Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag

Se her, hvorfor justitsminister Morten Bødskov (S) vælger at skrotte Polsag og dermed en investering på flere hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Det er en regulær skandale, at politiet har brændt op mod en halv milliard kroner af på det store it-system Polsag, som nu skrottes.

Det mener justitsminister Morten Bødskov (S).

"Det er en skandale, at vi har brugt op mod en halv milliard kroner på et projekt, der nu må skrottes," siger han til Børsen.

Han mener dog, at det ville være en endnu større skandale, hvis der fortsat ville blive investeret penge i det skandaleombruste it-projekt, der er blevet voldsomt forsinket og fordyret gennem flere år.

Regeringen har forud for beslutningen lyttet nøje til et ekspertudvalg, der har kigget nærmere på systemet i det seneste års tid.

Morten Bødskov siger til Børsen, at det er vurderingen, at statens tab på Polsag vil fortsætte med at vokse, hvis ikke stikket på projektet bliver trukket nu.

"Regeringen har ingen tillid til, at systemet kommer til at virke," siger ministeren til Børsen.

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job