Denne teknologi kan blive afløseren til DRAM

Nye teknologier er for alvor ved at komme op i fart, så de kan true DRAM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny form for ikke-volatil MRAM-hukommelse, der muligvis kan erstatte DRAM, er stille og roligt ved at finde vej til forskellige produkter.

Analytikere siger dog, at der kan gå lang tid, inden DRAM-teknologien bliver sendt på pension.

Everspin fortalte i sidste uge, at selskabets MRAM ('magnetoresistive random access memory') har fundet vej til produkter, der kræver pålidelig, hurtig, ikke-volatil hukommelse, der kan gemme data i tilfælde af strømsvigt.

MRAM har været under udvikling i årtier, og sidste år lovede Toshiba og Hynix at udvikle den nye memory-type i en grad, hvor den vil kunne erstatte DRAM og NAND flash. Men analytikere vurderer, at de høje omkostninger og den begrænsede densitet i hvert fald i begyndelsen vil begrænse MRAM til specialiserede markeder.

Sådan bruges MRAM

Everspins MRAM-produkter bliver brugt til storage og netværks-produkter fra Dell, som ledte efter hurtig, pålidelig, ikke-volatil hukommelse til at gemme data i tilfælde af strømsvigt, siger Phill LoPresti, der er administrerende direktør for Everspin.

Hukommelsen bliver desuden brugt i BMW racerbiler, kontrolcomputere til Airbus A350 og til industrielle automatiseringssystemer fra Siemens.

"Folk skal lige vænne sig til det, og der skal opbygges et økosystem omkring det, og det arbejder vi på," siger Phill LoPresti og tilføjer, at Everspin er den eneste virksomhed, der sælger MRAM-produkter.

MRAM kan erstatte visse netværks- og storageprodukter, hvor densiteten ikke betyder så meget, siger Mike Howard, der er senior ledende analytiker hos IHS iSuppli. MRAM bliver for eksempel brugt som alternativ til ikke-volatile SRAM i Dells produkter.

MRAM bliver for øjeblikket solgt i små mængder og vil sikkert først blive rigtig populært, når DRAM rammer muren, siger Mike Howard. Der er brugt mange penge på at udvikle DRAM, som desuden har en prisfordel.

MRAM virker lovende som hukommelsesteknologi, eftersom det kan nedskalere mere effektivt end DRAM og NAND flash, siger Jim Handy, der er analytiker hos Objective Analysis.

DRAM, og i høj grad også NAND flash, har en skaleringsgrænse, for i takt med at chipgeometrien mindskes, så bliver der mindre plads, og det betyder færre elektroner på et område, forklarer Jim Handy.

MRAM kan nemmere formindskes, "fordi det ikke er afhængigt af antallet af elektroner, der er fanget i et område," siger Jim Handy.

Der findes også andre typer hukommelse, som for eksempel det såkaldte 'phase-change memory' (PCM), som bliver støttet af Samsung og Micron, der kæmper om at blive afløseren til DRAM og NAND flash. Men hvis MRAM skal erstatte DRAM, så bliver det ved udgangen af dette årti, siger Jim Handy.

Har 300 kunder

Everspin har indset, at det tager tid for en ny type hukommelse at komme ind på markedet, og virksomheden sørger for i første omgang at holde fokus på enterprise-markedet. Virksomheden vil desuden promovere MRAM som hukommelsestypen til solid-state drev, siger Phill LoPresti.

"Vi får NAND til at virke bedre" ved at tilføje et ekstra cache-lag, siger han.

Virksomheden fortæller, at den har mere end 300 aktive kunder, og at den sikrede 250 designpriser for MRAM-produkter sidste år.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS