It-virksomheder stormer til Stockholm

På fire år er der kommet 5.000 nye it-arbejdspladser i forstad til Stockholm, og antallet af virksomheder er steget med 30 procent. Nu bygger bydelen ud.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Finanskrise er ikke noget, de mærker til i Stockholm-forstaden Kista.

I stedet for at skære ned, opruster it-virksomhederne.

25.000 personer arbejder i dag med it i Kista.

Det er 5.000 mere end i 2008, og i samme periode voksede antallet af it-virksomheder fra 500 til 650, skriver Computer Sweden. 

Ifølge administrerende direktør for Kista Science City, Anette Scheibe Lorenzi, er der intet, der tyder på, at udviklingen stopper.

Derfor satser Kista Science City stort på nybyggeri for at få plads de mange virksomheder og medarbejdere, som efter planen skal lokkes til byen.

Kista Science City bliver også gjort mere attraktiv for it-studerende, i det Stockholms Universitet også får en ny afdeling for computer- og systemvidenskab i bydelen i begyndelsen af 2014, skriver Computer Sweden. 

Svenske Ericsson har siden 1976 holdt til i Kista, og flere af virksomhedens store, internationale konkurrenter holder allerede til i Kista, deriblandt ZTE og Huawei.

Det er Kista Science Citys mål at blive samlingspunkt for it-virksomheder i Stockholm, og udover massivt nybyggeri er det også planen at investere flere penge i en bedre infrastruktur, som i forvejen er forbedret for mere end 800 millioner svenske kroner, skriver Computer Sweden.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job