Der kommer mere og mere malware på din Mac

Antallet af sikkerhedstrusler mod Mac steg markant i 2011 men ligger stadig langt under niveauet på Windows.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Der skete en markant stigning i antallet af sikkerhedstrusler mod Apples Mac-computere i 2011, som dog stadig ligger langt under niveauet for Windows-pc'er, påpeger F-Secure Labs i et blogindlæg.

Fra april til december 2011 blev der sammenlagt opdaget 58 nye unikke varianter, skriver F-Secure Labs' Threat Research-team.

29 af disse er 'trojanske downloadere,' som F-Secure beskriver som en særlig type trojaner, der i det skjulte downloader skadelige filer fra en fjernserver og derefter installerer og kører disse filer.

Blogindlægget Mac Malware Summary 2011 (Q2/Q3/Q4) sammenligner ikke direkte opgørelsen for 2011 med antallet af trusler på Mac i 2010 eller med antallet på Windows.

F-Secure skriver blot, at selv om antallet på Mac er steget i 2011, så er det stadig væsentligt mindre end på Windows.

Bagdøre

Bagdøre udgør den næstmest udbredte trusselskategori med 15 nyopdagede trusler.

Bagdøre beskrives som værktøjer til fjernadministration, der er designet til at undgå at blive opdaget af forskellige sikkerhedsmekanismer for på den måde at give mulighed for i det skjulte at kontrollere et program, en computer eller et netværk.

Der er også blevet opdaget syv nye trojanere, som F-Secure beskriver som ikke-replikerende, vildledende programmer, der udfører flere opgaver, end hvad brugeren har viden om eller giver tilladelse til.

Derudover er der i 2011 opdaget syv nye falske antivirusprogrammer til Mac, som brugerne bliver narret til at købe og selv installere, men som oftest faktisk ikke fungerer.

F-Secures blogindlæg påpeger, at malware-tendensen på Mac ikke følger den generelle udvikling for Apples markedsandele, men derimod at nye trusler fremkommer i en slags bobleøkonomier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S