Politi efterlyser dansk it-svindler: Her er han

Politiet efterlyser dansk svindel-dømt it-direktør for ikke at møde op til afsoning. "Jeg har aldrig hørt fra myndighederne," bedyrer direktøren til Computerworld.

Artikel top billede

Den tidligere Memory Card Technology-direktør, John Trolle Rasmussen, skulle afsone en svindel-dom på seks år i Sdr. Omme Statsfængsel med begyndelse 4. august 2011.

Men udlandsdanskeren mødte aldrig op, og derfor er han nu efterlyst af politiet.

Imidlertid bedyrer John Trolle Rasmussen over for Computerworld, at han aldrig har hørt fra myndighederne siden dommen i slutningen af 2010.

"Jeg har ikke hørt noget fra nogen som helst. Jeg har ikke hørt fra hverken den ene eller anden myndighed," siger han.

Vil møde op til afsoning

Desuden har John Trolle skam tænkt sig at afsone dommen.

"Ja, naturligvis."

"Desuden har du selv erfaret, hvor let det er at hive fat i mig. Det er ikke sådan, at jeg lige er løbet væk," siger han til Computerworld.

Memory Card Technology gik ned med et brag i 2001. Politiets efterfølgende undersøgelse viste, at der blandt andet var blevet svindlet med opskrivning af lagerværdierne.

I alt menes banker at have tabt i omegnen af en halv milliard kroner på konkursen.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job