Rigspoliti efter Polsag: Her kan vi måske lære noget

Efter Polsag-stop vil Rigspolitiet kigge på erfaringer hos vores nordiske naboer, siger rigspolitichefen.

Artikel top billede

(Foto: © Rikspolisstyrelsen 2005 /)

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

"Vi har i forvejen et meget godt nordisk samarbejde. Og det ville da være meget naturligt også at tale med vores venner i Sverige og Finland om, hvilke erfaringer de har."

Sådan siger rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg efter at Rigspolitiet har droppet it-systemet Polsag til en halv milliard kroner leveret af it-giganten CSC og bygget på Captia fra Scanjour.  

Computerworld fortalte fredag morgen, hvordan det svenske rigspoliti løste en it-udfordring, der truede med at komme til at ligne polsag-skandalen.

Her blev løsningen at tænke hyldevarer ind i IT ud fra devisen om, at Politiet aldrig selv ville bygge en politibil, men i stedet købe en færdig model og sætte horn på den.

Ellers ville et planlagt system under udvikling ende med at blive "hemskt dyrt."

Ved at kigge mod Finland og leverandøren Oracle mener den svenske rikspolisstyrelse at kunne have et it-system til støtte for betjentene for under 100 millioner svenske kroner. 
  
Og de tankesæt kan rigspolitichefen i Danmark altså godt følge, siger han.

"Jeg tror der er rigtig mange tanker i gang på nuværende tidspunkt. Så vi vil også inddrage andre nordiske erfaringer i det videre arbejde," siger han til Computerworld.

Er det en ændring af it-strategien hos politiet?

"Jeg tror, at det her er en proces som har givet os noget erfaring som gør, at vi kan se tingene på en anden måde. Jeg vil også sige, at vi de sidste halvandet år har arbejdet på at få skabt en projektorganisation som er i stand til at håndtere udfordringerne i fremtiden. " siger Jens Henrik Højbjerg.

Han peger på, at fejlslagne it-projekter trods alt har den konsekvens, at man bliver klogere på sig selv og det hele.

Læs også: Sådan har svenskerne løst politiets it-problem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS