Politiet lurer på nyt stort it-projekt til 200 millioner

Rigspolitiet ser på et spritnyt it-projekt i 200 millioner kroners klassen, der skal kobles til flere CSC-systemer.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Rigspolitiet vil i forbindelse med et nyt, stort it-projekt gerne lave en foranalyse, der alene koster 7,7 millioner kroner.

Under foranalysen vil politiet selv bruge 6.450 timer, og der forventes at blive brugt 1.440 eksterne konsulenttimer.

De interne omkostninger til foranalysen løber i alt op i 5,4 millioner kroner, mens de eksterne omkostninger rammer 2,3 millioner kroner.

Det fremgår af dokumenter fra Rigspolitiet dateret til slutningen af 2011.

It-projekt i 200 millioner kroners klassen

Selve projekter kaldes AKT, og det dækker over de såkaldte stærekasser eller automatiske fartkontroller, som politiet vil stille 500 op af rundt omkring i landet.

Af dokumenter sendt fra Justitsministeriet til Computerworld fremgår det, at alene opsætningen af 500 stærekasser vil koste i omegnen af 200 millioner kroner. 

Dertil kommer så formodentlig integration til it-systemer med videre.

Formål: Færre trafik-dræbte
Formålet med projektet, fremgår det af dokumenterne, er i sidste ende at nedbringe antallet af trafikdræbte.

Faktisk henvises direkte til regeringsgrundaget fra oktober 2011, hvor man vil øge omfanget af den automatiske trafikkontrol.

Imidlertid forventer man også at kunne hente betydelige millionbeløb ind til statskassen i bødeforlæg.

Af et notat fra Rigspolitiet fra juli 2011 fremgår det da også, at it-systemet i sidste ende bliver en god forretning.

"...forventes bødeprovenuet til staten at blive større end omkostninger til etablering og drift af systemet."

Allerede i 2009-2010 gennemførte man forsøg, hvor 10 AKT-standere blev sat op. Men planen er altså en markant udbredelse af stærekasserne.

Kobling til CSC's Polsag

Nok så interessant er det, at det lader til, at it-systemet har stærk relation til det skandaleramte Polsag.

Således fremgår det under punktet: "Relation til andre projekter", Polsag (Politiets nye sagsbehandlingssystem).

Og et notat om indførelse af automatisk trafikkontrol fra juli 2011 fremgår det, at der skal ske:

"Koordinering med øvrige ATK relaterede projekter, herunder Polsag".

Og det skal angiveligt også afklares:

"Hvordan passer projektets aktiviteter ind i forhold til Polsag/ATKS4, da ændringer i ATKS kan medføre ændringer i Polsag."
 
Kobling til CSCs motorregister hos Skat
Af de samme dokumenter fremgår det, at der angiveligt ikke blot var planer om integrationer med det nu skrottede Polsag, men også et andet stærkt forsinket CSC-system, Motorregisteret (DMO), hos Skat.

Men også dette system lader til at have tilknytning til stærekasse-projektet. Således skal der ske:

"Undersøgelse af det nærmere behov for it-understøttelse i forbindelse med at der skal ske transmission fra ATK-standerne og samkørsel med både sagsbehandlingssystem og registre, herunder SKAT's nye digitale motorregistreringssystem," står der i dokumenterne.

"På samme måde skal Skat, som har ansvaret for det kommende digitale motorregistreringssystem, inddrages," står der i projektpapirerne. 

CSC er eneste private "interessent"

Endelig fremgår det, at blandt de 14 nævnte interessenter er CSC, der som bekendt stod bag Polsag, den eneste private leverandør.

AKT-projektet med 500 funktionsdygtige stærekasser opsat rundt om i landet vil, ifølge Vejdirektoratet, kunne være en realitet om tre år.

Men foreløbig beder politiet om at få grønt lys til at lave en foranalyse til det store it-projekt.

Læs også:

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S