Indien forærer tablet-pc til alle studerende

Indien vil forære en tablet-pc til samtlige indiske studerende.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den billige tablet Aakash vil blive gjort gratis tilgængelig for alle indiske studerende, lover den indiske minister for udvikling af menneskelig ressourcer, Kapil Sibal.

Ifølge indiske medier siger ministeren, at tablet-pc'en nu vil blive endda billigere og hjemmeproduceret i højere grad.

Produktionen og distributionen af Aakash er blevet forsinket på grund af diskussioner mellem tablet-pc'ens leverandør Datawind, der har base i Canada, og det indiske tekniske institut IIT-Rajasthan.

Kapil Sibal siger desuden, at tablet-pc'ens produktionsbase nu vil blive mere mangfoldig og vil blive rykket fuldstændig til Indien. "Vi planlægger at skabe et økosystem for end-to-end-udvikling af Aakash i Inden," sagde han.

"Det vil skabe enorme muligheder for R&D (research og development)-institutioner, for udviklere og for elektroniske produktionshuse."

Prisbillig

De initiativer vil bringe den i forvejen billige pris fra godt 260 kroner og helt ned til godt 170 kroner.

Den lavere pris vil træde i kraft, når der er bestilt en million enheder.

Indiske medier fortæller, at uddannelsesinstitutioner i Indien vil få 50 procent rabat, men at de selv vil skulle betale de resterende godt 85 kroner for at gøre enheden gratis for studerende.

Enheden kan i dag fås for godt 125 kroner for studerende efter regeringstilskud.

Den indiske regering planlægger desuden at involvere tre af landets bedste tekniske universiteter i videreudviklingen af Aakash.

IIT Mumbai, IIT Madras og IIT Kanpur vil blive inviteret til at deltage, fortæller kilder i regeringen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S