Apple-rivaler udskyder nye smartphone-modeller

En stribe af Apples konkurrenter udskyder lanceringen af kommende smartphone-modeller på grund af Apple.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Smartphone-producenterne er nervøse ved tanken om de imponerende salgstal for iPhone 4S og venter derfor til 2012's andet kvartal med at lancere nye telefoner.

Det fortæller taiwanske kilder i leveringskæden til Digitimes.

Ifølge dem mener Samsung, HTC, Nokia og LG, at det ikke er optimalt at lancere nye modeller nu.

Det skyldes Apples rekordsalg af iPhone i sidste måned og et forventet stærkt salg for Apples seneste telefon, iPhone 4S, i 2012's første kvartal.

I stedet vil leverandørerne afsløre de nye telefoner i forbindelse med Mobile World Congress, der finder sted i Barcelona i slutningen af februar, og modellerne vil derfor komme i butikkerne i løbet af 2012's andet kvartal.

Apple menes at have planlagt afsløringen af iPhones sjette generation på et tidspunkt senere i år, muligvis i tredje kvartal, siger Katy Huberty fra Morgan Stanley.

Man må formode, at omtalte leverandører heller ikke er så begejstrede ved tanken om at lancere deres telefoner samtidig med den nye iPhone.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S