tirsdag uden kontakt med mail, sagsbehandlingssystemer og telefoni på grund af TDC-nedbrud.

Artikel top billede

Det var ikke kun hele politiets telesystem, som tirsdag gik i sort på grund af et nedbrud hos landets største teleselskab, TDC.

Også politiets it-systemer var ubrugelige i en periode under et mere end to timer langt nedbrud.

Hos Koncern-it hos Rigspolitiet, fortæller centerchef Ole Sørensen, at nedbruddet også berørte politiets kommunikationslinjer og efterlod it-systemerne ubrugelige. 

"Vores mail- og sagsbehandlingssystem er lige nede og vende. Alle de systemer, som kører med en klient/server-løsning, bliver i princippet berørt af det," siger Ole Sørensen.  
  
Med nedbruddet blev også forbindelsen mellem politiets centrale driftsmiljøer og de enkelte stationer ramt.

Han fortæller, at han ikke kender den nærmere årsag til nedbruddet, men at han vil bede TDC om en såkaldt rootcause-analyse og en forklaring på, hvad der skete.

"Jeg har tænkt mig at følge op på det. Jeg har selvfølgelig brug for at få en forklaring på, hvorfor det kan ske," siger Ole Sørensen, der ikke vil konkludere noget, før han har talt med TDC om hændelsen.

Ifølge centerchefen var det ikke det værst tænkelige tidspunkt, nedbruddet skete på, fordi der var relativt stille. Fredag aften havde eksempelvis været langt mere træls, siger han.

Han oplyser, at det så vidt han ved ikke blev nødvendigt at genstarte servere for at få de mange it-systemer op at køre igen, efter at de havde mistet forbindelsen med klienterne.

Onsdag formiddag er det kun call-flow systemet Solidus, der normalt håndterer opkaldene hos Københavns Politi, som er nede. Men alle telefoner virker igen.

Tirsdag aften så tingene en overgang værre ud, fordi både telefonsystemerne og 114-numrene var ude af drift. Derfor iværksatte politiet nødberedskab med alternative telefonnumre på mobiltelfoni.  

Nedbruddet hos TDC skyldes, at en backbone-router gik ned i telegigantens  MPLS-netværk, (Multi Protocol Label Switching) der er rygraden i firmaets krypterede kommunikationsnetværk, bekræfter firmaet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos