Er du Danmarks bedste til grøn it?

Hvem er bedst til grøn it? Det skal ny konkurrence finde svaret på.

Artikel top billede

Læs også:

IT-Branchen vil have national satsning på smart grid

Konkurrencen om Danmarks grønne it-priser 2012 er i gang.
Både virksomheder, offentlige institutioner og enkeltpersoner kan tilmelde sig konkurrencen, som afholdes af brancheorganisationerne Dansk IT, IT-Branchen og Videncenter for grøn it i Digitaliseringsstyrelsen.

Digitalisering og smart it-anvendelse kan reducere CO2-udledningen og samtidig øge konkurrenceevnen og effektiviteten hos danske virksomheder og offentlige myndigheder, mener arrangørerne, som for fjerde gang vil belønne de bedste eksempler på grøn it-anvendelse i Danmark.

Grøn it-priserne bliver uddelt af klimaminister Martin Lidegaard.

"Virksomheder og den offentlige sektor har brug for klimavenlig it, og grønne it-løsninger kan hjælpe omstillingen af vores samfund til en grøn vækstøkonomi. Grøn it-priserne belønner dem, der viser vejen," udtaler ministeren i en pressemeddelelse.

Tre priser at kæmpe om 
Der uddeles i år tre priser: Strategiprisen, Innovationsprisen og Specialprisen.

Strategiprisen uddeles til en virksomhed eller institution, som har igangsat et effektfuldt og bemærkelsesværdigt initiativ til at nedbringe organisationens belastning af miljøet ved hjælp af it.

Innovationsprisen uddeles til en virksomhed, institution eller person, som har frembragt et fornyende og lovende eksempel på energibesparelser gennem brug af it.

Endelige gives Specialprisen til en person, virksomhed eller institution, som på anden vis har udmærket sig inden for grøn it. Prisen kan for eksempel belønne en ildsjæl, et tankevækkende tiltag eller en original ide.

Hvad er grøn it?

Initiativtagerne til priserne definerer grøn it som tiltag, der reducerer miljøbelastningen fra it-udstyr som eksempelvis grønne datacentre og energirigtige it-indkøb.

Men grøn it kan også være tiltag, hvor it anvendes til at reducere miljøbelastningen på andre områder, såsom intelligent bygningsstyring, afholdelse af digitale møder og udvikling af teknologi, som understøtter fremtidens intelligente el-system, smart grid.

Tilmelding til konkurrencen skal ske på Dansk IT's hjemmeside senest den 25. marts. Priserne bliver uddelt på Dansk IT's årsmøde den 31. maj.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg