Der kommer mere og mere malware på din Mac

Antallet af sikkerhedstrusler mod Mac steg markant i 2011 men ligger stadig langt under niveauet på Windows.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Der skete en markant stigning i antallet af sikkerhedstrusler mod Apples Mac-computere i 2011, som dog stadig ligger langt under niveauet for Windows-pc'er, påpeger F-Secure Labs i et blogindlæg.

Fra april til december 2011 blev der sammenlagt opdaget 58 nye unikke varianter, skriver F-Secure Labs' Threat Research-team.

29 af disse er 'trojanske downloadere,' som F-Secure beskriver som en særlig type trojaner, der i det skjulte downloader skadelige filer fra en fjernserver og derefter installerer og kører disse filer.

Blogindlægget Mac Malware Summary 2011 (Q2/Q3/Q4) sammenligner ikke direkte opgørelsen for 2011 med antallet af trusler på Mac i 2010 eller med antallet på Windows.

F-Secure skriver blot, at selv om antallet på Mac er steget i 2011, så er det stadig væsentligt mindre end på Windows.

Bagdøre

Bagdøre udgør den næstmest udbredte trusselskategori med 15 nyopdagede trusler.

Bagdøre beskrives som værktøjer til fjernadministration, der er designet til at undgå at blive opdaget af forskellige sikkerhedsmekanismer for på den måde at give mulighed for i det skjulte at kontrollere et program, en computer eller et netværk.

Der er også blevet opdaget syv nye trojanere, som F-Secure beskriver som ikke-replikerende, vildledende programmer, der udfører flere opgaver, end hvad brugeren har viden om eller giver tilladelse til.

Derudover er der i 2011 opdaget syv nye falske antivirusprogrammer til Mac, som brugerne bliver narret til at købe og selv installere, men som oftest faktisk ikke fungerer.

F-Secures blogindlæg påpeger, at malware-tendensen på Mac ikke følger den generelle udvikling for Apples markedsandele, men derimod at nye trusler fremkommer i en slags bobleøkonomier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S