Analytiker: Danionics lever kun et år mere

Batteriproducenten Danionics har sandsynligvis kun et år tilbage at leve i, lyder den barske dom fra Jyske Banks aktieanalytiker, som sætter værdien af aktien til nul.

Uden yderligere kapital vil den fynske batteriproducent Danionics højst overleve 11 måneders drift og derefter gå i betalingsstandsning.

Og det er meget lidt sandsynligt, at pengene vil komme i kassen, for tilliden til selskabet er i bund.

Sådan lyder den lammende dom fra Jyske Banks aktieanalytiker Rune Møller, som i en rapport om Danionics opfordrer aktieejere til at sælge og sætter det langsigtede kursmål til et rundt nul.

Ud over ny kapital kan kun en overtagelse, en uventet stor ordre eller en mirakuløs markedsvending ændre på dødsdommen, og alle dele anser Jyske Bank for usandsynligt.

- Danionics har brug for en kraftig vækst i omsætningen for at stoppe likviditetsforbruget. Omsætningen skal således tredobles til niveauet 250-300 millioner kroner, før Danionics er ved breakeven cash-flow-mæssigt. Det vurderer vi ikke som sandsynligt, skriver Rune Møller i analysen.

Afviser dødsdom

Salget af Danionics' meget roste letvægtsbatterier har været helt bundet op på Hewlett-Packards lommecomputer Ipaq, og det har ikke været nok til at holde batteriproducenten oven vande.

Over for flere medier afviser finansdirektør i Danionics Henrik Langebæk dog Jyske Banks sortsynede udlægning af selskabets økonomi.

- Det er baseret på et uændret omsætningsniveau, men vi mener, at vi kan omsætte for mere til næste år, siger Henrik Langebæk til Fyens Stiftstidende.

Han vil dog ikke gå i detaljer om selskabets strategi af hensyn til oplysningspligten over for Københavns Fondsbørs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S