Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokia har netop offentliggjort sit årsregnskab for skæbne-året 2011. Se finnernes resultater her.

Artikel top billede

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Nokias netop offentliggjorte årsregnskab for 2011 var ventet med ualmindelig stor spænding.

Omsætningen landede på omkring 288 milliarder kroner. Det er et fald på ni procent i forhold til 2010.

Samtidig er indtjeningen før skat faldet fra et plus på omkring 15,4 milliarder sidste år til et minus på lige knap otte milliarder kroner.

Nokia afslører samtidig, at selskabet nu har solgt over en million Lumia-telefoner med Windows Phone-styresystemet.

"I krigen mellem økosystemerne er der helt klart nogle stærke spillere på markedet. Og med Lumia har vi bevist, at vi hører til blandt dem," skriver Nokia-direktør Stephen Elop i forbindelse med årsregnskabet.

Stadig masser af hårdt arbejde

Nokia lover nu at ville skubbe yderligere gang i salget af Lumia-telefoner og har blandt andet tænkt sig satse på Kina og Latinamerika i første halvår 2012.

"Mens vi kom i den rigtige retning i 2011, har vi stadig et enormt arbejde forude i 2012, og derfor mener jeg, at vi befinder os midt i vores transformation," skriver Stephen Elop.

Selvom Nokias nøgletal umiddelbart falder, er der grund til optimisme, mener aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

Se, hvad han bygger den vurdering på.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S