Her er planen for de strømbesparende ARM-servere

Servere med strømbesparende ARM-processorer er i støbeskeen. Se planen her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: ARM regner med at sætte et voldsomt aftryk på servermarkedet fra 2014, når selskabets 64-bit processor-design kommer på hylderne, fortæller administrerende direktør, Warren East.

Serverproducenterne har annonceret eksperimentelle systemer med strømbesparende ARM-processorer, og det styrker selvtilliden hos virksomheden, fortalte Warren East under et interview i forbindelse med CES-showet i Las Vegas.

Men der kan gå flere år, inden virksomheden får opbygget de værktøjer og processor-arkitekturer, der skal til for at komme rigtigt ind på markedet, sagde han.

Har taget mange år

ARM indledte jagten på servermarkedet i 2008, og virksomheden indså allerede dengang, at rejsen ville vare seks år, lød det fra Warren East.

I dag findes ARM først og fremmest i smartphones og tablets, men der er voksende interesse for at bruge de strømbesparende processorer i servere for på den måde spare penge på datacentrene.

Der bliver allerede eksperimenteret med ARM i servere i dag, og Hewlett-Packard har annonceret ARM-baserede server-designs, mens Nvidia mikser virksomhedens Tegra 3 chip og grafiske processorer i en supercomputer i Barcelona.

Men som den sidst ankomne vil ARM skulle slå både Intel og Advanced Micro Devices, hvis x86 chip dominerer datacentrene i dag. ARM's eksisterende processorer er kun 32-bit mod 64-bit til x86, og Warren East anerkender, at det tæller ned, især i forhold til servere.

"Der findes en hel del server-applikationer, hvor softwaren er skrevet ud fra forudsætningen om, at der findes en 64-bit processor. ARM i dag er en 32-bit processor, og derfor er vi bare nødt til at acceptere det faktum, at de server-workloads, der kræver 64-bit, der kan vi ikke være med," sagde Warren East.

ARM for sent ude?

ARM introducerede sin første 64-bit mikroprocessor-arkitektur, ARM v8, i oktober, men prototyper til forbruger- og virksomhedssystemer forventes ikke færdige før 2014. ARMv8 vil køre med mere hukommelse og storage, og det er vigtigt for applikationer, der skal køre på servere.

"Det kommer. Hvis vi havde sagt for 10 år siden, at vi ville ind på servermarkedet i 2012, så var vi nok startet med 64-bit noget før, og så ville vi være hurtigere klar. Men der er ingen grund til bekymring. Jeg tror, vi har den rigtige timing," sagde Warren East.

Mens ARM arbejder sig vej ind på servermarkedet, har Intel udsendt nye strømbesparende chip, der skal konkurrere med ARM på smartphone- og tabletmarkedet.

Under CES annoncerede Intel, at virksomhedens Atom-processor, med kodenavnet Medfield, vil kunne bruges i fremtidens smartphones fra Lenovo og Motorola.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S