Google lukker tjenester på stribe

Google lægger en hel stribe af tjenester på huggeblokken.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google luger fortsat ud i sine services. 

Nu lukker selskabet ned for blandt andet Picnik, Google Message Continuity og Needlebase, ligesom det vil foretage ændringer i flere andre services.

Google opkøbte Picnik i 2010 med den hensigt at integrere servicen til billedredigering med online-billedalbummet Picasa.

"Vi tage servicen ud af drift 19. april 2012, så Picnik-teamet kan fortsætte med at skabe deres fotoredigerings-magi på tværs af flere Google-produkter," skriver Dave Girouard, der er vice president of product management, i et blogindlæg fredag.

Backup af Exchange

Google trækker også stikket på Google Message Continuity, der er selskabets service til backup af e-mail fra Microsoft Exchange.

Siden lanceringen har "hundredvis" af virksomheder tilmeldt sig servicen, men det står klart, at der er langt større interesse for Google Apps, skriver Dave Girouard.

"Vi har besluttet, at vi fremover vil fokusere indsatsen på Google Apps og stopper understøttelsen af GMC," skriver han.

Google vil desuden 20. april lukke ned for data management-platformen Neddlebase samt for Social Graph API, der ikke bruges i nogen stor udstrækning.

Selskabet vil heller ikke længere tilbyde en klientbaseret version af Urchin, der er det analyseprodukt, som Google Analytics er bygget på. Der vil i stedet blive fokuseret på online-løsningen Analytics.

Vil åbne kildekode

Derudover planlægger Google at åbne kildekoden til Sky Maps, som er en applikation til Android, der ved hjælp af blandt andet GPS viser brugerne stjernebillederne, som de står på himlen på det givne tidspunkt.

Google håber at få studerende til at anvende Sky Maps i projekter i kraft af et partnerskab med Carnegie Mellon University.

Sidste år offentliggjorde Google ligeledes lukningen af flere andre produkter og services heriblandt Buzz, Code Search, Jaiku, Aardvark, Fast Flip, Sidewiki og Image Labeler.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S