Derfor kan du ikke forvente at spare penge på cloud

Der er penge at spare, hvis man rykker it ud i skyen. Eller er der?

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld News Service: Virksomhedernes voksende interesse for cloud og software-as-a-service burde ikke komme som nogen overraskelse.

Økonomimedarbejdere og it-folk, der har behov for stadigt mere computerkraft til alt fra management og til regnskab, er forståeligt nok fristet af SaaS på grund af skyens relativt lave opstartsomkostninger og det faktum, at mange ikke er i stand til at opbygge deres egen analytics-løsning.

Virksomhedernes stigende brug af skyen sker med stor fart, og næsten en tredjedel af organisationerne i en Gartner-undersøgelse for nylig fortalte, at de enten allerede anvender cloud-SaaS til kerne-forretningsfunktioner, eller også planlægger de at begynde på det.

Mangler beviser 

Men økonomichefen skal gøre sit hjemmearbejde, hvis virksomheden skal have en reel ide om, hvor meget det kommer til at koste.

Køberne tror som regel, at cloud er billigere, men sandheden er mere kompliceret, og Gartners udgifts-model viser, at SaaS kan være billigere de første fem år, men ikke bagefter.

De langsigtede fordele ligger et andet sted - blandt andet i form af cash flow og færre udgifter til it, konkluderer rapporten.

"Forretningsbrugerne er tit frustrerede over implementerings-cyklussen, de komplicerede opgraderingsprocesser og den infrastruktur, som er påkrævet af en løsning on-premise," siger James Richardson, der er research director hos Gartner.

"SaaS- og cloud-baseret BI bliver anset for at være et hurtigere og potentielt billigere og nemmere alternativ, men det mangler endnu at blive bevist."

SaaS og hurtigere implementering

Brugen af SaaS kan ikke desto mindre føre til hurtigere implementering, mere indsigt og mere værdi.

Især når it er begrænset af eksisterende arbejde og/eller et budget i en grad, hvor it ikke kan håndtere kravet om informationer og analyser så hurtigt, som virksomheden ønsker det.

"Trods den voksende interesse er det helt tydeligt, at markedet er forvirret over, hvad cloud/SaaS, BI og analytics egentlig er, og hvad løsningerne kan tilbyde," siger James Richardson.

Spørgeskemaet er blevet besvaret af 1.364 it-chefer og forretnings-brugere af BI-platforme i 2011's fjerde kvartal.

17 procent af de organisationer, som de arbejder for, fortæller, at de allerede har erstattet eller planlægger at erstatte dele af de vigtigste BI-funktioner med cloud/SaaS-tilbud.

Samtidig fortæller 27 procent, at de allerede bruger eller planlægger at bruge cloud/SaaS-muligheder til at forbedre deres eksisterende BI til særlige forretningsområder inden for de kommende 12 måneder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS