Skrap piratlov udskudt efter højlydte protester

Samlet it-branche har med massive protester fået kørt skrap piratlov af sporet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Da Wikipedia i onsdags gik i sort, var det kulminationen på en sjældent set kampagne hvor it-branchens store drenge formentligt for første gang nogensinde havde fundet fælles fodslag.

Anledningen var SOPA - den stærkt omdiskuterede og voldsomme anti-piratlov, som den amerikanske kongres ville have gennemført.

Det lykkes Wikipidia sammen med Google, Reddit, Wired, Twitter, Facebook og mange andre tech-firmaer at rejse så massiv modtand mod SOPA, at loven nu er taget af bordet - udskudt på ubestemt tid.

Udskydelsen gælder både SOPA-forslaget fremsat i Repræsentanternes hus og den næsten identiske søsterlov - PIPA fremsat i Senatet.

PIPA - Protect Intellectual Property Act) skulle have været til afstemning i Senatet i morgen tirsdag. Men Senatet har nu udskudt den afstemning.

Manden bag SOPA, formanden for retsudvalget i Repræsenternes Hus, Lamar Smith, sagde fredag, at PIPA og SOPA er udskudt "ind til der kan komme en bredere enighed om en løsning (på piratproblemet)".

Det var både den nye generation af internetfirmaer og it-branchens mere veletablerede garde, der gik imod de to love. Microsoft, der først blev antaget at støtte lovenene, meldte ud i sidste uge, at selskabet også var modstander.

Apple var dog et selskab, man aldrig hørte noget fra.

Busted

SOPA og PIPA var blevet fremsat efter intenst lobbyarbejde fra den amerikanske rettighedsindustri, primært filmbranchen.

Mens SOPA-debatten fredag var på sit højeste, meldte FBI ud, at et af tidens største fildelingssites, Megaupload var blevet "busted" på grund af piratkopiering og andre kriminelle forhold.

Hvorvidt it-branchen skal have hele æren for at have vingeskudt SOPA, er dog et åbent spørgsmål.

Da FBI i torsdag aften dansk tid offentligjorde den storstilede aktion, hvor fildelingssitet Megauploads topledelse var blevet anholdt i flere lande, og sitet lukket og overtaget af de amerikanske myndigheder, beviste man samtidigt, at der ikke er noget stort behov for nye love, der kan hjælpe rettighedsindustrien til at lukke selv fjerntliggende sites, som mistænkes for pirateri.

De eksisterende love er åbenbart allerede fuldt tilstrækkelige.

Læs også:

Wikipedia lukker ned i protest

Det kommer der ud af omfattende SOPA-protest

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S