Her er planen for de strømbesparende ARM-servere

Servere med strømbesparende ARM-processorer er i støbeskeen. Se planen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: ARM regner med at sætte et voldsomt aftryk på servermarkedet fra 2014, når selskabets 64-bit processor-design kommer på hylderne, fortæller administrerende direktør, Warren East.

Serverproducenterne har annonceret eksperimentelle systemer med strømbesparende ARM-processorer, og det styrker selvtilliden hos virksomheden, fortalte Warren East under et interview i forbindelse med CES-showet i Las Vegas.

Men der kan gå flere år, inden virksomheden får opbygget de værktøjer og processor-arkitekturer, der skal til for at komme rigtigt ind på markedet, sagde han.

Har taget mange år

ARM indledte jagten på servermarkedet i 2008, og virksomheden indså allerede dengang, at rejsen ville vare seks år, lød det fra Warren East.

I dag findes ARM først og fremmest i smartphones og tablets, men der er voksende interesse for at bruge de strømbesparende processorer i servere for på den måde spare penge på datacentrene.

Der bliver allerede eksperimenteret med ARM i servere i dag, og Hewlett-Packard har annonceret ARM-baserede server-designs, mens Nvidia mikser virksomhedens Tegra 3 chip og grafiske processorer i en supercomputer i Barcelona.

Men som den sidst ankomne vil ARM skulle slå både Intel og Advanced Micro Devices, hvis x86 chip dominerer datacentrene i dag. ARM's eksisterende processorer er kun 32-bit mod 64-bit til x86, og Warren East anerkender, at det tæller ned, især i forhold til servere.

"Der findes en hel del server-applikationer, hvor softwaren er skrevet ud fra forudsætningen om, at der findes en 64-bit processor. ARM i dag er en 32-bit processor, og derfor er vi bare nødt til at acceptere det faktum, at de server-workloads, der kræver 64-bit, der kan vi ikke være med," sagde Warren East.

ARM for sent ude?

ARM introducerede sin første 64-bit mikroprocessor-arkitektur, ARM v8, i oktober, men prototyper til forbruger- og virksomhedssystemer forventes ikke færdige før 2014. ARMv8 vil køre med mere hukommelse og storage, og det er vigtigt for applikationer, der skal køre på servere.

"Det kommer. Hvis vi havde sagt for 10 år siden, at vi ville ind på servermarkedet i 2012, så var vi nok startet med 64-bit noget før, og så ville vi være hurtigere klar. Men der er ingen grund til bekymring. Jeg tror, vi har den rigtige timing," sagde Warren East.

Mens ARM arbejder sig vej ind på servermarkedet, har Intel udsendt nye strømbesparende chip, der skal konkurrere med ARM på smartphone- og tabletmarkedet.

Under CES annoncerede Intel, at virksomhedens Atom-processor, med kodenavnet Medfield, vil kunne bruges i fremtidens smartphones fra Lenovo og Motorola.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job