Acer sagsøger chefen for kontraktbrud

Computerproducenten Acer slæber sin tidligere topchef, som i dag arbejder for en af selskabets ærkekonkurrenter, i retten for brud på en konkurrenceklausul.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Acer, der er verdens fjerdestørste pc-producent, sagsøger sin tidligere topchef Gianfranco Lanci for brud på en konkurrenceklausul. Det skriver Financial Times.

For et år siden forlod Gianfranco Lanci sin stilling som administrerende direktør for Acer, der også laver bærbare og de endnu mindre tablet-pc'er.

Baggrunden var uenigheder om den fremtidige strategi. Efter bruddet skændtes de to parter offentligt om økonomi og dårlig ledelse.

I september sidste år begyndte Lanci at arbejde for Acer-konkurrenten Lenovo som konsulent, og i sidste måned blev italieneren udnævnt til at være den kinesiske virksomheds chef for EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika).

Tingene er vel i orden

Problemet er, at der i Lancis kontrakt er en konkurrenceklausul, der slår fast, at han ikke må arbejde for konkurrerende virksomheder i et år efter at have forladt Acer.

Acer mener at have en solid sag, mens Lenovo på sin side diplomatisk nøjes med at konstatere, at selskabet går ud fra, at dets relationer med Lanci lever op til alle juridiske krav, skriver Financial Times.

I øvrigt får Gianfranco Lanci en stor del af æren for i sin 14 år lange karriere hos Acer at have sikret selskabet en førende position på verdensplan blandt computerproducenterne.

På et tidspunkt var Acer verdens næststørste pc-producent, men den position har Lancis nye arbejdsgiver, Lenovo, nu sat sig på.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos