Netsvindler anholdt i Københavns Lufthavn

Dansk netsvindler, som fra sit hjem i Thailand har snydt mange danskere, er blevet nappet i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet.

Artikel top billede

Da Michael Larsen ankom fra Thailand, stod Nordsjællands Politi klar.

Den 50-årige netsvindler blev anholdt i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet i indtil videre fire uger. Det skriver Lokalavisen.dk.

Michael Larsen blev landskendt, da han var hovedperson i et afsnit af DR-programmet Bag Facaden. Her blev det afsløret, at Michael Larsen har en stribe svindelsager begået via internettet på sin samvittighed.

Ifølge DR1's Bag Facaden er mindst 35 personer blevet snydt af Michael Larsen, og mindst 13 gange har de svindlede anmeldt ham til politiet.

Tæsk med mere

En af fremgangsmåderne var ifølge DR, at svindleren solgte ting via nettet, som han ikke var i besiddelse af. Når køberne så ringede for at klage, blev de truet med tæsk og andre vederstyggeligheder, hvis ikke de holdt mund.

En af dem, der blev snydt og senere truet, er Gitte Lykke, der ville købe en rejse til Cambodja af Michael Larsen. Hun blev mistænkelig og nåede at standse pengeoverførslen i sidste øjeblik.

"Jeg får simpelthen en mail, hvor jeg bliver truet på livet. Og kort tid efter får jeg en mail fra nogle, der underskriver sig "HA Europe", som skriver, at de har fået til opgave at gøre livet surt for mig, fortæller Gitte Lykke til DR.dk.

Det fulde økonomiske omfang af Michael Larsens netsvindel er endnu ikke afdækket, men nu er fælden i hvert fald klappet, og svindleren arresteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo