Mysterium: Ingen ved om Nokias topmobil sælger

Nokias nye topmobil kommer nu til Danmark, men det er et stort mysterium, hvordan den har klaret sig i andre europæiske lande.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Torsdag eller fredag lander Nokias nye topmobil, Lumia 800, i de danske butikker.

Mobilen er blevet udråbt som Nokias forsøg på et comeback i toppen af smartphone-markedet, hvor selskabet har haft det svært, men er det nu også en telefon, som danskerne vil tage til sig?

Telefonen har siden november været til salg i seks andre europæiske lande, og salgstallene her kan måske afsløre, hvor vellykket comebacket er.

Men det er et større mysterium, hvordan Lumia 800 har klaret sig, fortæller aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

"Det er nok mest gætterier, indtil Nokia selv siger et eller andet," fortæller han.

Solgt i seks lande

Lumia 800 ramte de hollandske, tyske, britiske, franske, italienske og spanske butikker i november.

Fra Holland, Tyskland og Frankrig er der fra nogle teleselskaber og salgspartnere kommet meldinger om, at telefonen har toppet salgslisten.

"Det er en indikation af, at det går okay med salget," siger Morten Imsgard.

Billedet er dog mudret trods meldingerne.

"I England har det lydt fra kilder, at salget har været meget skuffende, og at Nokia opnåede en utrolig lille andel af julesalget," fortæller han.

Venter på salgstal

Nokia selv har ikke oplyst nogen salgstal, og tidligst torsdag den 26. januar, når det finske selskab kommer med årsregnskab, vil der komme tal på bordet.

Der er hos analytikerne vidt forskellige forventninger til salget af Lumia 800 i 2011.

Morten Imsgard forventer et salg på omkring en million eksemplarer, men andre analytikeres forventninger spænder mellem et par hundrede tusinde til to millioner.

"Det her afspejler meget godt, at det her er Nokias forsøg på et comeback, og det er nu engang lidt sværere at vurdere end business as usual," forklarer han.

Sydbank-analytikeren fortæller, at investorerne i disse dage holder øje med hvert enkelt pip, der kommer fra en Nokia-medarbejders mund. Ikke mindst om Lumia 800-salgstallene.

"Hele prissætningen af Nokia på børsen er i øjeblikket styret af indikationer af, hvordan det går (med Lumia 800's salgstal, red.)," siger han.

Morten Imsgard vurderer, at det formentlig er derfor, at Nokia er forsigtige med at melde noget som helst ud om salgstallene.

Har en enkelt analytiker andre forventninger end de offentliggjorte salgstal, kan der hurtigt sprede sig en negativ historie - også selvom salgstallet skulle opfylde Nokias egen forventning, fremhæver analytikeren.

Lumia 800 bliver den første Nokia-telefon i Danmark med Windows Phone.

Læs også: Test: Så god er Nokias nye topmobil

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura