Rigspoliti efter Polsag: Her kan vi måske lære noget

Efter Polsag-stop vil Rigspolitiet kigge på erfaringer hos vores nordiske naboer, siger rigspolitichefen.

Artikel top billede

(Foto: © Rikspolisstyrelsen 2005 /)

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

"Vi har i forvejen et meget godt nordisk samarbejde. Og det ville da være meget naturligt også at tale med vores venner i Sverige og Finland om, hvilke erfaringer de har."

Sådan siger rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg efter at Rigspolitiet har droppet it-systemet Polsag til en halv milliard kroner leveret af it-giganten CSC og bygget på Captia fra Scanjour.  

Computerworld fortalte fredag morgen, hvordan det svenske rigspoliti løste en it-udfordring, der truede med at komme til at ligne polsag-skandalen.

Her blev løsningen at tænke hyldevarer ind i IT ud fra devisen om, at Politiet aldrig selv ville bygge en politibil, men i stedet købe en færdig model og sætte horn på den.

Ellers ville et planlagt system under udvikling ende med at blive "hemskt dyrt."

Ved at kigge mod Finland og leverandøren Oracle mener den svenske rikspolisstyrelse at kunne have et it-system til støtte for betjentene for under 100 millioner svenske kroner. 
  
Og de tankesæt kan rigspolitichefen i Danmark altså godt følge, siger han.

"Jeg tror der er rigtig mange tanker i gang på nuværende tidspunkt. Så vi vil også inddrage andre nordiske erfaringer i det videre arbejde," siger han til Computerworld.

Er det en ændring af it-strategien hos politiet?

"Jeg tror, at det her er en proces som har givet os noget erfaring som gør, at vi kan se tingene på en anden måde. Jeg vil også sige, at vi de sidste halvandet år har arbejdet på at få skabt en projektorganisation som er i stand til at håndtere udfordringerne i fremtiden. " siger Jens Henrik Højbjerg.

Han peger på, at fejlslagne it-projekter trods alt har den konsekvens, at man bliver klogere på sig selv og det hele.

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job