Acer sagsøger chefen for kontraktbrud

Computerproducenten Acer slæber sin tidligere topchef, som i dag arbejder for en af selskabets ærkekonkurrenter, i retten for brud på en konkurrenceklausul.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Acer, der er verdens fjerdestørste pc-producent, sagsøger sin tidligere topchef Gianfranco Lanci for brud på en konkurrenceklausul. Det skriver Financial Times.

For et år siden forlod Gianfranco Lanci sin stilling som administrerende direktør for Acer, der også laver bærbare og de endnu mindre tablet-pc'er.

Baggrunden var uenigheder om den fremtidige strategi. Efter bruddet skændtes de to parter offentligt om økonomi og dårlig ledelse.

I september sidste år begyndte Lanci at arbejde for Acer-konkurrenten Lenovo som konsulent, og i sidste måned blev italieneren udnævnt til at være den kinesiske virksomheds chef for EMEA-regionen (Europa, Mellemøsten og Afrika).

Tingene er vel i orden

Problemet er, at der i Lancis kontrakt er en konkurrenceklausul, der slår fast, at han ikke må arbejde for konkurrerende virksomheder i et år efter at have forladt Acer.

Acer mener at have en solid sag, mens Lenovo på sin side diplomatisk nøjes med at konstatere, at selskabet går ud fra, at dets relationer med Lanci lever op til alle juridiske krav, skriver Financial Times.

I øvrigt får Gianfranco Lanci en stor del af æren for i sin 14 år lange karriere hos Acer at have sikret selskabet en førende position på verdensplan blandt computerproducenterne.

På et tidspunkt var Acer verdens næststørste pc-producent, men den position har Lancis nye arbejdsgiver, Lenovo, nu sat sig på.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S