Derfor løber svenskerne med it-virksomhederne

Stockholm løber fra København, når det gælder vækst i it-branchen. Læs her, hvorfor svenskerne gør det bedre end danskerne.

Artikel top billede

Læs også:
It-virksomheder stormer til Stockholm

Skandinaviens svar på Silicon Valley ligger i Kista Science City lidt uden for Stockholm.

I de seneste år er flere virksomheder flyttet til byen. Det kan du læse mere om her..

Med 25.000 ansatte inden for it-branchen har den stockholmske forstad næsten tre gange flere it-ansatte end Ballerup, som i mange år har været it-flagskibet i Danmark.

I Ballerup er der lidt over 9.000 it-ansatte fordelt på cirka 350 virksomheder. Og selvom væksten blandt virksomhederne i Ballerup er positiv, går det næsten dobbelt så stærkt i Kista.

Mangler samlet strategi

Branchedirektør i ITEK, Tom Togsverd, mener, at Ballerup har gjort mange ting rigtigt, men at der har manglet en samlet strategi for hele Københavnsområdet.

"Vi skal have nogle samarbejder op at stå, og man skal politisk bakke det op ved at sørge for, at der er nogle udviklingsmiljøer," siger Tom Togsverd.

Han mener, at det går godt med bioteknologi og medicin.

"Men vi mangler nogen, der også gerne vil satse på it-siden. Det giver måske forklaringen på, at Kista er så voluminøs i forhold til her. Det er ikke rigtigt lykkedes at få råbt nogen op, som vil satse," siger Tom Togsverd.

Dårlige erfaringer

Ifølge professor ved Institut for it-ledelse på CBS, Niels Bjørn-Andersen, skyldes udviklingen muligvis manglende forskning og dårlige erfaringer med investeringer i it-branchen, mener Niels Bjørn-Andersen.

"Der er mange offentlige penge, der går ind i nogle industrier og ikke i andre. Der går ikke ret mange penge ind i it-industrien," siger han.

"Der er jo også nogle ting, der skræmmer omkring offentlige investeringer i it med Polsag som det seneste eksempel. Jeg tror, at vi skal have gang i nogle strategiske forskningsprogrammer," siger han.

Niels Bjørn-Andersen påpeger, at svenskerne har været langt bedre til at støtte it-branchen:

"Svenskerne har ført en meget aktiv industristøtte-forskningspolitik for at støtte it-virksomheder og også forskning omkring it netop omkring Kista."

"Der er ingen tvivl om, at nye job skabes i miljøerne omkring de store universiteter. Det gør de også i München, og det er den nye vækst og de nye job kommer. Nye virksomheder er dem, der skaber nye stillinger. Det er ikke de gamle etablerede. De skærer ned alle sammen," siger Niels Bjørn-Andersen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS