Apple-rivaler udskyder nye smartphone-modeller

En stribe af Apples konkurrenter udskyder lanceringen af kommende smartphone-modeller på grund af Apple.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Smartphone-producenterne er nervøse ved tanken om de imponerende salgstal for iPhone 4S og venter derfor til 2012's andet kvartal med at lancere nye telefoner.

Det fortæller taiwanske kilder i leveringskæden til Digitimes.

Ifølge dem mener Samsung, HTC, Nokia og LG, at det ikke er optimalt at lancere nye modeller nu.

Det skyldes Apples rekordsalg af iPhone i sidste måned og et forventet stærkt salg for Apples seneste telefon, iPhone 4S, i 2012's første kvartal.

I stedet vil leverandørerne afsløre de nye telefoner i forbindelse med Mobile World Congress, der finder sted i Barcelona i slutningen af februar, og modellerne vil derfor komme i butikkerne i løbet af 2012's andet kvartal.

Apple menes at have planlagt afsløringen af iPhones sjette generation på et tidspunkt senere i år, muligvis i tredje kvartal, siger Katy Huberty fra Morgan Stanley.

Man må formode, at omtalte leverandører heller ikke er så begejstrede ved tanken om at lancere deres telefoner samtidig med den nye iPhone.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S