Brev fra KL: Derfor vil vi forhandle om KMD-systemer

Her er brevet, hvor KL-bossen beskriver, hvordan en passende deling af KMD-systemer sker mellem nyt supercenter og kommunerne.

Artikel top billede

Læs også: Kommuner dropper forhandling om milliard-systemer

I løbet af i år er planen, at Udbetaling Danmark skal stå for overførsel af 180 milliarder kroner årligt.

Øvelsen, der flytter mange opgaver væk fra kommunerne, betyder samtidig, at en stribe af KMDs monopol-systemer også skal anvendes i det nye regi.

Herunder er et brev fra KL-formand, Jan Trøjborg, der den 5. april 2011 skriver til kommunerne om delingen af it-systemerne mellem kommunerne og Udbetaling Danmark og forhandlinger mellem kommunerne og KMD. 

Forhandlinger der reelt aldrig blev til noget. Læs mere om det her.

Brevet:

Deling af it-systemer mellem kommunerne og Udbetaling Danmark

I forbindelse med overførsel fra kommunerne til Udbetaling Danmark af myndighedsansvaret for folkepension, førtidspension, barseldagpenge, boligstøtte og familieydelsesområdet, skal kommunerne og Udbetaling Danmark deles om 14 af KMD's 17 it-monopolløsninger.

KL vil på en baggrund anbefale alle kommuner at lade KOMBIT forestå den samlede forhandling med KMD på de berørte områder, idet de enkelte kommuner fortsat vil være kontraktholdere. På vegne af Udbetaling Danmark indgår ATP en aftale med KMD for de opgaver, som ATP skal yde administrativ bistand til.

Den samlede omlægning skal gennemføres på en sådan måde, at den totale betaling til KMD forbliver uændret, herunder at det sikres, at Transitionsaftalen respekteres.

KOMBIT har i forvejen det praktiske arbejde omkring Transitionsaftalen, og det foreslås derfor, at KOMBIT varetager forhandlingen af it-kontrakterne med KMD på vegne af kommunerne og ATP. KOMBIT er allerede i gang med at skabe grundlaget for en måling af kommunernes nuværende betalinger til KMD. KOMBIT varetager dermed forhandlingen og den løbende opfølgning, men det er fortsat den enkelte kommune, der underskriver kontrakten.

ATP har allerede anmodet KOMBIT om at varetage forhandlingen af deres kontrakt for overgangsperioden. Det anbefales derfor, at KOMBIT får et tilsvarende mandat på kommunernes vegne.

Med venlig hilsen
Jan Trøjborg 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)