Der kommer mere og mere malware på din Mac

Antallet af sikkerhedstrusler mod Mac steg markant i 2011 men ligger stadig langt under niveauet på Windows.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Der skete en markant stigning i antallet af sikkerhedstrusler mod Apples Mac-computere i 2011, som dog stadig ligger langt under niveauet for Windows-pc'er, påpeger F-Secure Labs i et blogindlæg.

Fra april til december 2011 blev der sammenlagt opdaget 58 nye unikke varianter, skriver F-Secure Labs' Threat Research-team.

29 af disse er 'trojanske downloadere,' som F-Secure beskriver som en særlig type trojaner, der i det skjulte downloader skadelige filer fra en fjernserver og derefter installerer og kører disse filer.

Blogindlægget Mac Malware Summary 2011 (Q2/Q3/Q4) sammenligner ikke direkte opgørelsen for 2011 med antallet af trusler på Mac i 2010 eller med antallet på Windows.

F-Secure skriver blot, at selv om antallet på Mac er steget i 2011, så er det stadig væsentligt mindre end på Windows.

Bagdøre

Bagdøre udgør den næstmest udbredte trusselskategori med 15 nyopdagede trusler.

Bagdøre beskrives som værktøjer til fjernadministration, der er designet til at undgå at blive opdaget af forskellige sikkerhedsmekanismer for på den måde at give mulighed for i det skjulte at kontrollere et program, en computer eller et netværk.

Der er også blevet opdaget syv nye trojanere, som F-Secure beskriver som ikke-replikerende, vildledende programmer, der udfører flere opgaver, end hvad brugeren har viden om eller giver tilladelse til.

Derudover er der i 2011 opdaget syv nye falske antivirusprogrammer til Mac, som brugerne bliver narret til at købe og selv installere, men som oftest faktisk ikke fungerer.

F-Secures blogindlæg påpeger, at malware-tendensen på Mac ikke følger den generelle udvikling for Apples markedsandele, men derimod at nye trusler fremkommer i en slags bobleøkonomier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura