Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Android-udviklere skal holde sig fra en bestemt knap, når de udvikler applikationer til Googles smartphone-styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Google forsøger for tiden at skabe større ensartethed mellem de apps, der udvikles til Android-platformen.

Nu skriver Android-chefen Scott Main i et blogindlæg, at udviklerne skal stoppe med at bruge den fysiske menu-knap, når de udvikler apps.

Menu-knappen var en del af Android-produkterne, før version 3.0 - også kendt som Honeycomb. Honeycomb fjernede afhængigheden af fysiske knapper og introducerede i stedet topbjælken action bar.

"For at kunne tilbyde den mest intuitive og konsistente bruger-oplevelse, bør du migrere dine designs væk fra brugen af menu-knappen og over til brugen af action bar," skriver Scott Main.

Han tilføjer, at det bliver endnu mere vigtigt nu, hvor den seneste version af Android, Ice Cream Sandwich, er på vej ud på flere og flere produkter.

"Du bør ikke bare stoppe med at satse på hardware-menu-knappen, men også stoppe med at tænke på en "menu-knap" i det hele taget," kan man læse på bloggen.

I stedet bør man som Android-udvikler placere de vigtige funktioner direkte i den såkaldte action bar eller andre steder på skærmen.

Se de tekniske guidelines på Googles Android-side.

Læs også:

Google: Sådan bør du designe dine Android-apps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS