Superfart: Kan lagre en terabyte data på ét minut

Stort gennembrud kan måske føre til en kraftig reduktion af den tid, som det tager at lagre på en harddisk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europæiske forskere har muligvis fundet en måde at øge hastigheden ved datastorage 100 gange og på den måde brudt en barriere, der indtil nu har sat begrænsninger for, hvor hurtigt data kan overføres.

Hvis metoden med succes kan overføres til et storageprodukt, så kan den nye teknologi i teorien nedsætte den tid, det tager at lagre en bit data på en harddisk fra et nanosekund - en milliarddel af et sekund - til en hundredmilliarddel af et sekund.
Voldsomt fald
Det betyder, at den samlede tid for at lagre bits i en terabyte data vil falde fra omkring 22 minutter og til et minut og 20 sekunder.

Forskere fra York University i Storbritannien og det hollandske universitet Nijmegen nåede frem til resultatet ved at opvarme et magnetisk materiale med laserstråler, der på atomniveau ændrer det, der er kendt som materialets 'magnetiske spin', står der i forklaringen fra York University.

Der findes to mulige typer spin, parallel og anti-parallel, og i forhold til storage repræsenterer de binære tilstande de ettaller og nuller, der bestemmer bittyper.

Eksisterende storage på harddrevet ændrer spin ved hjælp af et fluktuerende magnetisk felt, som er langsommere, siger forskerne.

Deres metode "anvendte X-ray Magnetic Circular Dichroism (XMCD) til at undersøge den tynde film på en legering af gadolinium, jern og kobolt (GdFeCo) for at afsøge ultrahurtig spin-reversering."

Forskerne havde ikke noget bud på, hvor lang tid det mon vil tage, inden deres opdagelse kan bruges til superhurtige storage-enheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec