Danske outsourcing-priser presses helt i bund

Priserne på outsourcing af it styrtdykker. Det er noget, du kan udnytte, når du skal ud og købe ydelser.

Artikel top billede

Som outsourcing-kunde i sparetider er det en nødvendighed altid at have den bedste ydelse til den bedste pris for øje.

Og i 2012 er det en god idé som kunde at holde øje med netop priserne.

Zangenberg Analytics har undersøgt markedet for outsourcing af it i Danmark, og undersøgelsen viser, at priserne er faldende.

Så meget falder priserne

I undersøgelsen er det generelle billede, at leverandørerne forventer prisfald på stort set alle ydelser inden for outsourcing. 

Zangenberg Analytics vurderer dog, at specialapplikationer ikke vil opleve markante prisfald i 2012.

Det forventede prisfald for de enkelte ydelser ses her:

-          SAN (Storage Area Network): 10-15 procent.

-          Windows servere: 5-10 procent.

-          Andre midrange platforme: 5-10 procent.

-          Mainframe-markedet: 5 procent.

-          Standardapplikationer: 10-20 procent.

Derfor falder priserne

Prisfaldet skyldes især priserne på storage.

Storage bliver billigere, således at leverandørerne hele tiden kan få mere kapacitet for de samme penge.

Kundernes behov for storage stiger eksplosivt i disse år på grund af et kraftigt øget forbrug af video, big data og business intelligence.

Derfor er der muligvis gode penge at spare på den del af driften.

Ud over de faldende priser på kapaciteten er det også infrastrukturen, der får priserne til at falde.

Det er blevet enklere at bygge og drive store datacentre, og leverandørernes besparelser på driften kan gives videre til kunderne i form af lavere priser.

Det er 23 leverandører med eget datacenter, der har bidraget til undersøgelsen. 

Zangenberg Analytics vurderer, at de 23 leverandører udgør mere end 75 procent af den samlede markedsvolumen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job