It-virksomheder stormer til Stockholm

På fire år er der kommet 5.000 nye it-arbejdspladser i forstad til Stockholm, og antallet af virksomheder er steget med 30 procent. Nu bygger bydelen ud.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Finanskrise er ikke noget, de mærker til i Stockholm-forstaden Kista.

I stedet for at skære ned, opruster it-virksomhederne.

25.000 personer arbejder i dag med it i Kista.

Det er 5.000 mere end i 2008, og i samme periode voksede antallet af it-virksomheder fra 500 til 650, skriver Computer Sweden. 

Ifølge administrerende direktør for Kista Science City, Anette Scheibe Lorenzi, er der intet, der tyder på, at udviklingen stopper.

Derfor satser Kista Science City stort på nybyggeri for at få plads de mange virksomheder og medarbejdere, som efter planen skal lokkes til byen.

Kista Science City bliver også gjort mere attraktiv for it-studerende, i det Stockholms Universitet også får en ny afdeling for computer- og systemvidenskab i bydelen i begyndelsen af 2014, skriver Computer Sweden. 

Svenske Ericsson har siden 1976 holdt til i Kista, og flere af virksomhedens store, internationale konkurrenter holder allerede til i Kista, deriblandt ZTE og Huawei.

Det er Kista Science Citys mål at blive samlingspunkt for it-virksomheder i Stockholm, og udover massivt nybyggeri er det også planen at investere flere penge i en bedre infrastruktur, som i forvejen er forbedret for mere end 800 millioner svenske kroner, skriver Computer Sweden.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job