Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokia har netop offentliggjort sit årsregnskab for skæbne-året 2011. Se finnernes resultater her.

Artikel top billede

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Nokias netop offentliggjorte årsregnskab for 2011 var ventet med ualmindelig stor spænding.

Omsætningen landede på omkring 288 milliarder kroner. Det er et fald på ni procent i forhold til 2010.

Samtidig er indtjeningen før skat faldet fra et plus på omkring 15,4 milliarder sidste år til et minus på lige knap otte milliarder kroner.

Nokia afslører samtidig, at selskabet nu har solgt over en million Lumia-telefoner med Windows Phone-styresystemet.

"I krigen mellem økosystemerne er der helt klart nogle stærke spillere på markedet. Og med Lumia har vi bevist, at vi hører til blandt dem," skriver Nokia-direktør Stephen Elop i forbindelse med årsregnskabet.

Stadig masser af hårdt arbejde

Nokia lover nu at ville skubbe yderligere gang i salget af Lumia-telefoner og har blandt andet tænkt sig satse på Kina og Latinamerika i første halvår 2012.

"Mens vi kom i den rigtige retning i 2011, har vi stadig et enormt arbejde forude i 2012, og derfor mener jeg, at vi befinder os midt i vores transformation," skriver Stephen Elop.

Selvom Nokias nøgletal umiddelbart falder, er der grund til optimisme, mener aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

Se, hvad han bygger den vurdering på.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Nokias skæbne-regnskab: Alle kigger mod Finland

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S