Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag

Se her, hvorfor justitsminister Morten Bødskov (S) vælger at skrotte Polsag og dermed en investering på flere hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Det er en regulær skandale, at politiet har brændt op mod en halv milliard kroner af på det store it-system Polsag, som nu skrottes.

Det mener justitsminister Morten Bødskov (S).

"Det er en skandale, at vi har brugt op mod en halv milliard kroner på et projekt, der nu må skrottes," siger han til Børsen.

Han mener dog, at det ville være en endnu større skandale, hvis der fortsat ville blive investeret penge i det skandaleombruste it-projekt, der er blevet voldsomt forsinket og fordyret gennem flere år.

Regeringen har forud for beslutningen lyttet nøje til et ekspertudvalg, der har kigget nærmere på systemet i det seneste års tid.

Morten Bødskov siger til Børsen, at det er vurderingen, at statens tab på Polsag vil fortsætte med at vokse, hvis ikke stikket på projektet bliver trukket nu.

"Regeringen har ingen tillid til, at systemet kommer til at virke," siger ministeren til Børsen.

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub