KMD efter it-bøvl i tre kommuner: Fejl kan opstå

KMD har betalt kompensation til tre kommuner efter bøvl med it-systemet KMD Opus. Her forklarer selskabet sig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

KMD måtte betale en lille million kroner i kompensation til Aalborg Kommune efter bøvl i forbindelse med implementeringen af it-systemet KMD Opus.

Tidligere har Computerworld beskrevet hvordan it-giganten også har betalt kompensation til Solrød og Sorø Kommuner i forbindelse med implemtering af nøjagtigt samme it-system.

Men det er altså ikke normalt, bedyrer KMD.

"Det hører ikke til normalbilledet, at KMD betaler kompensation til kunderne i forbindelse med implementeringer af KMD Opus," fortæller områdedirektør Leif Ilsø fra KMD.

"Men de opgaver, som KMD Opus skal løfte, er komplekse, og fejl kan opstå," siger han i samme omgang.

Fejlene udbedrer KMD "selvfølgelig i en god og konstruktiv dialog" med kunderne, forklarer han.

Kunder gentegner kontrakter

Samtidig peger områdedirketøren på, at kunderne efter problemerne faktisk gentegner kontrakter med it-giganten.

"Vi er  stolte over at kunne sige, at hovedparten af de KMD Opus-kunder, vi har, har valgt at gentegne deres aftaler med os."

"Det er for os det vigtigste tegn på, at de er glade for KMD Opus såvel som det samarbejde, de har på området med os," fortæller Leif Ilsø. 
 
Svært at undgå problemer
Leif Ilsø understreger, at KMD altid bestræber sig på, at implementeringsforløb foregår så gnidningsfrit som muligt.

"Det har vi naturligvis også gjort i tilfældet med Aalborg Kommune," siger han.

Men der tale om større it-systemer, forklarer han.

"Når man skal implementere it-systemer af den størrelse, som KMD Opus har, så er det svært at undgå, at der opstår udfordringer undervejs," fortæller Leif Ilsø.

Individuelle behov

Samtidig er KMD Opus et it-system, som KMD har udviklet og videreudviklet i takt med de stigende krav til koncernstyringsværktøjer, som kommunerne har.

"I den proces har vi naturligvis løbende fået en del gode input til, hvordan KMD Opus bedst indfrier kommunernes forventninger."

"Ofte har kunder også helt særlige krav til netop deres løsning, og der skal skræddersyes og tilpasses individuelt," slutter han.

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

Læses lige nu

    Annonce

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S