KMD beskyldes for at malke kommuner

KMD beskyldes for at sætte prisen op på monopol-områder og sænke prisen på konkurrence-udsatte områder hos kommunerne.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's priser stiger fra 2011 til i år på næsten alle de cirka 180 produkter, som selskabet har de facto monopol på hos kommunerne.

Det skriver avisen Kommunen, der har fået adgang til priserne.

Avisen peger samtidig på, at KMD-priserne falder på de områder, hvor der er konkurrence.

Oplysningerne får ITEK's direktør Tom Togsverd til at kæde prisudviklingen på de to områder sammen.

"Som branche frygter vi, at der er tale om krydssubsidiering, hvor man bruger monopolindtægterne til at skabe sig en konkurrencefordel på de konkurrenceudsatte områder. Og det er ikke fair play set med mine øjne," udtaler Tom Togsverd til avisen.

Undrer sig og minister ind i sagen

Flere kommuner undrer sig over sammenfaldet. Blandt andet Viborg Kommune.

"Det ser jo meget mærkeligt ud. Der, hvor man er i konkurrence med andre, kan man godt finde ud af at tage en fornuftig pris, men på monopolområderne sætter man i stedet for priserne op," udtaler økonomi- og lønchef Jørgen Bach fra Viborg Kommune.

Og på Christiansborg fortæller it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre, at han synes, det "lyder rystende". Han vil nu hive indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R) ind i sagen.

KMD afviser: Vi følger KL-aftale
KMD selv afviser kritikken.

For det første stiger priserne på monopol-området kun det, som der er aftalt med KL i den såkaldte transitionsaftale, der blev indgået ved salget af KMD, fremfører KMD. 

Stigninger, der ifølge salgs- og marketingsdirektør Karen Nielsen fra KMD, skyldes blandt andet lønstigninger og funktionalitetsforbedringer til systemerne.

"Og det andet område er markedsbestemt, så det er afhængigt af udbud, markedsvilkår, og hvad der ellers sker på markedet," siger hun om prisfaldet på konkurrenceområderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS