Derfor kan du ikke forvente at spare penge på cloud

Der er penge at spare, hvis man rykker it ud i skyen. Eller er der?

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld News Service: Virksomhedernes voksende interesse for cloud og software-as-a-service burde ikke komme som nogen overraskelse.

Økonomimedarbejdere og it-folk, der har behov for stadigt mere computerkraft til alt fra management og til regnskab, er forståeligt nok fristet af SaaS på grund af skyens relativt lave opstartsomkostninger og det faktum, at mange ikke er i stand til at opbygge deres egen analytics-løsning.

Virksomhedernes stigende brug af skyen sker med stor fart, og næsten en tredjedel af organisationerne i en Gartner-undersøgelse for nylig fortalte, at de enten allerede anvender cloud-SaaS til kerne-forretningsfunktioner, eller også planlægger de at begynde på det.

Mangler beviser 

Men økonomichefen skal gøre sit hjemmearbejde, hvis virksomheden skal have en reel ide om, hvor meget det kommer til at koste.

Køberne tror som regel, at cloud er billigere, men sandheden er mere kompliceret, og Gartners udgifts-model viser, at SaaS kan være billigere de første fem år, men ikke bagefter.

De langsigtede fordele ligger et andet sted - blandt andet i form af cash flow og færre udgifter til it, konkluderer rapporten.

"Forretningsbrugerne er tit frustrerede over implementerings-cyklussen, de komplicerede opgraderingsprocesser og den infrastruktur, som er påkrævet af en løsning on-premise," siger James Richardson, der er research director hos Gartner.

"SaaS- og cloud-baseret BI bliver anset for at være et hurtigere og potentielt billigere og nemmere alternativ, men det mangler endnu at blive bevist."

SaaS og hurtigere implementering

Brugen af SaaS kan ikke desto mindre føre til hurtigere implementering, mere indsigt og mere værdi.

Især når it er begrænset af eksisterende arbejde og/eller et budget i en grad, hvor it ikke kan håndtere kravet om informationer og analyser så hurtigt, som virksomheden ønsker det.

"Trods den voksende interesse er det helt tydeligt, at markedet er forvirret over, hvad cloud/SaaS, BI og analytics egentlig er, og hvad løsningerne kan tilbyde," siger James Richardson.

Spørgeskemaet er blevet besvaret af 1.364 it-chefer og forretnings-brugere af BI-platforme i 2011's fjerde kvartal.

17 procent af de organisationer, som de arbejder for, fortæller, at de allerede har erstattet eller planlægger at erstatte dele af de vigtigste BI-funktioner med cloud/SaaS-tilbud.

Samtidig fortæller 27 procent, at de allerede bruger eller planlægger at bruge cloud/SaaS-muligheder til at forbedre deres eksisterende BI til særlige forretningsområder inden for de kommende 12 måneder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S