Politi efterlyser dansk it-svindler: Her er han

Politiet efterlyser dansk svindel-dømt it-direktør for ikke at møde op til afsoning. "Jeg har aldrig hørt fra myndighederne," bedyrer direktøren til Computerworld.

Artikel top billede

Den tidligere Memory Card Technology-direktør, John Trolle Rasmussen, skulle afsone en svindel-dom på seks år i Sdr. Omme Statsfængsel med begyndelse 4. august 2011.

Men udlandsdanskeren mødte aldrig op, og derfor er han nu efterlyst af politiet.

Imidlertid bedyrer John Trolle Rasmussen over for Computerworld, at han aldrig har hørt fra myndighederne siden dommen i slutningen af 2010.

"Jeg har ikke hørt noget fra nogen som helst. Jeg har ikke hørt fra hverken den ene eller anden myndighed," siger han.

Vil møde op til afsoning

Desuden har John Trolle skam tænkt sig at afsone dommen.

"Ja, naturligvis."

"Desuden har du selv erfaret, hvor let det er at hive fat i mig. Det er ikke sådan, at jeg lige er løbet væk," siger han til Computerworld.

Memory Card Technology gik ned med et brag i 2001. Politiets efterfølgende undersøgelse viste, at der blandt andet var blevet svindlet med opskrivning af lagerværdierne.

I alt menes banker at have tabt i omegnen af en halv milliard kroner på konkursen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS