Indien forærer tablet-pc til alle studerende

Indien vil forære en tablet-pc til samtlige indiske studerende.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den billige tablet Aakash vil blive gjort gratis tilgængelig for alle indiske studerende, lover den indiske minister for udvikling af menneskelig ressourcer, Kapil Sibal.

Ifølge indiske medier siger ministeren, at tablet-pc'en nu vil blive endda billigere og hjemmeproduceret i højere grad.

Produktionen og distributionen af Aakash er blevet forsinket på grund af diskussioner mellem tablet-pc'ens leverandør Datawind, der har base i Canada, og det indiske tekniske institut IIT-Rajasthan.

Kapil Sibal siger desuden, at tablet-pc'ens produktionsbase nu vil blive mere mangfoldig og vil blive rykket fuldstændig til Indien. "Vi planlægger at skabe et økosystem for end-to-end-udvikling af Aakash i Inden," sagde han.

"Det vil skabe enorme muligheder for R&D (research og development)-institutioner, for udviklere og for elektroniske produktionshuse."

Prisbillig

De initiativer vil bringe den i forvejen billige pris fra godt 260 kroner og helt ned til godt 170 kroner.

Den lavere pris vil træde i kraft, når der er bestilt en million enheder.

Indiske medier fortæller, at uddannelsesinstitutioner i Indien vil få 50 procent rabat, men at de selv vil skulle betale de resterende godt 85 kroner for at gøre enheden gratis for studerende.

Enheden kan i dag fås for godt 125 kroner for studerende efter regeringstilskud.

Den indiske regering planlægger desuden at involvere tre af landets bedste tekniske universiteter i videreudviklingen af Aakash.

IIT Mumbai, IIT Madras og IIT Kanpur vil blive inviteret til at deltage, fortæller kilder i regeringen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S