Acer sagsøger chefen for kontraktbrud

Computerproducenten Acer slæber sin tidligere topchef, som i dag arbejder for en af selskabets ærkekonkurrenter, i retten for brud på en konkurrenceklausul.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Acer, der er verdens fjerdestørste pc-producent, sagsøger sin tidligere topchef Gianfranco Lanci for brud på en konkurrenceklausul. Det skriver Financial Times.

For et år siden forlod Gianfranco Lanci sin stilling som administrerende direktør for Acer, der også laver bærbare og de endnu mindre tablet-pc'er.

Baggrunden var uenigheder om den fremtidige strategi. Efter bruddet skændtes de to parter offentligt om økonomi og dårlig ledelse.

I september sidste år begyndte Lanci at arbejde for Acer-konkurrenten Lenovo som konsulent, og i sidste måned blev italieneren udnævnt til at være den kinesiske virksomheds chef for EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika).

Tingene er vel i orden

Problemet er, at der i Lancis kontrakt er en konkurrenceklausul, der slår fast, at han ikke må arbejde for konkurrerende virksomheder i et år efter at have forladt Acer.

Acer mener at have en solid sag, mens Lenovo på sin side diplomatisk nøjes med at konstatere, at selskabet går ud fra, at dets relationer med Lanci lever op til alle juridiske krav, skriver Financial Times.

I øvrigt får Gianfranco Lanci en stor del af æren for i sin 14 år lange karriere hos Acer at have sikret selskabet en førende position på verdensplan blandt computerproducenterne.

På et tidspunkt var Acer verdens næststørste pc-producent, men den position har Lancis nye arbejdsgiver, Lenovo, nu sat sig på.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS