Google lukker tjenester på stribe

Google lægger en hel stribe af tjenester på huggeblokken.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google luger fortsat ud i sine services. 

Nu lukker selskabet ned for blandt andet Picnik, Google Message Continuity og Needlebase, ligesom det vil foretage ændringer i flere andre services.

Google opkøbte Picnik i 2010 med den hensigt at integrere servicen til billedredigering med online-billedalbummet Picasa.

"Vi tage servicen ud af drift 19. april 2012, så Picnik-teamet kan fortsætte med at skabe deres fotoredigerings-magi på tværs af flere Google-produkter," skriver Dave Girouard, der er vice president of product management, i et blogindlæg fredag.

Backup af Exchange

Google trækker også stikket på Google Message Continuity, der er selskabets service til backup af e-mail fra Microsoft Exchange.

Siden lanceringen har "hundredvis" af virksomheder tilmeldt sig servicen, men det står klart, at der er langt større interesse for Google Apps, skriver Dave Girouard.

"Vi har besluttet, at vi fremover vil fokusere indsatsen på Google Apps og stopper understøttelsen af GMC," skriver han.

Google vil desuden 20. april lukke ned for data management-platformen Neddlebase samt for Social Graph API, der ikke bruges i nogen stor udstrækning.

Selskabet vil heller ikke længere tilbyde en klientbaseret version af Urchin, der er det analyseprodukt, som Google Analytics er bygget på. Der vil i stedet blive fokuseret på online-løsningen Analytics.

Vil åbne kildekode

Derudover planlægger Google at åbne kildekoden til Sky Maps, som er en applikation til Android, der ved hjælp af blandt andet GPS viser brugerne stjernebillederne, som de står på himlen på det givne tidspunkt.

Google håber at få studerende til at anvende Sky Maps i projekter i kraft af et partnerskab med Carnegie Mellon University.

Sidste år offentliggjorde Google ligeledes lukningen af flere andre produkter og services heriblandt Buzz, Code Search, Jaiku, Aardvark, Fast Flip, Sidewiki og Image Labeler.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S