It-industrien i oprør: Udbudsreglerne skader os alle

I et brev sendt til Folketinget skriver fire toneangivende it-organisationer, at de nuværende udbudsregler skaber alvorlige problemer.

Artikel top billede

Læs også:

It-industrien banker i bordet: Kræver ny udbudslov

Fælles opråb.

Sådan lyder en del af overskriften i et syv sider langt brev, som It-Branchen, Dansk IT, KITA (Foreningen af Kommunale it-chefer) og KL har skrevet til Folketinget.

Baggrunden er et ønske om en ny og mere smidig udbudslov, for med de nuværende regler spildes "tusindvis af arbejdstimer og millioner af kroner" ifølge organisationerne.

I praksis udelukkes små innovative virksomheder. Samtidig er reglerne for rigide til it-udviklingsprojekter, lyder det.

"Den offentlige sektor ender som konsekvens heraf for ofte med gårdsdagens frem for morgendagens it-løsninger," hedder det i brevet.  
 
Politikere skal bryde ond cirkel
Organisationerne peger på en "ond cirkel" på udbudsområdet, der er selvforstærkende, og som politikerne med nye regler skal bryde.

Blandt andet klager rigtig mange virksomheder over udbud, hvilket igen skaber en "forsigtigshedskultur" hos myndighederne, der "helgarderer" sig med rådgivere.

Samtidig med at der eksempelvis afholdes udbud, hvor det ikke er nødvendigt, eller "hvor vinderne på forhånd er givet grundet markedssituationen."   

Derfor er ønsket fra de fire organisationer, at Folketingets politikere skaber et såkaldt nyt "udbudsparadigme." 

Det skal været præget af "klar praksis" med "gode vejledninger". Og så skal dialogbaserede udbudsformer anvendes til komplekse it-udbud.

Konkret lyder opfordringen på den ene side; lav en mindre "rigid" fortolkning af EU-regler. Og på den ene side; skab en ny struktur, der "mindsker incitamentet til at klage." 

Ligesom der altså generelt skal åbnes mere op for muligheden for dialog mellem udbudsgiver og udbudsbyder.

Læs også:

It-industrien banker i bordet: Kræver ny udbudslov

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S