Google lukker tjenester på stribe

Google lægger en hel stribe af tjenester på huggeblokken.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google luger fortsat ud i sine services. 

Nu lukker selskabet ned for blandt andet Picnik, Google Message Continuity og Needlebase, ligesom det vil foretage ændringer i flere andre services.

Google opkøbte Picnik i 2010 med den hensigt at integrere servicen til billedredigering med online-billedalbummet Picasa.

"Vi tage servicen ud af drift 19. april 2012, så Picnik-teamet kan fortsætte med at skabe deres fotoredigerings-magi på tværs af flere Google-produkter," skriver Dave Girouard, der er vice president of product management, i et blogindlæg fredag.

Backup af Exchange

Google trækker også stikket på Google Message Continuity, der er selskabets service til backup af e-mail fra Microsoft Exchange.

Siden lanceringen har "hundredvis" af virksomheder tilmeldt sig servicen, men det står klart, at der er langt større interesse for Google Apps, skriver Dave Girouard.

"Vi har besluttet, at vi fremover vil fokusere indsatsen på Google Apps og stopper understøttelsen af GMC," skriver han.

Google vil desuden 20. april lukke ned for data management-platformen Neddlebase samt for Social Graph API, der ikke bruges i nogen stor udstrækning.

Selskabet vil heller ikke længere tilbyde en klientbaseret version af Urchin, der er det analyseprodukt, som Google Analytics er bygget på. Der vil i stedet blive fokuseret på online-løsningen Analytics.

Vil åbne kildekode

Derudover planlægger Google at åbne kildekoden til Sky Maps, som er en applikation til Android, der ved hjælp af blandt andet GPS viser brugerne stjernebillederne, som de står på himlen på det givne tidspunkt.

Google håber at få studerende til at anvende Sky Maps i projekter i kraft af et partnerskab med Carnegie Mellon University.

Sidste år offentliggjorde Google ligeledes lukningen af flere andre produkter og services heriblandt Buzz, Code Search, Jaiku, Aardvark, Fast Flip, Sidewiki og Image Labeler.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job