400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Her giver YouSee forklaringen på, hvorfor 400.000 YouSee-kunder kan glemme alt om at få kompensation, efter at have kigget på flimmer og hakkende tv-billeder i den bedste sendetid søndag aften.

Artikel top billede

Læs også: 

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

1,2 millioner danske hjem ramt af stort nedbrud

Så mange millioner tjener TDC om dagen

400.000 YouSee-kunder i København og hovedstadsområdet kunne i går aftes ikke se tv uden hakkende billede og lyd, men alligevel vil YouSee ikke yde nogen form for kompensation til de vrede kunder.

"Dels var det ikke et længerevarende nedbrud, dels var det et hændeligt, teknisk uheld, som vi klarede ganske godt, når man kigger på, at det skete en søndag aften," forklarer direktør for operations for YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen, til Computerworld.

YouSees politik er, at hvis et nedbrud ryger helt op på to dages varighed, så kan kunderne begynde at lugte økonomisk kompensation. Men ellers må de fortsat betale fuld pris.

"I de situationer, hvor vi ikke har gjort det godt nok, så kan kompensation komme på tale, men det er ikke tilfældet i denne omgang," siger YouSees operationsdirektør.

'Okay håndtering'

Mads Arnbjørn Rasmussen forklarer, at fejlen skyldes en fejl på en af landets 35 IP-routere, der spontant tabte datapakker, hvilket kunderne oplevede som billedsignaler, der hakkede, frøs og havde udfald på lyden. 

"Kundernes forventning er, at tingene altid virker, men denne fejl var vi ikke herre over, og vi havde teknikere ude og fejlrette til klokken et om natten, hvilket jeg betragter som en 'okay håndtering' fra vores side," siger han. 

Den 'okay håndtering' betød også, at kunderne var hensat til YouSees driftsinformation, som løbende blev opdateret med, at "fejlen er rettet inden for 1 timer".

Derimod var både telefon- og Facebook-kundeservicen gået hjem klokken 20 - en time før nedbruddet indtraf.

Flere YouSee-kunder brokker sig på selskabets Facebook-side over, at der manglede reelle driftsinformationer frem for blot en generisk meddelelse, der blev opdateret med samme besked under nedbruddet.

"Vores driftsinformation indikerer, hvad vi selv tror mest på, og så kan vi tage fejl. Men det er en døgnbemandet service, som løbende bliver opdateret," forklarer Mads Arnbjørn Rasmussen.

40 gange flere kunder ramt

I første omgang meldte TDC's presseafdeling ud til Computerworld, at minimum 10.000 YouSee-tv-seere var ramt af router-fejlen.

Det tal har YouSee så siden korrigeret til at være 400,000 husstande i hovedstadsområdet, som havde flimrende tv-signaler midt i Real Madrids jagt på det spanske mesterskab, AG Københavns Champions League-kamp og flere populære film.

Udmeldingen skyldes, at TDC som hovedregel kategoriserer sine værste nedbrud med udtrykket "mere end 10.000 er ramt," hvilket i denne sag viste sig at være et tal, der var 40 gange så stort.

Mads Arnbjørn Andersen afviser, at fejlen havde nogen forbindelse til det landsdækkende nedbrud, som ramte YouSee-kunderne for en måneds tid siden, ligesom det heller ikke havde nogen relation til et større strømafbrud, der ramte Vesterbro i København i går eftermiddags.

Læs også: 

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

1,2 millioner danske hjem ramt af stort nedbrud

[b]Så mange millioner tjener TDC om dagen[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job