Dansk it-firma: Halvdelen af års-budget allerede i hus

Når først lovgivning og teknologi åbner for brug af cloud computing i sundhedssektoren og i Forsvaret, er jysk high tech-hus bare helt klar. Halvdelen af årets budget er allerede i ordrebogen.

Artikel top billede

Århusianske Systematic, der sælger alt fra udstyr til jagerfly over elektroniske patientjournaler til NATO-godkendte kurser inden for elektronisk krigsførelse, er kommet "tilfredsstillende" ud af regnskabsåret 2010/11.

Det jyske high tech softwarehus er gået frem i omsætning, men tilbage, når det gælder resultatet før skat.

Overskuddet er øget marginalt med et par 100.000 kroner. Koncernens overskudsgrad er ifølge regnskabsberetningen på 10,2 procent.

Og det anser ledelsen - set i lyset af de turbulente markedsvilkår - for tilfredsstillende. Årets budget er baseret på en ordrebog, som ved starten af året indeholder ordrer svarende til cirka halvdelen af årets budgetterede omsætning.

Pirater bag fremgang

I sidste års regnskab fik pirater ejendommeligt nok en del af æren for fremgangen, som var dramatisk sammenlignet med i år.

Systematic opererer inden for tre forretningsområder: Defence, Integration Services/Intelligence and National Security samt Healthcare.


Defence, udgør godt 40 procent af omsætningen, og det gør Integration Services også, mens produkter til sundhedssektoren er ansvarlig for de resterende cirka 18 procent af omsætningen.

Systematics forskellige forretningsområder har det ikke lige nemt. For eksempel sparer alle offentlige myndigheder over hele Europa alt, hvad de kan.

Men faktisk mener selskabets koncernchef Michael Holm, at det, at Forsvaret og andre offentlige instanser over hele Europa svinger sparekniven, kan blive til virksomhedens fordel. Men det sagde han også sidste år.

"Ja, det sagde jeg også sidste år, men situationen er også lidt den samme. Alle EU-landene er i spare-mode, men vi har for eksempel indgået en aftale med det tyske forsvar med SAP som forhandler," siger Michael Holm.

Han tilføjer, at det er første gang, at Systematic har indgået en aftale med en forhandler, som ikke er fokuseret udelukkende på militære formål.

Her er der mange penge

Opgaven er vundet i tæt samarbejde med den tyske SAP-koncern, som der er indgået en global partneraftale med.

"SAP kan meget inden for den administrative del af Forsvaret som for eksempel sammenkobling af flow og logitik. Det er et område med rigtig mange brugere, og der er mange penge at hente, så det er et meget interessant samarbejde for os."

Produktet, som Systematic har solgt til det tyske Forsvar hedder SAP Command Control, og det retter sig mod alt fra fremskaffelse af mandskab, mad, vand og brændstof til hvorledes krise- og krigssituationer håndteres.

EPJ i Midtjylland

På sundhedsområdet fylder Systematics elektroniske patientjournal Columna, der bliver rullet ud i Region Midtjylland med 1,2 millioner indbyggere, godt.

"Vi har stort set hele regionen oppe at køre på vores EPJ. Om halvanden måned er Skejby Sygehus med, og så kører hele Region Midtjylland," siger Michael Holm.

De væsentligste konkurrenter er ifølge Michael Holm 'the usual suspects', hvilket i det her tilfælde vil sige firmaer som NNIT, CSC, KMD, Netcompany og Logica.

På trods af anstrengte markedsvilkår forventer Systematic at øge såvel omsætning som indtjening i indeværende år.

En joker er den omsiggribende brug af cloud computing, hvor Systematic i øjeblikket benytter sig af konceptet i landbrugssektoren, hvor Videncenter for Landbrug er en af kunderne.

"Det er nemt, for der er ingen problemer med personsikkerhed på det område i landbrugssektoren," siger Michael Holm.

Frem i cloud-bussen

Problemer med at sikre personfølsomme oplysninger i skyen er der til gengæld mange andre steder.

Eksempelvis inden for Forsvaret og i sundhedssektoren, hvor Systematic også har masser af forretning.

"I øjeblikket får vi konkrete erfaringer med at bruge cloud computing i landbrugssektoren. De erfaringer, forventer vi, bliver af stor værdi på et senere tidspunkt," siger en forventningsfuld koncernchef.

Det Michael Holm tænker på, er, at når lovgivning og teknologi gør det muligt at bruge cloud computing også inden for sundhedssektoren, Forsvaret og Statens område uden at kompromittere sikkerheden.

Til den tid forventer Systematic at sidde helt fremme i cloud computing-bussen klar til 'action'.

Ingen direktør

I øvrigt har Systematic ingen koncerndirektør for tiden.

Lars Johansson, som har siddet på posten fra 2007 og til det nylige årsskifte, har forladt Systematic til fordel for Atea.

Han bliver dog siddende i virksomhedens bestyrelse.

"Vi har ikke slået stillingen op, og hvis den bliver besat igen, så bliver det sandsynligvis med en intern, men indtil videre lurer vi lige lidt over, hvad der skal ske der," lyder det fra koncernchefen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job