Dansk CMS-industri har stor succes - indtil videre

Danmark bliver betragtet som et CMS-land, og de danske CMS'er mænger sig hjemmevant med onlineudviklere kloden rundt. Alligevel er Made in Denmark ikke et kvalitetsstempel.

Artikel top billede

Typo3, Sitecore eller Umbraco. Du genkender sikkert navnene.

Fælles for dem er, at de er danske Content Management systems (CMS), der i løbet af få er blevet populære i store dele af verden.

Selv om vi kan være stolte af, at udlandet beskriver Danmark som et CMS-land, kan vi langt fra hvile på laurbærrene.

Og hvis man skal være helt ærlig, så er det slet ikke et kvalitetsstempel, at et CMS kommer fra Danmark.

Strammer vi ikke balderne alvorligt i takt med, at CMS-markedet modnes, står der massevis af andre producenter klar til at overtage den status, som vi i øjeblikket nyder.

Det postulat kræver naturligvis en nærmere forklaring og en analyse af, hvordan de danske systemer klarer sig på den internationale scene.

Lad os starte med de positive tendenser.

Ven med Microsoft

Den fjerde januar 2012 satte Ikast-Brande kommune gang i en renovering af kommunens web. Det valgte CMS var dansk.

Et andet eksempel på den nuværende danske CMS-succes er Umbraco, der flittigt anbefales af Microsoft til firmaets kunder, men nu har kodegiganten fra Redmond også taget sin egen medicin.

Microsoft har således netop valgt sin egen SharePoint-løsning fra til fordel for det danskudviklede open source CMS.

Umbraco bruges ikke til hele Microsofts webside, men til den del af firmaets webunivers, der handler om cloud-tjenesten Azure. Azure.com er således bygget på open source, fortæller Peter Colsted, der er ansvarlig for Microsofts Azure i Eiropa, Mellemøsten og Afrika, EMEA.

"Vi har valgt at bruge Umbraco som ramme for azure.com for at vise kunderne, at vores cloud-tjeneste er klar til alle typer systemer," fortæller han.

Eller som Peter Colsted også udtrykker det:

"Det er de danske CMS, der snakkes om, når it-verdenen mødes på konferencer rundt omkring i verden. Det er blandt andet derfor, at vi i har valgt Umbraco til denne show case."

For Umbraco er en virksomheds-case, der viser, at det kan slå Microsofts hjemmeproducerede software naturligvis en succeshistorie.

Men selv om Umbraco kan diske op med endnu en succeshistorie, er der stadig lang vej til dansk verdensherredømme på CMS-markedet.

Læs også:  

Stort gennembrud for dansk CMS-darling
 
Derfor går det så godt for de danske CMS-firmaer.
 
CMS-markedet: En ung og vild cowboy-branche.
 
Disse it-systemer driver verdens bedste intranet.
 
[b]CMS
-løsninger kæmper mod gratis alternativer.[/b]

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job