KMD beskyldes for at malke kommuner

KMD beskyldes for at sætte prisen op på monopol-områder og sænke prisen på konkurrence-udsatte områder hos kommunerne.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser stiger fra 2011 til i år på næsten alle de cirka 180 produkter, som selskabet har de facto monopol på hos kommunerne.

Det skriver avisen Kommunen, der har fået adgang til priserne.

Avisen peger samtidig på, at KMD-priserne falder på de områder, hvor der er konkurrence.

Oplysningerne får ITEK's direktør Tom Togsverd til at kæde prisudviklingen på de to områder sammen.

"Som branche frygter vi, at der er tale om krydssubsidiering, hvor man bruger monopolindtægterne til at skabe sig en konkurrencefordel på de konkurrenceudsatte områder. Og det er ikke fair play set med mine øjne," udtaler Tom Togsverd til avisen.

Undrer sig og minister ind i sagen

Flere kommuner undrer sig over sammenfaldet. Blandt andet Viborg Kommune.

"Det ser jo meget mærkeligt ud. Der, hvor man er i konkurrence med andre, kan man godt finde ud af at tage en fornuftig pris, men på monopolområderne sætter man i stedet for priserne op," udtaler økonomi- og lønchef Jørgen Bach fra Viborg Kommune.

Og på Christiansborg fortæller it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre, at han synes, det "lyder rystende". Han vil nu hive indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R) ind i sagen.

KMD afviser: Vi følger KL-aftale
KMD selv afviser kritikken.

For det første stiger priserne på monopol-området kun det, som der er aftalt med KL i den såkaldte transitionsaftale, der blev indgået ved salget af KMD, fremfører KMD. 

Stigninger, der ifølge salgs- og marketingsdirektør Karen Nielsen fra KMD, skyldes blandt andet lønstigninger og funktionalitetsforbedringer til systemerne.

"Og det andet område er markedsbestemt, så det er afhængigt af udbud, markedsvilkår, og hvad der ellers sker på markedet," siger hun om prisfaldet på konkurrenceområderne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland