Fejl på fejl: Derfor ramte YouSee-nedbrud hele landet

1,2 millioner YouSee-kunder blev berørt af stort nedbrud. Menneskelige fejl fik problemerne til at gribe om sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Det var ikke kun YouSee-kunderne i hovedstadsområdet, som var hensat til knas på flimmerkassen søndag aften, mens de store tv-kanaler bød på sport og film.

Også kunder i byer som Århus, Aalborg, Herning, Fredericia og Ringsted melder om problemer til Computerworld og på YouSees Facebook-side, hvor vrede indlæg fylder en del ovenpå aftenens uheld.

"Jeg vil lige gøre opmærksom på, at der også var problemer i Aarhus. Og det er ikke første gang. ØV," skriver Elin Jensen til Computerworld.

"Jeg bor i Aalborg, og mit billede forsvandt 22:30 - Det er også et fornuftigt tidspunkt at gå i seng på," skriver en anden YouSee-kunde med et glimt i øjet.

Korrigerer tallene for tredje gang

I første omgang oplyste YouSee-moderselskabet TDC, at det minimum var 10.000 kunder i København og omegn, der var ramt af nedbruddet.

Senere korrigerede YouSees driftsdirektør Mads Arnbjørn Rasmussen udbredelsen af nedbruddet til at være på 400.000 husstande i hovedstadsområdet, som mærkede det tekniske uheld, der skyldtes en spontan IP-fejl med tabte data fra en router på selskabets central på Borups Alle i København.

Men nu melder YouSee-kunder i provinsen også om nedbrud i går aftes, så hvor mange folk har reelt været ramt af nedbruddet?

"I forbindelse med fejlsøgningen har nogen trukket en ledning forkert, og så har alle vores kunder kortvarigt været berørt af nedbruddet," forklarer direktør for operations i YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen til Computerworld.

Han fortæller, at provinsen i første omgang ikke blev regnet med i fejlmeldingerne, fordi de knasende tv-kanaler uden for København "kun drejede sig om fem til 10 minutter lige omkring klokken 23." 

YouSee melder, at da det tekniske uheld ramte oveni i fejlretningen af det oprindelige nedbrud i København, så blev samtlige 1,2 millioner YouSee-kunder berørt.  

Anden gang på en måned

Gårsdagens store YouSee-nedbrud er den anden store sammensmeltning fra landets største tv-udbyder på en måned.
 
I midten af januar blev 1,2 millioner husstande således ramt af et andet nedbrud, som ifølge YouSee ikke har noget med flimmeret på skærmene i går aftes at gøre.

På trods af to store nedbrud lige i rap, skal kunderne ikke regne med nogen økonomisk kompensation fra tv-giganten.

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS