It-virksomheder stormer til Stockholm

På fire år er der kommet 5.000 nye it-arbejdspladser i forstad til Stockholm, og antallet af virksomheder er steget med 30 procent. Nu bygger bydelen ud.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Finanskrise er ikke noget, de mærker til i Stockholm-forstaden Kista.

I stedet for at skære ned, opruster it-virksomhederne.

25.000 personer arbejder i dag med it i Kista.

Det er 5.000 mere end i 2008, og i samme periode voksede antallet af it-virksomheder fra 500 til 650, skriver Computer Sweden. 

Ifølge administrerende direktør for Kista Science City, Anette Scheibe Lorenzi, er der intet, der tyder på, at udviklingen stopper.

Derfor satser Kista Science City stort på nybyggeri for at få plads de mange virksomheder og medarbejdere, som efter planen skal lokkes til byen.

Kista Science City bliver også gjort mere attraktiv for it-studerende, i det Stockholms Universitet også får en ny afdeling for computer- og systemvidenskab i bydelen i begyndelsen af 2014, skriver Computer Sweden. 

Svenske Ericsson har siden 1976 holdt til i Kista, og flere af virksomhedens store, internationale konkurrenter holder allerede til i Kista, deriblandt ZTE og Huawei.

Det er Kista Science Citys mål at blive samlingspunkt for it-virksomheder i Stockholm, og udover massivt nybyggeri er det også planen at investere flere penge i en bedre infrastruktur, som i forvejen er forbedret for mere end 800 millioner svenske kroner, skriver Computer Sweden.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job