Danske outsourcing-priser presses helt i bund

Priserne på outsourcing af it styrtdykker. Det er noget, du kan udnytte, når du skal ud og købe ydelser.

Artikel top billede

Som outsourcing-kunde i sparetider er det en nødvendighed altid at have den bedste ydelse til den bedste pris for øje.

Og i 2012 er det en god idé som kunde at holde øje med netop priserne.

Zangenberg Analytics har undersøgt markedet for outsourcing af it i Danmark, og undersøgelsen viser, at priserne er faldende.

Så meget falder priserne

I undersøgelsen er det generelle billede, at leverandørerne forventer prisfald på stort set alle ydelser inden for outsourcing. 

Zangenberg Analytics vurderer dog, at specialapplikationer ikke vil opleve markante prisfald i 2012.

Det forventede prisfald for de enkelte ydelser ses her:

-          SAN (Storage Area Network): 10-15 procent.

-          Windows servere: 5-10 procent.

-          Andre midrange platforme: 5-10 procent.

-          Mainframe-markedet: 5 procent.

-          Standardapplikationer: 10-20 procent.

Derfor falder priserne

Prisfaldet skyldes især priserne på storage.

Storage bliver billigere, således at leverandørerne hele tiden kan få mere kapacitet for de samme penge.

Kundernes behov for storage stiger eksplosivt i disse år på grund af et kraftigt øget forbrug af video, big data og business intelligence.

Derfor er der muligvis gode penge at spare på den del af driften.

Ud over de faldende priser på kapaciteten er det også infrastrukturen, der får priserne til at falde.

Det er blevet enklere at bygge og drive store datacentre, og leverandørernes besparelser på driften kan gives videre til kunderne i form af lavere priser.

Det er 23 leverandører med eget datacenter, der har bidraget til undersøgelsen. 

Zangenberg Analytics vurderer, at de 23 leverandører udgør mere end 75 procent af den samlede markedsvolumen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS