KMD efter it-bøvl i tre kommuner: Fejl kan opstå

KMD har betalt kompensation til tre kommuner efter bøvl med it-systemet KMD Opus. Her forklarer selskabet sig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

KMD måtte betale en lille million kroner i kompensation til Aalborg Kommune efter bøvl i forbindelse med implementeringen af it-systemet KMD Opus.

Tidligere har Computerworld beskrevet hvordan it-giganten også har betalt kompensation til Solrød og Sorø Kommuner i forbindelse med implemtering af nøjagtigt samme it-system.

Men det er altså ikke normalt, bedyrer KMD.

"Det hører ikke til normalbilledet, at KMD betaler kompensation til kunderne i forbindelse med implementeringer af KMD Opus," fortæller områdedirektør Leif Ilsø fra KMD.

"Men de opgaver, som KMD Opus skal løfte, er komplekse, og fejl kan opstå," siger han i samme omgang.

Fejlene udbedrer KMD "selvfølgelig i en god og konstruktiv dialog" med kunderne, forklarer han.

Kunder gentegner kontrakter

Samtidig peger områdedirketøren på, at kunderne efter problemerne faktisk gentegner kontrakter med it-giganten.

"Vi er  stolte over at kunne sige, at hovedparten af de KMD Opus-kunder, vi har, har valgt at gentegne deres aftaler med os."

"Det er for os det vigtigste tegn på, at de er glade for KMD Opus såvel som det samarbejde, de har på området med os," fortæller Leif Ilsø. 
 
Svært at undgå problemer
Leif Ilsø understreger, at KMD altid bestræber sig på, at implementeringsforløb foregår så gnidningsfrit som muligt.

"Det har vi naturligvis også gjort i tilfældet med Aalborg Kommune," siger han.

Men der tale om større it-systemer, forklarer han.

"Når man skal implementere it-systemer af den størrelse, som KMD Opus har, så er det svært at undgå, at der opstår udfordringer undervejs," fortæller Leif Ilsø.

Individuelle behov

Samtidig er KMD Opus et it-system, som KMD har udviklet og videreudviklet i takt med de stigende krav til koncernstyringsværktøjer, som kommunerne har.

"I den proces har vi naturligvis løbende fået en del gode input til, hvordan KMD Opus bedst indfrier kommunernes forventninger."

"Ofte har kunder også helt særlige krav til netop deres løsning, og der skal skræddersyes og tilpasses individuelt," slutter han.

Læs også:

Storkommune får KMD-kompensation

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S