Google lukker tjenester på stribe

Google lægger en hel stribe af tjenester på huggeblokken.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google luger fortsat ud i sine services. 

Nu lukker selskabet ned for blandt andet Picnik, Google Message Continuity og Needlebase, ligesom det vil foretage ændringer i flere andre services.

Google opkøbte Picnik i 2010 med den hensigt at integrere servicen til billedredigering med online-billedalbummet Picasa.

"Vi tage servicen ud af drift 19. april 2012, så Picnik-teamet kan fortsætte med at skabe deres fotoredigerings-magi på tværs af flere Google-produkter," skriver Dave Girouard, der er vice president of product management, i et blogindlæg fredag.

Backup af Exchange

Google trækker også stikket på Google Message Continuity, der er selskabets service til backup af e-mail fra Microsoft Exchange.

Siden lanceringen har "hundredvis" af virksomheder tilmeldt sig servicen, men det står klart, at der er langt større interesse for Google Apps, skriver Dave Girouard.

"Vi har besluttet, at vi fremover vil fokusere indsatsen på Google Apps og stopper understøttelsen af GMC," skriver han.

Google vil desuden 20. april lukke ned for data management-platformen Neddlebase samt for Social Graph API, der ikke bruges i nogen stor udstrækning.

Selskabet vil heller ikke længere tilbyde en klientbaseret version af Urchin, der er det analyseprodukt, som Google Analytics er bygget på. Der vil i stedet blive fokuseret på online-løsningen Analytics.

Vil åbne kildekode

Derudover planlægger Google at åbne kildekoden til Sky Maps, som er en applikation til Android, der ved hjælp af blandt andet GPS viser brugerne stjernebillederne, som de står på himlen på det givne tidspunkt.

Google håber at få studerende til at anvende Sky Maps i projekter i kraft af et partnerskab med Carnegie Mellon University.

Sidste år offentliggjorde Google ligeledes lukningen af flere andre produkter og services heriblandt Buzz, Code Search, Jaiku, Aardvark, Fast Flip, Sidewiki og Image Labeler.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job