Superfart: Kan lagre en terabyte data på ét minut

Stort gennembrud kan måske føre til en kraftig reduktion af den tid, som det tager at lagre på en harddisk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europæiske forskere har muligvis fundet en måde at øge hastigheden ved datastorage 100 gange og på den måde brudt en barriere, der indtil nu har sat begrænsninger for, hvor hurtigt data kan overføres.

Hvis metoden med succes kan overføres til et storageprodukt, så kan den nye teknologi i teorien nedsætte den tid, det tager at lagre en bit data på en harddisk fra et nanosekund - en milliarddel af et sekund - til en hundredmilliarddel af et sekund.
Voldsomt fald
Det betyder, at den samlede tid for at lagre bits i en terabyte data vil falde fra omkring 22 minutter og til et minut og 20 sekunder.

Forskere fra York University i Storbritannien og det hollandske universitet Nijmegen nåede frem til resultatet ved at opvarme et magnetisk materiale med laserstråler, der på atomniveau ændrer det, der er kendt som materialets 'magnetiske spin', står der i forklaringen fra York University.

Der findes to mulige typer spin, parallel og anti-parallel, og i forhold til storage repræsenterer de binære tilstande de ettaller og nuller, der bestemmer bittyper.

Eksisterende storage på harddrevet ændrer spin ved hjælp af et fluktuerende magnetisk felt, som er langsommere, siger forskerne.

Deres metode "anvendte X-ray Magnetic Circular Dichroism (XMCD) til at undersøge den tynde film på en legering af gadolinium, jern og kobolt (GdFeCo) for at afsøge ultrahurtig spin-reversering."

Forskerne havde ikke noget bud på, hvor lang tid det mon vil tage, inden deres opdagelse kan bruges til superhurtige storage-enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S