Fejl på fejl: Derfor ramte YouSee-nedbrud hele landet

1,2 millioner YouSee-kunder blev berørt af stort nedbrud. Menneskelige fejl fik problemerne til at gribe om sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Det var ikke kun YouSee-kunderne i hovedstadsområdet, som var hensat til knas på flimmerkassen søndag aften, mens de store tv-kanaler bød på sport og film.

Også kunder i byer som Århus, Aalborg, Herning, Fredericia og Ringsted melder om problemer til Computerworld og på YouSees Facebook-side, hvor vrede indlæg fylder en del ovenpå aftenens uheld.

"Jeg vil lige gøre opmærksom på, at der også var problemer i Aarhus. Og det er ikke første gang. ØV," skriver Elin Jensen til Computerworld.

"Jeg bor i Aalborg, og mit billede forsvandt 22:30 - Det er også et fornuftigt tidspunkt at gå i seng på," skriver en anden YouSee-kunde med et glimt i øjet.

Korrigerer tallene for tredje gang

I første omgang oplyste YouSee-moderselskabet TDC, at det minimum var 10.000 kunder i København og omegn, der var ramt af nedbruddet.

Senere korrigerede YouSees driftsdirektør Mads Arnbjørn Rasmussen udbredelsen af nedbruddet til at være på 400.000 husstande i hovedstadsområdet, som mærkede det tekniske uheld, der skyldtes en spontan IP-fejl med tabte data fra en router på selskabets central på Borups Alle i København.

Men nu melder YouSee-kunder i provinsen også om nedbrud i går aftes, så hvor mange folk har reelt været ramt af nedbruddet?

"I forbindelse med fejlsøgningen har nogen trukket en ledning forkert, og så har alle vores kunder kortvarigt været berørt af nedbruddet," forklarer direktør for operations i YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen til Computerworld.

Han fortæller, at provinsen i første omgang ikke blev regnet med i fejlmeldingerne, fordi de knasende tv-kanaler uden for København "kun drejede sig om fem til 10 minutter lige omkring klokken 23." 

YouSee melder, at da det tekniske uheld ramte oveni i fejlretningen af det oprindelige nedbrud i København, så blev samtlige 1,2 millioner YouSee-kunder berørt.  

Anden gang på en måned

Gårsdagens store YouSee-nedbrud er den anden store sammensmeltning fra landets største tv-udbyder på en måned.
 
I midten af januar blev 1,2 millioner husstande således ramt af et andet nedbrud, som ifølge YouSee ikke har noget med flimmeret på skærmene i går aftes at gøre.

På trods af to store nedbrud lige i rap, skal kunderne ikke regne med nogen økonomisk kompensation fra tv-giganten.

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job