Netsvindler anholdt i Københavns Lufthavn

Dansk netsvindler, som fra sit hjem i Thailand har snydt mange danskere, er blevet nappet i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet.

Artikel top billede

Da Michael Larsen ankom fra Thailand, stod Nordsjællands Politi klar.

Den 50-årige netsvindler blev anholdt i Københavns Lufthavn og er nu varetægtsfængslet i indtil videre fire uger. Det skriver Lokalavisen.dk.

Michael Larsen blev landskendt, da han var hovedperson i et afsnit af DR-programmet Bag Facaden. Her blev det afsløret, at Michael Larsen har en stribe svindelsager begået via internettet på sin samvittighed.

Ifølge DR1's Bag Facaden er mindst 35 personer blevet snydt af Michael Larsen, og mindst 13 gange har de svindlede anmeldt ham til politiet.

Tæsk med mere

En af fremgangsmåderne var ifølge DR, at svindleren solgte ting via nettet, som han ikke var i besiddelse af. Når køberne så ringede for at klage, blev de truet med tæsk og andre vederstyggeligheder, hvis ikke de holdt mund.

En af dem, der blev snydt og senere truet, er Gitte Lykke, der ville købe en rejse til Cambodja af Michael Larsen. Hun blev mistænkelig og nåede at standse pengeoverførslen i sidste øjeblik.

"Jeg får simpelthen en mail, hvor jeg bliver truet på livet. Og kort tid efter får jeg en mail fra nogle, der underskriver sig "HA Europe", som skriver, at de har fået til opgave at gøre livet surt for mig, fortæller Gitte Lykke til DR.dk.

Det fulde økonomiske omfang af Michael Larsens netsvindel er endnu ikke afdækket, men nu er fælden i hvert fald klappet, og svindleren arresteret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision