Motorola: iPhone 4S og iCloud bygger på vores patent

Motorola stævner igen Apple med kradse beskyldninger om, at både iPhone 4S og iCloud bygger på Motorola-patenter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Motorola stævner Apple med anklager om overtrædelse af seks patenter i iPhone 4S, hvoraf de fire patenter har at gøre med iCloud.

Retspapirerne nævner de samme seks patenter, som Motorola også henviste til i sin klage over Apple i 2010 samme sted.

Motorola forsøgte at tilføje iPhone 4S og iCloud til listen over Apple-produkter i den gamle retssag, men dommeren afgjorde, at det var for sent.

Det nye sagsanlæg er bemærkelsesværdigt i den langvarige kamp mellem Motorola og Apple, eftersom den må være blevet sanktioneret af Google, fortæller Florian Mueller, der har fulgt sagerne om mobile patenter tæt, i et blogindlæg. Florian Mueller er patentekspert og bliver nogle gange betalt for sit arbejde af for eksempel Microsoft.

Opkøbsaftalen mellem Google og Motorola kræver, at Motorola ikke igangsætter nye sager, der har at gøre med intellektuel ejendom, uden først at have fået Googles accept. Det betyder, at Google eksplicit må have givet Motorola lov til at forfølge sagen mod Apple.

Mange eksperter tror, at Google i sin tid sagde ja til at købe Motorola på grund af telefon-producentens omfattende patentportefølje, der blev interessant, da Android begyndte at komme under angreb i retten fra virksomheder som Microsoft og Apple.

Apple og Motorola har taget kampen så langt som til den amerikanske internationale handelskommission, der for nyligt afgjorde, at Motorola ikke overtræder tre af Apples patenter.

De tyske myndigheder har også taget Motorolas side ved at udsende et forbud mod Apples salg af visse produkter i landet. 

Motorola og Microsoft kæmper også på patentområdet. De mange juridiske slåskampe tærer på Motorola, der for nyligt brugte udgifterne til retssager og øget konkurrence som forklaring på forventede svage økonomiske resultater.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S