Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Android-udviklere skal holde sig fra en bestemt knap, når de udvikler applikationer til Googles smartphone-styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Google forsøger for tiden at skabe større ensartethed mellem de apps, der udvikles til Android-platformen.

Nu skriver Android-chefen Scott Main i et blogindlæg, at udviklerne skal stoppe med at bruge den fysiske menu-knap, når de udvikler apps.

Menu-knappen var en del af Android-produkterne, før version 3.0 - også kendt som Honeycomb. Honeycomb fjernede afhængigheden af fysiske knapper og introducerede i stedet topbjælken action bar.

"For at kunne tilbyde den mest intuitive og konsistente bruger-oplevelse, bør du migrere dine designs væk fra brugen af menu-knappen og over til brugen af action bar," skriver Scott Main.

Han tilføjer, at det bliver endnu mere vigtigt nu, hvor den seneste version af Android, Ice Cream Sandwich, er på vej ud på flere og flere produkter.

"Du bør ikke bare stoppe med at satse på hardware-menu-knappen, men også stoppe med at tænke på en "menu-knap" i det hele taget," kan man læse på bloggen.

I stedet bør man som Android-udvikler placere de vigtige funktioner direkte i den såkaldte action bar eller andre steder på skærmen.

Se de tekniske guidelines på Googles Android-side.

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS