Danske outsourcing-priser presses helt i bund

Priserne på outsourcing af it styrtdykker. Det er noget, du kan udnytte, når du skal ud og købe ydelser.

Artikel top billede

Som outsourcing-kunde i sparetider er det en nødvendighed altid at have den bedste ydelse til den bedste pris for øje.

Og i 2012 er det en god idé som kunde at holde øje med netop priserne.

Zangenberg Analytics har undersøgt markedet for outsourcing af it i Danmark, og undersøgelsen viser, at priserne er faldende.

Så meget falder priserne

I undersøgelsen er det generelle billede, at leverandørerne forventer prisfald på stort set alle ydelser inden for outsourcing. 

Zangenberg Analytics vurderer dog, at specialapplikationer ikke vil opleve markante prisfald i 2012.

Det forventede prisfald for de enkelte ydelser ses her:

-          SAN (Storage Area Network): 10-15 procent.

-          Windows servere: 5-10 procent.

-          Andre midrange platforme: 5-10 procent.

-          Mainframe-markedet: 5 procent.

-          Standardapplikationer: 10-20 procent.

Derfor falder priserne

Prisfaldet skyldes især priserne på storage.

Storage bliver billigere, således at leverandørerne hele tiden kan få mere kapacitet for de samme penge.

Kundernes behov for storage stiger eksplosivt i disse år på grund af et kraftigt øget forbrug af video, big data og business intelligence.

Derfor er der muligvis gode penge at spare på den del af driften.

Ud over de faldende priser på kapaciteten er det også infrastrukturen, der får priserne til at falde.

Det er blevet enklere at bygge og drive store datacentre, og leverandørernes besparelser på driften kan gives videre til kunderne i form af lavere priser.

Det er 23 leverandører med eget datacenter, der har bidraget til undersøgelsen. 

Zangenberg Analytics vurderer, at de 23 leverandører udgør mere end 75 procent af den samlede markedsvolumen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg