Her er Microsofts planer for SQL Server 2012

Microsoft har offentliggjort planer for den kommende SQL Server 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har annonceret en online-begivenhed 7. marts, der skal markere lanceringen af SQL Server 2012, som er næste generation af virksomhedens database-produkt.

Der vil være oplæg af to corporate vice presidents fra Microsoft, Ted Kummert og Quentin Clark, som dels vil give tilhørerne et indblik i Microsofts 'vision for data-evolution' og dels et generelt overblik over funktionerne i SQL Server 2012.

Det står ikke umiddelbart klart, hvorvidt 7. marts også er den reelle udgivelsesdato, men under alle omstændigheder må eventen betyde, at produktet er lige på trapperne.

"Lad mig lige give jer en dosis virkelighed her: Hvis du ikke er på et [beta-program] eller på andre måder er ved at gå live med et private build eller en release candidate, så kommer du ikke til at installere og implementere SQL Server 2012 den 7. marts. Det lover jeg," skrev SQL Server-eksperten Aaron Bertrand i et blogindlæg mandag.

"Den form for lancerings-events er et marketingredskab, der skal skabe forventning til produktet. Vil vi kunne downloade Express-versionen fra Microsofts hjemmeside, og andre produkter fra MSDN eller din volume licensing portal kort tid efter? Selvfølgelig. Den næste dag? Næsten helt sikkert ikke," fortsætter han.

Det kan du vente dig af SQL Server 2012

SQL Server 2012 er planlagt i tre hovedversioner, heriblandt en ny BI (business intelligence)-version, der tilføjer funktioner som Power View data recovery-værktøjet og datakvalitets-tjenester til standard-versionen.

Microsoft planlægger desuden at tilbyde en version til virksomheder med avanceret sikkerhed, high availability-funktioner og kolonnebaserede databaser oven på BI-versionens funktionssæt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job