IT-Branchen vil have national satsning på smart grid

Teknologierne eksisterer, og it-virksomhederne er klar til at levere. Men der mangler en national satsning på smart grid, mener formanden for IT-Branchens udvalg for grøn it, Keld Jersild Olsen.

Artikel top billede

Læs også: Sådan revolutionerer it vores energisystem

Danmark kan en masse, når det kommer til de teknologier, der skal løfte smart grid-visionen ind i den virkelige verden.

Det mener Keld Jersild Olsen, der ud over at være administrerende direktør i HP Danmark også er formand for IT-Branchens udvalg for grøn it. Han savner dog en langt større indsats på området fra centralt hold.

"Vi mangler en national satsning på smart grid. Der mangler de mega-milliard-investeringer, som det kommer til at koste det danske samfund. Der mangler fra centralt hold, fra regeringens side, en vilje til at ville og turde smart grid," siger han.

Ønsker med "push"

I interviewet med klima- og energiminister Lykke Friis (V), som du finder her, forholder ministeren sig netop til spørgsmålet om, hvordan hun vil sikre, at smart grid-visionerne bliver til realiteter.

Lykke Friis står ikke umiddelbart klar med en ekstra pose penge, men peger i stedet på, at vi skal "have forankret smart grids ved at mobilisere aktører inden for og uden for energibranchen med en aktie i smart grids."

Den strategi mener Keld Jersild Olsen ikke er tilstrækkelig. Han peger på, at der allerede kører pilotprojekter med intelligente strømmålere hos forbrugere, der giver dem et bedre overblik, ligesom man også kører forsøg med at starte vaskemaskinen på alternative tidspunkter, hvor der er overskud af strøm.

"Det er et fint første skridt, men det er ikke noget, der rigtig bliver pushet ud. Forbrugeren har stadig en meget stor omkostning ved at få det her op at stå. Der er ikke sat krav til, hvornår man skal have de her intelligente målere ud i folks hjem. Hvor lang tid, det tager, er en politisk beslutning."

Keld Jersild Olsen afviser, at it-branchen selv skal blive bedre til at skubbe nye produkter ud på markedet for smart grid-løsninger, ligesom man eksempelvis har gjort med server-virtualisering og videokonferencer, der også er klimavenlige it-løsninger.

"De intelligente strømmålere findes allerede. Teknologien eksisterer. Men der er ikke noget tilskud, der er ikke nogle krav - der er dårligt nok information om det fra centralt hold. It-branchen kan udvikle alle de løsninger, den har lyst til. Hvis ikke de bliver brugt, er det lige meget."

Danmark har masser at byde på - men vil vi?

Formanden for IT-Branchens grønne udvalg peger på, at Villa Watt er det mest åbenlyse eksempel på, at det intelligente hjem kan realiseres, og at teknologierne allerede findes.

Han mener, at den danske it-branche står godt i forhold til at få en bid af den globale smart grid-kage, der vokser sig stor og saftig i disse år.

Det oplevede han blandt andet, da IT-Branchen tidligere på året deltog i verdensudstillingen i Shanghai.

"Vi er allerede godt positioneret på det her område. Der var meget stor interesse for det hos vores kinesiske partnere. Danske virksomheder er rigtig langt foran, når det drejer sig om at lave de intelligente løsninger."

Danmark er dog ikke det eneste land, der arbejder med smart grids, så spørgsmålet er, hvordan vi sikrer, at vi forbliver helt fremme i førerfeltet.

"Du skal lave parallellen til, hvordan det foregår i andre industrier. Danmark har en stor og stærk vindmølleindustri, fordi vi selv går foran og anvender vedvarende energi."

"Hvis vi som land ønsker at være foran med en teknologi, må vi selv tage den til os. Vi er nødt til at gå foran som land, hvis vi vil fastholde det gode miljø, vi har i dag," lyder det fra Keld Jersild Olsen.

Læs også: Sådan revolutionerer it vores energisystem

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job