It-virksomheder stormer til Stockholm

På fire år er der kommet 5.000 nye it-arbejdspladser i forstad til Stockholm, og antallet af virksomheder er steget med 30 procent. Nu bygger bydelen ud.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Finanskrise er ikke noget, de mærker til i Stockholm-forstaden Kista.

I stedet for at skære ned, opruster it-virksomhederne.

25.000 personer arbejder i dag med it i Kista.

Det er 5.000 mere end i 2008, og i samme periode voksede antallet af it-virksomheder fra 500 til 650, skriver Computer Sweden. 

Ifølge administrerende direktør for Kista Science City, Anette Scheibe Lorenzi, er der intet, der tyder på, at udviklingen stopper.

Derfor satser Kista Science City stort på nybyggeri for at få plads de mange virksomheder og medarbejdere, som efter planen skal lokkes til byen.

Kista Science City bliver også gjort mere attraktiv for it-studerende, i det Stockholms Universitet også får en ny afdeling for computer- og systemvidenskab i bydelen i begyndelsen af 2014, skriver Computer Sweden. 

Svenske Ericsson har siden 1976 holdt til i Kista, og flere af virksomhedens store, internationale konkurrenter holder allerede til i Kista, deriblandt ZTE og Huawei.

Det er Kista Science Citys mål at blive samlingspunkt for it-virksomheder i Stockholm, og udover massivt nybyggeri er det også planen at investere flere penge i en bedre infrastruktur, som i forvejen er forbedret for mere end 800 millioner svenske kroner, skriver Computer Sweden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S