Derfor kan du ikke forvente at spare penge på cloud

Der er penge at spare, hvis man rykker it ud i skyen. Eller er der?

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld News Service: Virksomhedernes voksende interesse for cloud og software-as-a-service burde ikke komme som nogen overraskelse.

Økonomimedarbejdere og it-folk, der har behov for stadigt mere computerkraft til alt fra management og til regnskab, er forståeligt nok fristet af SaaS på grund af skyens relativt lave opstartsomkostninger og det faktum, at mange ikke er i stand til at opbygge deres egen analytics-løsning.

Virksomhedernes stigende brug af skyen sker med stor fart, og næsten en tredjedel af organisationerne i en Gartner-undersøgelse for nylig fortalte, at de enten allerede anvender cloud-SaaS til kerne-forretningsfunktioner, eller også planlægger de at begynde på det.

Mangler beviser 

Men økonomichefen skal gøre sit hjemmearbejde, hvis virksomheden skal have en reel ide om, hvor meget det kommer til at koste.

Køberne tror som regel, at cloud er billigere, men sandheden er mere kompliceret, og Gartners udgifts-model viser, at SaaS kan være billigere de første fem år, men ikke bagefter.

De langsigtede fordele ligger et andet sted - blandt andet i form af cash flow og færre udgifter til it, konkluderer rapporten.

"Forretningsbrugerne er tit frustrerede over implementerings-cyklussen, de komplicerede opgraderingsprocesser og den infrastruktur, som er påkrævet af en løsning on-premise," siger James Richardson, der er research director hos Gartner.

"SaaS- og cloud-baseret BI bliver anset for at være et hurtigere og potentielt billigere og nemmere alternativ, men det mangler endnu at blive bevist."

SaaS og hurtigere implementering

Brugen af SaaS kan ikke desto mindre føre til hurtigere implementering, mere indsigt og mere værdi.

Især når it er begrænset af eksisterende arbejde og/eller et budget i en grad, hvor it ikke kan håndtere kravet om informationer og analyser så hurtigt, som virksomheden ønsker det.

"Trods den voksende interesse er det helt tydeligt, at markedet er forvirret over, hvad cloud/SaaS, BI og analytics egentlig er, og hvad løsningerne kan tilbyde," siger James Richardson.

Spørgeskemaet er blevet besvaret af 1.364 it-chefer og forretnings-brugere af BI-platforme i 2011's fjerde kvartal.

17 procent af de organisationer, som de arbejder for, fortæller, at de allerede har erstattet eller planlægger at erstatte dele af de vigtigste BI-funktioner med cloud/SaaS-tilbud.

Samtidig fortæller 27 procent, at de allerede bruger eller planlægger at bruge cloud/SaaS-muligheder til at forbedre deres eksisterende BI til særlige forretningsområder inden for de kommende 12 måneder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS