Nu er det tid til at sende dine kabler på pension

Alle nye gadgets skal selvfølgelig have WiFi - men ikke kun for at du kan komme på internettet.

Artikel top billede

Læs også

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Ifølge en ny rapport fra analysefirmaet In-Stat fortsætter WiFi med at invadere alt fra fladskærms-tv'et til spilkonsollen og blu ray-afspilleren.

Det interessante ved rapporten er imidlertid ikke så meget, at WiFi nu også er ved at blive standard i denne type produkter, men derimod at den trådløse teknologi langt fra kun bruges til internet-forbindelse.

"WiFi ændrer sig fra udelukkende at handle om at få indhold fra et netværk til en enhed til at dele indhold mellem enheder, efterhånden som WiFi går fra at være en netværks-centreret teknologistandard til en, der muliggør peer-to-peer," siger analytiker Frank Dickson.

På samme måde er WiFi efterhånden også at finde i de fleste nye printere, hvilket betyder, at kablet kan skrottes.

Eller i lyd-udstyr, så man slipper for at koble smartphonen til en dock, men i stedet bare kan afspille musik over det trådløse netværk direkte til højtaleren.

"Ny innovation som WiFi Display og WiFi Direct vil fundamentalt ændre måden, indhold flyttes rundt og deles i hjemmet på," siger han.

Sådan kan WiFi forbinde dine enheder

WiFi Direct blev introduceret af industrien i 2010.

Teknologien bruges til at forbinde WiFi-enheder direkte til hinanden.

Dermed kan man eksempelvis koble en tablet direkte til en projektor, så man kan vise en PowerPoint-præsentation, eller man overføre filer mellem to computere uden at skulle have gang i et fysisk lagermedie.

iSuppli, der laver analyser om hardwaremarkedet, har vurderet, at der i 2011 ville blive solgt flere end 700 millioner WiFi-chipsets - og at tallet vil være steget til hele to milliarder i 2014.

Den voldsomme vækst er ikke bare et udtryk for, at WiFi nu er standard i alle de bærbare computere smartphones og tablet-pc'er, der langes over disken til forbrugerne, ligesom teknologien anvendes i fladskærme, kameraer, printere, spilkonsoller og GPS'er.

Forklaringen er også, at det altså ikke længere kun handler om at få forbindelse til internettet, men også om at forbinde forskellige maskiner med hinanden, så man kan skrotte kablerne.

Læs også: 

WiFi kvælder hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS