Motorola: iPhone 4S og iCloud bygger på vores patent

Motorola stævner igen Apple med kradse beskyldninger om, at både iPhone 4S og iCloud bygger på Motorola-patenter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Motorola stævner Apple med anklager om overtrædelse af seks patenter i iPhone 4S, hvoraf de fire patenter har at gøre med iCloud.

Retspapirerne nævner de samme seks patenter, som Motorola også henviste til i sin klage over Apple i 2010 samme sted.

Motorola forsøgte at tilføje iPhone 4S og iCloud til listen over Apple-produkter i den gamle retssag, men dommeren afgjorde, at det var for sent.

Det nye sagsanlæg er bemærkelsesværdigt i den langvarige kamp mellem Motorola og Apple, eftersom den må være blevet sanktioneret af Google, fortæller Florian Mueller, der har fulgt sagerne om mobile patenter tæt, i et blogindlæg. Florian Mueller er patentekspert og bliver nogle gange betalt for sit arbejde af for eksempel Microsoft.

Opkøbsaftalen mellem Google og Motorola kræver, at Motorola ikke igangsætter nye sager, der har at gøre med intellektuel ejendom, uden først at have fået Googles accept. Det betyder, at Google eksplicit må have givet Motorola lov til at forfølge sagen mod Apple.

Mange eksperter tror, at Google i sin tid sagde ja til at købe Motorola på grund af telefon-producentens omfattende patentportefølje, der blev interessant, da Android begyndte at komme under angreb i retten fra virksomheder som Microsoft og Apple.

Apple og Motorola har taget kampen så langt som til den amerikanske internationale handelskommission, der for nyligt afgjorde, at Motorola ikke overtræder tre af Apples patenter.

De tyske myndigheder har også taget Motorolas side ved at udsende et forbud mod Apples salg af visse produkter i landet. 

Motorola og Microsoft kæmper også på patentområdet. De mange juridiske slåskampe tærer på Motorola, der for nyligt brugte udgifterne til retssager og øget konkurrence som forklaring på forventede svage økonomiske resultater.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse