Indien forærer tablet-pc til alle studerende

Indien vil forære en tablet-pc til samtlige indiske studerende.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den billige tablet Aakash vil blive gjort gratis tilgængelig for alle indiske studerende, lover den indiske minister for udvikling af menneskelig ressourcer, Kapil Sibal.

Ifølge indiske medier siger ministeren, at tablet-pc'en nu vil blive endda billigere og hjemmeproduceret i højere grad.

Produktionen og distributionen af Aakash er blevet forsinket på grund af diskussioner mellem tablet-pc'ens leverandør Datawind, der har base i Canada, og det indiske tekniske institut IIT-Rajasthan.

Kapil Sibal siger desuden, at tablet-pc'ens produktionsbase nu vil blive mere mangfoldig og vil blive rykket fuldstændig til Indien. "Vi planlægger at skabe et økosystem for end-to-end-udvikling af Aakash i Inden," sagde han.

"Det vil skabe enorme muligheder for R&D (research og development)-institutioner, for udviklere og for elektroniske produktionshuse."

Prisbillig

De initiativer vil bringe den i forvejen billige pris fra godt 260 kroner og helt ned til godt 170 kroner.

Den lavere pris vil træde i kraft, når der er bestilt en million enheder.

Indiske medier fortæller, at uddannelsesinstitutioner i Indien vil få 50 procent rabat, men at de selv vil skulle betale de resterende godt 85 kroner for at gøre enheden gratis for studerende.

Enheden kan i dag fås for godt 125 kroner for studerende efter regeringstilskud.

Den indiske regering planlægger desuden at involvere tre af landets bedste tekniske universiteter i videreudviklingen af Aakash.

IIT Mumbai, IIT Madras og IIT Kanpur vil blive inviteret til at deltage, fortæller kilder i regeringen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks