Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Android-udviklere skal holde sig fra en bestemt knap, når de udvikler applikationer til Googles smartphone-styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Google forsøger for tiden at skabe større ensartethed mellem de apps, der udvikles til Android-platformen.

Nu skriver Android-chefen Scott Main i et blogindlæg, at udviklerne skal stoppe med at bruge den fysiske menu-knap, når de udvikler apps.

Menu-knappen var en del af Android-produkterne, før version 3.0 - også kendt som Honeycomb. Honeycomb fjernede afhængigheden af fysiske knapper og introducerede i stedet topbjælken action bar.

"For at kunne tilbyde den mest intuitive og konsistente bruger-oplevelse, bør du migrere dine designs væk fra brugen af menu-knappen og over til brugen af action bar," skriver Scott Main.

Han tilføjer, at det bliver endnu mere vigtigt nu, hvor den seneste version af Android, Ice Cream Sandwich, er på vej ud på flere og flere produkter.

"Du bør ikke bare stoppe med at satse på hardware-menu-knappen, men også stoppe med at tænke på en "menu-knap" i det hele taget," kan man læse på bloggen.

I stedet bør man som Android-udvikler placere de vigtige funktioner direkte i den såkaldte action bar eller andre steder på skærmen.

Se de tekniske guidelines på Googles Android-side.

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S