Motorola: iPhone 4S og iCloud bygger på vores patent

Motorola stævner igen Apple med kradse beskyldninger om, at både iPhone 4S og iCloud bygger på Motorola-patenter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Motorola stævner Apple med anklager om overtrædelse af seks patenter i iPhone 4S, hvoraf de fire patenter har at gøre med iCloud.

Retspapirerne nævner de samme seks patenter, som Motorola også henviste til i sin klage over Apple i 2010 samme sted.

Motorola forsøgte at tilføje iPhone 4S og iCloud til listen over Apple-produkter i den gamle retssag, men dommeren afgjorde, at det var for sent.

Det nye sagsanlæg er bemærkelsesværdigt i den langvarige kamp mellem Motorola og Apple, eftersom den må være blevet sanktioneret af Google, fortæller Florian Mueller, der har fulgt sagerne om mobile patenter tæt, i et blogindlæg. Florian Mueller er patentekspert og bliver nogle gange betalt for sit arbejde af for eksempel Microsoft.

Opkøbsaftalen mellem Google og Motorola kræver, at Motorola ikke igangsætter nye sager, der har at gøre med intellektuel ejendom, uden først at have fået Googles accept. Det betyder, at Google eksplicit må have givet Motorola lov til at forfølge sagen mod Apple.

Mange eksperter tror, at Google i sin tid sagde ja til at købe Motorola på grund af telefon-producentens omfattende patentportefølje, der blev interessant, da Android begyndte at komme under angreb i retten fra virksomheder som Microsoft og Apple.

Apple og Motorola har taget kampen så langt som til den amerikanske internationale handelskommission, der for nyligt afgjorde, at Motorola ikke overtræder tre af Apples patenter.

De tyske myndigheder har også taget Motorolas side ved at udsende et forbud mod Apples salg af visse produkter i landet. 

Motorola og Microsoft kæmper også på patentområdet. De mange juridiske slåskampe tærer på Motorola, der for nyligt brugte udgifterne til retssager og øget konkurrence som forklaring på forventede svage økonomiske resultater.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo