Windows 8 på tablet-pc'er: Det ved vi indtil videre

Her et kig på, hvad vi indtil videre ved om Windows 8 på tablet-pc'er.

Artikel top billede

Læs også:

Test: Sådan virker Windows 8

Computerworld News Service: Microsoft er ved at være klar til at løfte sløret for en offentlig betaversion af Windows 8 sidst i februar.

Det nye styresystem kommer på markedet senere i år og bliver ikke kun tilgængeligt på almindelige pc'er men også på tablets i Microsofts forsøg på at tage kampen op mod Apples iPad.

Her får du en gennemgang af, hvad vi indtil videre ved om tablets med Windows 8.

Hardware

For at blive godkendt af Microsoft som Windows 8-tablet kræves det, at hardwaren har minimum fem knapper: Tænd/sluk, lås af skærmrotation, volumen op, volumen ned og en Windows-tast.

Microsoft kræver desuden, at en tablet som minimum har 10 gigabyte tilgængelig lagerplads, et 720p HD-kamera og en skærm med en opløsning på mindst 1024 gange 768 pixel, ligesom alle Windows 8-tablets skal have en lyssensor (sandsynligvis til automatisk indstilling af skærmens lysstyrke), et magnetometer (til for eksempel kompas-funktioner), et accelerometer og et gyroskop (til bevægelsesstyring).

Windows på ARM

Den første bølge af Windows 8-tablets vil sandsynligvis køre på strømbesparende ARM-processorer. Det forventes, at tablets med ARM-processorer bedre vil kunne konkurrere på pris, batterilevetid og design med Apples markedsførende iPad.

Microsoft har under kodenavnet Windows on ARM eller WOA udviklet Windows 8 til at kunne køre på ARM-processorer. Microsoft samarbejder i den forbindelse med tre ARM-licenstagere: NVIDIA, Qualcomm og Texas Instruments.

Selvom de ARM-baserede tablets anses for at være et stort skridt fremad for Windows 8, så skal man endnu ikke afskrive tablets baseret på x86-arkitekturen: Både Intel og AMD arbejder på at have platforme klar i løbet af i år.

Metro-grænsefladen

Når det handler om Windows 8, kan man ikke komme uden om brugergrænsefladen Metro med det rene flise-baserede design fra Windows Phone 7 og nu også Xbox 360.

Designet med de store fliser er tydeligvis optimeret til brug på tablets sammenlignet med den traditionelle brugergrænseflade i Windows med alle dens vinduer, tæt placerede knapper og akavede rullepaneler og rullemenuer.

Applikationer i Metro kører som udgangspunkt i fuld skærm, men det er muligt at have to kørende side om side.

Windows App Store

Windows 8 får sin egen applikationsbutik. Microsoft fremhæver at app-butikken vil hjælpe til at sørge for, at applikationerne er bedre beskyttet mod malware, fejl og andre typiske pc-problemer.

Derudover får kunderne en nem måde at finde apps på, der er designet til den nye Metro-grænseflade. Nogle få udviklere er blevet inviteret til at tilbyde gratis apps i løbet af betatest-perioden.

Efter den offentlige lancering af den færdige version vil Windows-butikken dog både have gratis og betalte apps med priser fra 1,49 dollar, omkring otte kroner.

Til forskel fra Apples App Store til iOS vil Microsofts app-butik tillade prøveperioder, der er tidsmæssigt og/eller funktionsmæssigt begrænset.

Hvad kan køre på en Windows-tablet?

Udover ARM-baserede tablets udkommer der som omtalt også tablets baseret på x86-chip fra både Intel og AMD. Men Windows på ARM vil ifølge Microsoft ikke kunne "køre, emulere eller portere eksisterende x86/64-baserede desktop-applikationer."

Når det er sagt, så skal det dog nævnes, at de ARM-baserede tablets vil få visse "desktop"-funktioner såsom konceptet bag Windows Stifinder.

Office 15 til Windows 8-tablets

Windows 8 til ARM-enheder vil inkludere apps fra Office 15, der efter planen vil udkomme i en betaversion til sommer.

Office 15 vil indeholde tablet-optimerede udgaver af Word, Excel, PowerPoint og OneNote.

Udkommer alle udgaver samtidig?

Spørgsmålet byder sig, om WOA og Windows 8 til x86/64 vil komme på markedet samtidig.

Det står ikke helt klart, selvom Microsofts Steven Sinofsky afslørede selskabets planer i et blogindlæg for nylig med nye oplysninger om WOA.

Her bemærker Sinofsky: "WOA-pc'er er stadig under udvikling og vores fælles mål er, at de kommer på markedet cirka samtidig med pc'er, der er designet til x86/64 og Windows 8."

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Test: Sådan virker Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S