Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Android-udviklere skal holde sig fra en bestemt knap, når de udvikler applikationer til Googles smartphone-styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Google forsøger for tiden at skabe større ensartethed mellem de apps, der udvikles til Android-platformen.

Nu skriver Android-chefen Scott Main i et blogindlæg, at udviklerne skal stoppe med at bruge den fysiske menu-knap, når de udvikler apps.

Menu-knappen var en del af Android-produkterne, før version 3.0 - også kendt som Honeycomb. Honeycomb fjernede afhængigheden af fysiske knapper og introducerede i stedet topbjælken action bar.

"For at kunne tilbyde den mest intuitive og konsistente bruger-oplevelse, bør du migrere dine designs væk fra brugen af menu-knappen og over til brugen af action bar," skriver Scott Main.

Han tilføjer, at det bliver endnu mere vigtigt nu, hvor den seneste version af Android, Ice Cream Sandwich, er på vej ud på flere og flere produkter.

"Du bør ikke bare stoppe med at satse på hardware-menu-knappen, men også stoppe med at tænke på en "menu-knap" i det hele taget," kan man læse på bloggen.

I stedet bør man som Android-udvikler placere de vigtige funktioner direkte i den såkaldte action bar eller andre steder på skærmen.

Se de tekniske guidelines på Googles Android-side.

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job