Politi efterlyser dansk it-svindler: Her er han

Politiet efterlyser dansk svindel-dømt it-direktør for ikke at møde op til afsoning. "Jeg har aldrig hørt fra myndighederne," bedyrer direktøren til Computerworld.

Artikel top billede

Den tidligere Memory Card Technology-direktør, John Trolle Rasmussen, skulle afsone en svindel-dom på seks år i Sdr. Omme Statsfængsel med begyndelse 4. august 2011.

Men udlandsdanskeren mødte aldrig op, og derfor er han nu efterlyst af politiet.

Imidlertid bedyrer John Trolle Rasmussen over for Computerworld, at han aldrig har hørt fra myndighederne siden dommen i slutningen af 2010.

"Jeg har ikke hørt noget fra nogen som helst. Jeg har ikke hørt fra hverken den ene eller anden myndighed," siger han.

Vil møde op til afsoning

Desuden har John Trolle skam tænkt sig at afsone dommen.

"Ja, naturligvis."

"Desuden har du selv erfaret, hvor let det er at hive fat i mig. Det er ikke sådan, at jeg lige er løbet væk," siger han til Computerworld.

Memory Card Technology gik ned med et brag i 2001. Politiets efterfølgende undersøgelse viste, at der blandt andet var blevet svindlet med opskrivning af lagerværdierne.

I alt menes banker at have tabt i omegnen af en halv milliard kroner på konkursen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect