Mysterium: Ingen ved om Nokias topmobil sælger

Nokias nye topmobil kommer nu til Danmark, men det er et stort mysterium, hvordan den har klaret sig i andre europæiske lande.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Torsdag eller fredag lander Nokias nye topmobil, Lumia 800, i de danske butikker.

Mobilen er blevet udråbt som Nokias forsøg på et comeback i toppen af smartphone-markedet, hvor selskabet har haft det svært, men er det nu også en telefon, som danskerne vil tage til sig?

Telefonen har siden november været til salg i seks andre europæiske lande, og salgstallene her kan måske afsløre, hvor vellykket comebacket er.

Men det er et større mysterium, hvordan Lumia 800 har klaret sig, fortæller aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

"Det er nok mest gætterier, indtil Nokia selv siger et eller andet," fortæller han.

Solgt i seks lande

Lumia 800 ramte de hollandske, tyske, britiske, franske, italienske og spanske butikker i november.

Fra Holland, Tyskland og Frankrig er der fra nogle teleselskaber og salgspartnere kommet meldinger om, at telefonen har toppet salgslisten.

"Det er en indikation af, at det går okay med salget," siger Morten Imsgard.

Billedet er dog mudret trods meldingerne.

"I England har det lydt fra kilder, at salget har været meget skuffende, og at Nokia opnåede en utrolig lille andel af julesalget," fortæller han.

Venter på salgstal

Nokia selv har ikke oplyst nogen salgstal, og tidligst torsdag den 26. januar, når det finske selskab kommer med årsregnskab, vil der komme tal på bordet.

Der er hos analytikerne vidt forskellige forventninger til salget af Lumia 800 i 2011.

Morten Imsgard forventer et salg på omkring en million eksemplarer, men andre analytikeres forventninger spænder mellem et par hundrede tusinde til to millioner.

"Det her afspejler meget godt, at det her er Nokias forsøg på et comeback, og det er nu engang lidt sværere at vurdere end business as usual," forklarer han.

Sydbank-analytikeren fortæller, at investorerne i disse dage holder øje med hvert enkelt pip, der kommer fra en Nokia-medarbejders mund. Ikke mindst om Lumia 800-salgstallene.

"Hele prissætningen af Nokia på børsen er i øjeblikket styret af indikationer af, hvordan det går (med Lumia 800's salgstal, red.)," siger han.

Morten Imsgard vurderer, at det formentlig er derfor, at Nokia er forsigtige med at melde noget som helst ud om salgstallene.

Har en enkelt analytiker andre forventninger end de offentliggjorte salgstal, kan der hurtigt sprede sig en negativ historie - også selvom salgstallet skulle opfylde Nokias egen forventning, fremhæver analytikeren.

Lumia 800 bliver den første Nokia-telefon i Danmark med Windows Phone.

Læs også: Test: Så god er Nokias nye topmobil

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S