Fejl på fejl: Derfor ramte YouSee-nedbrud hele landet

1,2 millioner YouSee-kunder blev berørt af stort nedbrud. Menneskelige fejl fik problemerne til at gribe om sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Det var ikke kun YouSee-kunderne i hovedstadsområdet, som var hensat til knas på flimmerkassen søndag aften, mens de store tv-kanaler bød på sport og film.

Også kunder i byer som Århus, Aalborg, Herning, Fredericia og Ringsted melder om problemer til Computerworld og på YouSees Facebook-side, hvor vrede indlæg fylder en del ovenpå aftenens uheld.

"Jeg vil lige gøre opmærksom på, at der også var problemer i Aarhus. Og det er ikke første gang. ØV," skriver Elin Jensen til Computerworld.

"Jeg bor i Aalborg, og mit billede forsvandt 22:30 - Det er også et fornuftigt tidspunkt at gå i seng på," skriver en anden YouSee-kunde med et glimt i øjet.

Korrigerer tallene for tredje gang

I første omgang oplyste YouSee-moderselskabet TDC, at det minimum var 10.000 kunder i København og omegn, der var ramt af nedbruddet.

Senere korrigerede YouSees driftsdirektør Mads Arnbjørn Rasmussen udbredelsen af nedbruddet til at være på 400.000 husstande i hovedstadsområdet, som mærkede det tekniske uheld, der skyldtes en spontan IP-fejl med tabte data fra en router på selskabets central på Borups Alle i København.

Men nu melder YouSee-kunder i provinsen også om nedbrud i går aftes, så hvor mange folk har reelt været ramt af nedbruddet?

"I forbindelse med fejlsøgningen har nogen trukket en ledning forkert, og så har alle vores kunder kortvarigt været berørt af nedbruddet," forklarer direktør for operations i YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen til Computerworld.

Han fortæller, at provinsen i første omgang ikke blev regnet med i fejlmeldingerne, fordi de knasende tv-kanaler uden for København "kun drejede sig om fem til 10 minutter lige omkring klokken 23." 

YouSee melder, at da det tekniske uheld ramte oveni i fejlretningen af det oprindelige nedbrud i København, så blev samtlige 1,2 millioner YouSee-kunder berørt.  

Anden gang på en måned

Gårsdagens store YouSee-nedbrud er den anden store sammensmeltning fra landets største tv-udbyder på en måned.
 
I midten af januar blev 1,2 millioner husstande således ramt af et andet nedbrud, som ifølge YouSee ikke har noget med flimmeret på skærmene i går aftes at gøre.

På trods af to store nedbrud lige i rap, skal kunderne ikke regne med nogen økonomisk kompensation fra tv-giganten.

Læs også:

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Kæmpe YouSee-nedbrud rammer titusindvis af seere

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S