Mysterium: Ingen ved om Nokias topmobil sælger

Nokias nye topmobil kommer nu til Danmark, men det er et stort mysterium, hvordan den har klaret sig i andre europæiske lande.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Torsdag eller fredag lander Nokias nye topmobil, Lumia 800, i de danske butikker.

Mobilen er blevet udråbt som Nokias forsøg på et comeback i toppen af smartphone-markedet, hvor selskabet har haft det svært, men er det nu også en telefon, som danskerne vil tage til sig?

Telefonen har siden november været til salg i seks andre europæiske lande, og salgstallene her kan måske afsløre, hvor vellykket comebacket er.

Men det er et større mysterium, hvordan Lumia 800 har klaret sig, fortæller aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

"Det er nok mest gætterier, indtil Nokia selv siger et eller andet," fortæller han.

Solgt i seks lande

Lumia 800 ramte de hollandske, tyske, britiske, franske, italienske og spanske butikker i november.

Fra Holland, Tyskland og Frankrig er der fra nogle teleselskaber og salgspartnere kommet meldinger om, at telefonen har toppet salgslisten.

"Det er en indikation af, at det går okay med salget," siger Morten Imsgard.

Billedet er dog mudret trods meldingerne.

"I England har det lydt fra kilder, at salget har været meget skuffende, og at Nokia opnåede en utrolig lille andel af julesalget," fortæller han.

Venter på salgstal

Nokia selv har ikke oplyst nogen salgstal, og tidligst torsdag den 26. januar, når det finske selskab kommer med årsregnskab, vil der komme tal på bordet.

Der er hos analytikerne vidt forskellige forventninger til salget af Lumia 800 i 2011.

Morten Imsgard forventer et salg på omkring en million eksemplarer, men andre analytikeres forventninger spænder mellem et par hundrede tusinde til to millioner.

"Det her afspejler meget godt, at det her er Nokias forsøg på et comeback, og det er nu engang lidt sværere at vurdere end business as usual," forklarer han.

Sydbank-analytikeren fortæller, at investorerne i disse dage holder øje med hvert enkelt pip, der kommer fra en Nokia-medarbejders mund. Ikke mindst om Lumia 800-salgstallene.

"Hele prissætningen af Nokia på børsen er i øjeblikket styret af indikationer af, hvordan det går (med Lumia 800's salgstal, red.)," siger han.

Morten Imsgard vurderer, at det formentlig er derfor, at Nokia er forsigtige med at melde noget som helst ud om salgstallene.

Har en enkelt analytiker andre forventninger end de offentliggjorte salgstal, kan der hurtigt sprede sig en negativ historie - også selvom salgstallet skulle opfylde Nokias egen forventning, fremhæver analytikeren.

Lumia 800 bliver den første Nokia-telefon i Danmark med Windows Phone.

Læs også: Test: Så god er Nokias nye topmobil

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS