KMD efter it-bøvl i tre kommuner: Fejl kan opstå

KMD har betalt kompensation til tre kommuner efter bøvl med it-systemet KMD Opus. Her forklarer selskabet sig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

KMD måtte betale en lille million kroner i kompensation til Aalborg Kommune efter bøvl i forbindelse med implementeringen af it-systemet KMD Opus.

Tidligere har Computerworld beskrevet hvordan it-giganten også har betalt kompensation til Solrød og Sorø Kommuner i forbindelse med implemtering af nøjagtigt samme it-system.

Men det er altså ikke normalt, bedyrer KMD.

"Det hører ikke til normalbilledet, at KMD betaler kompensation til kunderne i forbindelse med implementeringer af KMD Opus," fortæller områdedirektør Leif Ilsø fra KMD.

"Men de opgaver, som KMD Opus skal løfte, er komplekse, og fejl kan opstå," siger han i samme omgang.

Fejlene udbedrer KMD "selvfølgelig i en god og konstruktiv dialog" med kunderne, forklarer han.

Kunder gentegner kontrakter

Samtidig peger områdedirketøren på, at kunderne efter problemerne faktisk gentegner kontrakter med it-giganten.

"Vi er  stolte over at kunne sige, at hovedparten af de KMD Opus-kunder, vi har, har valgt at gentegne deres aftaler med os."

"Det er for os det vigtigste tegn på, at de er glade for KMD Opus såvel som det samarbejde, de har på området med os," fortæller Leif Ilsø. 
 
Svært at undgå problemer
Leif Ilsø understreger, at KMD altid bestræber sig på, at implementeringsforløb foregår så gnidningsfrit som muligt.

"Det har vi naturligvis også gjort i tilfældet med Aalborg Kommune," siger han.

Men der tale om større it-systemer, forklarer han.

"Når man skal implementere it-systemer af den størrelse, som KMD Opus har, så er det svært at undgå, at der opstår udfordringer undervejs," fortæller Leif Ilsø.

Individuelle behov

Samtidig er KMD Opus et it-system, som KMD har udviklet og videreudviklet i takt med de stigende krav til koncernstyringsværktøjer, som kommunerne har.

"I den proces har vi naturligvis løbende fået en del gode input til, hvordan KMD Opus bedst indfrier kommunernes forventninger."

"Ofte har kunder også helt særlige krav til netop deres løsning, og der skal skræddersyes og tilpasses individuelt," slutter han.

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics