Brev fra KL: Derfor vil vi forhandle om KMD-systemer

Her er brevet, hvor KL-bossen beskriver, hvordan en passende deling af KMD-systemer sker mellem nyt supercenter og kommunerne.

Artikel top billede

Læs også: Kommuner dropper forhandling om milliard-systemer

I løbet af i år er planen, at Udbetaling Danmark skal stå for overførsel af 180 milliarder kroner årligt.

Øvelsen, der flytter mange opgaver væk fra kommunerne, betyder samtidig, at en stribe af KMDs monopol-systemer også skal anvendes i det nye regi.

Herunder er et brev fra KL-formand, Jan Trøjborg, der den 5. april 2011 skriver til kommunerne om delingen af it-systemerne mellem kommunerne og Udbetaling Danmark og forhandlinger mellem kommunerne og KMD. 

Forhandlinger der reelt aldrig blev til noget. Læs mere om det her.

Brevet:

Deling af it-systemer mellem kommunerne og Udbetaling Danmark

I forbindelse med overførsel fra kommunerne til Udbetaling Danmark af myndighedsansvaret for folkepension, førtidspension, barseldagpenge, boligstøtte og familieydelsesområdet, skal kommunerne og Udbetaling Danmark deles om 14 af KMD's 17 it-monopolløsninger.

KL vil på en baggrund anbefale alle kommuner at lade KOMBIT forestå den samlede forhandling med KMD på de berørte områder, idet de enkelte kommuner fortsat vil være kontraktholdere. På vegne af Udbetaling Danmark indgår ATP en aftale med KMD for de opgaver, som ATP skal yde administrativ bistand til.

Den samlede omlægning skal gennemføres på en sådan måde, at den totale betaling til KMD forbliver uændret, herunder at det sikres, at Transitionsaftalen respekteres.

KOMBIT har i forvejen det praktiske arbejde omkring Transitionsaftalen, og det foreslås derfor, at KOMBIT varetager forhandlingen af it-kontrakterne med KMD på vegne af kommunerne og ATP. KOMBIT er allerede i gang med at skabe grundlaget for en måling af kommunernes nuværende betalinger til KMD. KOMBIT varetager dermed forhandlingen og den løbende opfølgning, men det er fortsat den enkelte kommune, der underskriver kontrakten.

ATP har allerede anmodet KOMBIT om at varetage forhandlingen af deres kontrakt for overgangsperioden. Det anbefales derfor, at KOMBIT får et tilsvarende mandat på kommunernes vegne.

Med venlig hilsen
Jan Trøjborg 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S