Rigspoliti efter Polsag: Her kan vi måske lære noget

Efter Polsag-stop vil Rigspolitiet kigge på erfaringer hos vores nordiske naboer, siger rigspolitichefen.

Artikel top billede

(Foto: © Rikspolisstyrelsen 2005 /)

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

"Vi har i forvejen et meget godt nordisk samarbejde. Og det ville da være meget naturligt også at tale med vores venner i Sverige og Finland om, hvilke erfaringer de har."

Sådan siger rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg efter at Rigspolitiet har droppet it-systemet Polsag til en halv milliard kroner leveret af it-giganten CSC og bygget på Captia fra Scanjour.  

Computerworld fortalte fredag morgen, hvordan det svenske rigspoliti løste en it-udfordring, der truede med at komme til at ligne polsag-skandalen.

Her blev løsningen at tænke hyldevarer ind i IT ud fra devisen om, at Politiet aldrig selv ville bygge en politibil, men i stedet købe en færdig model og sætte horn på den.

Ellers ville et planlagt system under udvikling ende med at blive "hemskt dyrt."

Ved at kigge mod Finland og leverandøren Oracle mener den svenske rikspolisstyrelse at kunne have et it-system til støtte for betjentene for under 100 millioner svenske kroner. 
  
Og de tankesæt kan rigspolitichefen i Danmark altså godt følge, siger han.

"Jeg tror der er rigtig mange tanker i gang på nuværende tidspunkt. Så vi vil også inddrage andre nordiske erfaringer i det videre arbejde," siger han til Computerworld.

Er det en ændring af it-strategien hos politiet?

"Jeg tror, at det her er en proces som har givet os noget erfaring som gør, at vi kan se tingene på en anden måde. Jeg vil også sige, at vi de sidste halvandet år har arbejdet på at få skabt en projektorganisation som er i stand til at håndtere udfordringerne i fremtiden. " siger Jens Henrik Højbjerg.

Han peger på, at fejlslagne it-projekter trods alt har den konsekvens, at man bliver klogere på sig selv og det hele.

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network