Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag

Se her, hvorfor justitsminister Morten Bødskov (S) vælger at skrotte Polsag og dermed en investering på flere hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Det er en regulær skandale, at politiet har brændt op mod en halv milliard kroner af på det store it-system Polsag, som nu skrottes.

Det mener justitsminister Morten Bødskov (S).

"Det er en skandale, at vi har brugt op mod en halv milliard kroner på et projekt, der nu må skrottes," siger han til Børsen.

Han mener dog, at det ville være en endnu større skandale, hvis der fortsat ville blive investeret penge i det skandaleombruste it-projekt, der er blevet voldsomt forsinket og fordyret gennem flere år.

Regeringen har forud for beslutningen lyttet nøje til et ekspertudvalg, der har kigget nærmere på systemet i det seneste års tid.

Morten Bødskov siger til Børsen, at det er vurderingen, at statens tab på Polsag vil fortsætte med at vokse, hvis ikke stikket på projektet bliver trukket nu.

"Regeringen har ingen tillid til, at systemet kommer til at virke," siger ministeren til Børsen.

Læs også: Politiet dropper gigantisk it-system.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory