Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokia har netop offentliggjort sit årsregnskab for skæbne-året 2011. Se finnernes resultater her.

Artikel top billede

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Nokias netop offentliggjorte årsregnskab for 2011 var ventet med ualmindelig stor spænding.

Omsætningen landede på omkring 288 milliarder kroner. Det er et fald på ni procent i forhold til 2010.

Samtidig er indtjeningen før skat faldet fra et plus på omkring 15,4 milliarder sidste år til et minus på lige knap otte milliarder kroner.

Nokia afslører samtidig, at selskabet nu har solgt over en million Lumia-telefoner med Windows Phone-styresystemet.

"I krigen mellem økosystemerne er der helt klart nogle stærke spillere på markedet. Og med Lumia har vi bevist, at vi hører til blandt dem," skriver Nokia-direktør Stephen Elop i forbindelse med årsregnskabet.

Stadig masser af hårdt arbejde

Nokia lover nu at ville skubbe yderligere gang i salget af Lumia-telefoner og har blandt andet tænkt sig satse på Kina og Latinamerika i første halvår 2012.

"Mens vi kom i den rigtige retning i 2011, har vi stadig et enormt arbejde forude i 2012, og derfor mener jeg, at vi befinder os midt i vores transformation," skriver Stephen Elop.

Selvom Nokias nøgletal umiddelbart falder, er der grund til optimisme, mener aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

Se, hvad han bygger den vurdering på.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse