Politi efterlyser dansk it-svindler: Her er han

Politiet efterlyser dansk svindel-dømt it-direktør for ikke at møde op til afsoning. "Jeg har aldrig hørt fra myndighederne," bedyrer direktøren til Computerworld.

Artikel top billede

Den tidligere Memory Card Technology-direktør, John Trolle Rasmussen, skulle afsone en svindel-dom på seks år i Sdr. Omme Statsfængsel med begyndelse 4. august 2011.

Men udlandsdanskeren mødte aldrig op, og derfor er han nu efterlyst af politiet.

Imidlertid bedyrer John Trolle Rasmussen over for Computerworld, at han aldrig har hørt fra myndighederne siden dommen i slutningen af 2010.

"Jeg har ikke hørt noget fra nogen som helst. Jeg har ikke hørt fra hverken den ene eller anden myndighed," siger han.

Vil møde op til afsoning

Desuden har John Trolle skam tænkt sig at afsone dommen.

"Ja, naturligvis."

"Desuden har du selv erfaret, hvor let det er at hive fat i mig. Det er ikke sådan, at jeg lige er løbet væk," siger han til Computerworld.

Memory Card Technology gik ned med et brag i 2001. Politiets efterfølgende undersøgelse viste, at der blandt andet var blevet svindlet med opskrivning af lagerværdierne.

I alt menes banker at have tabt i omegnen af en halv milliard kroner på konkursen.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics