Danske outsourcing-priser presses helt i bund

Priserne på outsourcing af it styrtdykker. Det er noget, du kan udnytte, når du skal ud og købe ydelser.

Artikel top billede

Som outsourcing-kunde i sparetider er det en nødvendighed altid at have den bedste ydelse til den bedste pris for øje.

Og i 2012 er det en god idé som kunde at holde øje med netop priserne.

Zangenberg Analytics har undersøgt markedet for outsourcing af it i Danmark, og undersøgelsen viser, at priserne er faldende.

Så meget falder priserne

I undersøgelsen er det generelle billede, at leverandørerne forventer prisfald på stort set alle ydelser inden for outsourcing. 

Zangenberg Analytics vurderer dog, at specialapplikationer ikke vil opleve markante prisfald i 2012.

Det forventede prisfald for de enkelte ydelser ses her:

-          SAN (Storage Area Network): 10-15 procent.

-          Windows servere: 5-10 procent.

-          Andre midrange platforme: 5-10 procent.

-          Mainframe-markedet: 5 procent.

-          Standardapplikationer: 10-20 procent.

Derfor falder priserne

Prisfaldet skyldes især priserne på storage.

Storage bliver billigere, således at leverandørerne hele tiden kan få mere kapacitet for de samme penge.

Kundernes behov for storage stiger eksplosivt i disse år på grund af et kraftigt øget forbrug af video, big data og business intelligence.

Derfor er der muligvis gode penge at spare på den del af driften.

Ud over de faldende priser på kapaciteten er det også infrastrukturen, der får priserne til at falde.

Det er blevet enklere at bygge og drive store datacentre, og leverandørernes besparelser på driften kan gives videre til kunderne i form af lavere priser.

Det er 23 leverandører med eget datacenter, der har bidraget til undersøgelsen. 

Zangenberg Analytics vurderer, at de 23 leverandører udgør mere end 75 procent af den samlede markedsvolumen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse