Derfor har it-iværksættere svært ved at komme i gang

Mange it-iværksættere ønsker brændende at komme i gang. Men især én ting står i vejen. Og det skal vi have gjort noget ved, mener IT-Branchen.

Artikel top billede

Interview: Det er hundesvært at få penge til at etablere en it-virksomhed.

Bank- og finanskrise har betydet, at udlånspolitikken i de finansielle virksomheder er blevet strammet alvorligt op, og det hæmmer it-iværksætternes arbejdsmuligheder.

"Det er overordentlig vanskeligt at skaffe risikovillig kapital," lyder vurderingen fra Morten Bangsgaard, direktør i brancheorganisationen IT-Branchen.

Han vurderer pengemangel som det altoverskyggende problem for danske iværksættere.

"Hvis man skal pege på én barriere for at starte it-virksomhed i Danmark, så må det være adgangen til risikovillig kapital," siger han.

Bankerne står overfor nogle hårde krav til deres kernekapital, og det har medført, at de nu er yderst restriktive med udlån, vurderer Morten Bangsgaard.

"En it-iværksætter har typisk ikke noget varelager eller lignende, som en udlåner kan tage pant i og det, i samspil med en international økonomisk forsigtighed, har gjort det meget svært at skaffe penge."

Han peger også på, at iværksætterskatten er en anden stor økonomisk stopklods.

"Iværksætterskatten forringer vilkårene for at skaffe penge yderligere. Den seneste skattereform har stillet en række forhindringer i vejen for at starte egen virksomhed."

Danske it-iværksættere klarer sig ellers markant bedre end andre iværksættere i Danmark. Burde det ikke være nemmere at låne penge, hvis man er it-iværksætter?

"Det er rigtigt, at it-iværksættere klarer sig bedre, men det, som statistikken ikke viser, er, hvor mange personer, der ellers ville have startet egen virksomhed, hvis vilkårene var bedre."

"Min bekymring er, at de manglende penge vil betyde, at kurven, som viser, hvordan det går for it-iværksættere, vil flade yderligere ud eller knække helt."

Men it-iværksættere klarer sig vel udmærket, sammenlignet med andre iværksættere?

"Det kræver en kolossal tro på det projekt, man går i gang med, og den tro har it-iværksættere. Så jo du har ret i, at it-iværksættere måske har det nemmere end andre iværksættere, men det er stadig utrolig vanskeligt at komme i gang, og det er et meget vigtigt signal at sende til politikerne," siger Morten Bangsgaard.

Læs også: Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Hvordan gør man det nemmere og mere attraktivt at blive it-iværksætter i Danmark?

"Først og fremmest skal man sikre, at det bliver muligt at låne penge og få en tro på, at det at starte egen virksomhed gavner den store bundlinje."

"Politikerne skal desuden gøre det attraktivt med gulerods-ordninger, som gør det nemmere at komme i gang. Man kunne starte med at fjerne iværksætterskatten, så vi for alvor kan få gang i væksten igen," vurderer Morten Bangsgaard.

Hovedstadsområdet er den store drivkraft på dette område, men kan man gøre noget for at få yderområderne med?

"Det er ikke så overraskende, at en stor del af erhvervslivet befinder sig omkring de store byer, men det må i princippet ikke være mere besværligt at være iværksætter i et yderområde end i København."

Mangler vi en vindermentalitet i Danmark, der kan drive iværksættere i gang?

"Det ved jeg ikke, men vi skal glæde os over, at der bliver flere og flere, som vil starte egen virksomhed, og it-branchen er en af de stærke vækst-drivere," vurderer Morten Bangsgaard.

Læs mere:
Derfor bliver flere og flere danskere it-iværksættere.

Derfor kan it-iværksætteri afgøre Danmarks fremtid.

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud.

It-iværksættere smutter fra Danmark i frustration.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S