400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Her giver YouSee forklaringen på, hvorfor 400.000 YouSee-kunder kan glemme alt om at få kompensation, efter at have kigget på flimmer og hakkende tv-billeder i den bedste sendetid søndag aften.

Artikel top billede

Læs også: 

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

1,2 millioner danske hjem ramt af stort nedbrud

Så mange millioner tjener TDC om dagen

400.000 YouSee-kunder i København og hovedstadsområdet kunne i går aftes ikke se tv uden hakkende billede og lyd, men alligevel vil YouSee ikke yde nogen form for kompensation til de vrede kunder.

"Dels var det ikke et længerevarende nedbrud, dels var det et hændeligt, teknisk uheld, som vi klarede ganske godt, når man kigger på, at det skete en søndag aften," forklarer direktør for operations for YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen, til Computerworld.

YouSees politik er, at hvis et nedbrud ryger helt op på to dages varighed, så kan kunderne begynde at lugte økonomisk kompensation. Men ellers må de fortsat betale fuld pris.

"I de situationer, hvor vi ikke har gjort det godt nok, så kan kompensation komme på tale, men det er ikke tilfældet i denne omgang," siger YouSees operationsdirektør.

'Okay håndtering'

Mads Arnbjørn Rasmussen forklarer, at fejlen skyldes en fejl på en af landets 35 IP-routere, der spontant tabte datapakker, hvilket kunderne oplevede som billedsignaler, der hakkede, frøs og havde udfald på lyden. 

"Kundernes forventning er, at tingene altid virker, men denne fejl var vi ikke herre over, og vi havde teknikere ude og fejlrette til klokken et om natten, hvilket jeg betragter som en 'okay håndtering' fra vores side," siger han. 

Den 'okay håndtering' betød også, at kunderne var hensat til YouSees driftsinformation, som løbende blev opdateret med, at "fejlen er rettet inden for 1 timer".

Derimod var både telefon- og Facebook-kundeservicen gået hjem klokken 20 - en time før nedbruddet indtraf.

Flere YouSee-kunder brokker sig på selskabets Facebook-side over, at der manglede reelle driftsinformationer frem for blot en generisk meddelelse, der blev opdateret med samme besked under nedbruddet.

"Vores driftsinformation indikerer, hvad vi selv tror mest på, og så kan vi tage fejl. Men det er en døgnbemandet service, som løbende bliver opdateret," forklarer Mads Arnbjørn Rasmussen.

40 gange flere kunder ramt

I første omgang meldte TDC's presseafdeling ud til Computerworld, at minimum 10.000 YouSee-tv-seere var ramt af router-fejlen.

Det tal har YouSee så siden korrigeret til at være 400,000 husstande i hovedstadsområdet, som havde flimrende tv-signaler midt i Real Madrids jagt på det spanske mesterskab, AG Københavns Champions League-kamp og flere populære film.

Udmeldingen skyldes, at TDC som hovedregel kategoriserer sine værste nedbrud med udtrykket "mere end 10.000 er ramt," hvilket i denne sag viste sig at være et tal, der var 40 gange så stort.

Mads Arnbjørn Andersen afviser, at fejlen havde nogen forbindelse til det landsdækkende nedbrud, som ramte YouSee-kunderne for en måneds tid siden, ligesom det heller ikke havde nogen relation til et større strømafbrud, der ramte Vesterbro i København i går eftermiddags.

Læs også: 

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

1,2 millioner danske hjem ramt af stort nedbrud

[b]Så mange millioner tjener TDC om dagen[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S