Acer sagsøger chefen for kontraktbrud

Computerproducenten Acer slæber sin tidligere topchef, som i dag arbejder for en af selskabets ærkekonkurrenter, i retten for brud på en konkurrenceklausul.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Acer, der er verdens fjerdestørste pc-producent, sagsøger sin tidligere topchef Gianfranco Lanci for brud på en konkurrenceklausul. Det skriver Financial Times.

For et år siden forlod Gianfranco Lanci sin stilling som administrerende direktør for Acer, der også laver bærbare og de endnu mindre tablet-pc'er.

Baggrunden var uenigheder om den fremtidige strategi. Efter bruddet skændtes de to parter offentligt om økonomi og dårlig ledelse.

I september sidste år begyndte Lanci at arbejde for Acer-konkurrenten Lenovo som konsulent, og i sidste måned blev italieneren udnævnt til at være den kinesiske virksomheds chef for EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika).

Tingene er vel i orden

Problemet er, at der i Lancis kontrakt er en konkurrenceklausul, der slår fast, at han ikke må arbejde for konkurrerende virksomheder i et år efter at have forladt Acer.

Acer mener at have en solid sag, mens Lenovo på sin side diplomatisk nøjes med at konstatere, at selskabet går ud fra, at dets relationer med Lanci lever op til alle juridiske krav, skriver Financial Times.

I øvrigt får Gianfranco Lanci en stor del af æren for i sin 14 år lange karriere hos Acer at have sikret selskabet en førende position på verdensplan blandt computerproducenterne.

På et tidspunkt var Acer verdens næststørste pc-producent, men den position har Lancis nye arbejdsgiver, Lenovo, nu sat sig på.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job