Dansk CMS-industri har stor succes - indtil videre

Danmark bliver betragtet som et CMS-land, og de danske CMS'er mænger sig hjemmevant med onlineudviklere kloden rundt. Alligevel er Made in Denmark ikke et kvalitetsstempel.

Artikel top billede

Typo3, Sitecore eller Umbraco. Du genkender sikkert navnene.

Fælles for dem er, at de er danske Content Management systems (CMS), der i løbet af få er blevet populære i store dele af verden.

Selv om vi kan være stolte af, at udlandet beskriver Danmark som et CMS-land, kan vi langt fra hvile på laurbærrene.

Og hvis man skal være helt ærlig, så er det slet ikke et kvalitetsstempel, at et CMS kommer fra Danmark.

Strammer vi ikke balderne alvorligt i takt med, at CMS-markedet modnes, står der massevis af andre producenter klar til at overtage den status, som vi i øjeblikket nyder.

Det postulat kræver naturligvis en nærmere forklaring og en analyse af, hvordan de danske systemer klarer sig på den internationale scene.

Lad os starte med de positive tendenser.

Ven med Microsoft

Den fjerde januar 2012 satte Ikast-Brande kommune gang i en renovering af kommunens web. Det valgte CMS var dansk.

Et andet eksempel på den nuværende danske CMS-succes er Umbraco, der flittigt anbefales af Microsoft til firmaets kunder, men nu har kodegiganten fra Redmond også taget sin egen medicin.

Microsoft har således netop valgt sin egen SharePoint-løsning fra til fordel for det danskudviklede open source CMS.

Umbraco bruges ikke til hele Microsofts webside, men til den del af firmaets webunivers, der handler om cloud-tjenesten Azure. Azure.com er således bygget på open source, fortæller Peter Colsted, der er ansvarlig for Microsofts Azure i Eiropa, Mellemøsten og Afrika, EMEA.

"Vi har valgt at bruge Umbraco som ramme for azure.com for at vise kunderne, at vores cloud-tjeneste er klar til alle typer systemer," fortæller han.

Eller som Peter Colsted også udtrykker det:

"Det er de danske CMS, der snakkes om, når it-verdenen mødes på konferencer rundt omkring i verden. Det er blandt andet derfor, at vi i har valgt Umbraco til denne show case."

For Umbraco er en virksomheds-case, der viser, at det kan slå Microsofts hjemmeproducerede software naturligvis en succeshistorie.

Men selv om Umbraco kan diske op med endnu en succeshistorie, er der stadig lang vej til dansk verdensherredømme på CMS-markedet.

Læs også:  

Stort gennembrud for dansk CMS-darling
 
Derfor går det så godt for de danske CMS-firmaer.
 
CMS-markedet: En ung og vild cowboy-branche.
 
Disse it-systemer driver verdens bedste intranet.
 
[b]CMS
-løsninger kæmper mod gratis alternativer.[/b]

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S