Netsvindler anholdt i Københavns Lufthavn

Dansk netsvindler, som fra sit hjem i Thailand har snydt mange danskere, er blevet nappet i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet.

Artikel top billede

Da Michael Larsen ankom fra Thailand, stod Nordsjællands Politi klar.

Den 50-årige netsvindler blev anholdt i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet i indtil videre fire uger. Det skriver Lokalavisen.dk.

Michael Larsen blev landskendt, da han var hovedperson i et afsnit af DR-programmet Bag Facaden. Her blev det afsløret, at Michael Larsen har en stribe svindelsager begået via internettet på sin samvittighed.

Ifølge DR1's Bag Facaden er mindst 35 personer blevet snydt af Michael Larsen, og mindst 13 gange har de svindlede anmeldt ham til politiet.

Tæsk med mere

En af fremgangsmåderne var ifølge DR, at svindleren solgte ting via nettet, som han ikke var i besiddelse af. Når køberne så ringede for at klage, blev de truet med tæsk og andre vederstyggeligheder, hvis ikke de holdt mund.

En af dem, der blev snydt og senere truet, er Gitte Lykke, der ville købe en rejse til Cambodja af Michael Larsen. Hun blev mistænkelig og nåede at standse pengeoverførslen i sidste øjeblik.

"Jeg får simpelthen en mail, hvor jeg bliver truet på livet. Og kort tid efter får jeg en mail fra nogle, der underskriver sig "HA Europe", som skriver, at de har fået til opgave at gøre livet surt for mig, fortæller Gitte Lykke til DR.dk.

Det fulde økonomiske omfang af Michael Larsens netsvindel er endnu ikke afdækket, men nu er fælden i hvert fald klappet, og svindleren arresteret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland