Nu er det tid til at sende dine kabler på pension

Alle nye gadgets skal selvfølgelig have WiFi - men ikke kun for at du kan komme på internettet.

Artikel top billede

Læs også

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Ifølge en ny rapport fra analysefirmaet In-Stat fortsætter WiFi med at invadere alt fra fladskærms-tv'et til spilkonsollen og blu ray-afspilleren.

Det interessante ved rapporten er imidlertid ikke så meget, at WiFi nu også er ved at blive standard i denne type produkter, men derimod at den trådløse teknologi langt fra kun bruges til internet-forbindelse.

"WiFi ændrer sig fra udelukkende at handle om at få indhold fra et netværk til en enhed til at dele indhold mellem enheder, efterhånden som WiFi går fra at være en netværks-centreret teknologistandard til en, der muliggør peer-to-peer," siger analytiker Frank Dickson.

På samme måde er WiFi efterhånden også at finde i de fleste nye printere, hvilket betyder, at kablet kan skrottes.

Eller i lyd-udstyr, så man slipper for at koble smartphonen til en dock, men i stedet bare kan afspille musik over det trådløse netværk direkte til højtaleren.

"Ny innovation som WiFi Display og WiFi Direct vil fundamentalt ændre måden, indhold flyttes rundt og deles i hjemmet på," siger han.

Sådan kan WiFi forbinde dine enheder

WiFi Direct blev introduceret af industrien i 2010.

Teknologien bruges til at forbinde WiFi-enheder direkte til hinanden.

Dermed kan man eksempelvis koble en tablet direkte til en projektor, så man kan vise en PowerPoint-præsentation, eller man overføre filer mellem to computere uden at skulle have gang i et fysisk lagermedie.

iSuppli, der laver analyser om hardwaremarkedet, har vurderet, at der i 2011 ville blive solgt flere end 700 millioner WiFi-chipsets - og at tallet vil være steget til hele to milliarder i 2014.

Den voldsomme vækst er ikke bare et udtryk for, at WiFi nu er standard i alle de bærbare computere smartphones og tablet-pc'er, der langes over disken til forbrugerne, ligesom teknologien anvendes i fladskærme, kameraer, printere, spilkonsoller og GPS'er.

Forklaringen er også, at det altså ikke længere kun handler om at få forbindelse til internettet, men også om at forbinde forskellige maskiner med hinanden, så man kan skrotte kablerne.

Læs også: 

WiFi kvælder hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks