Sådan vil dansk supermarked nå netsalg på halv mia.

Dansk dagligvarekæde skruer e-ambitionerne voldsomt i vejret: Vil sælge for en halv milliard kroner i 2015.

Artikel top billede

Læs også: Danskerne aner intet om net-supermarkeder

For halvandet år siden overtog Coop Danmarks profilkæde Irma 80 procent af virksomheden Torvet.dk og åbnede kort efter siden som Irmatorvet.dk. Siden er det gået pænt fremad, og nu skrues net-ambitionerne voldsomt i vejret.

Kæden satser på at nå en online-omsætning på en halv milliard kroner i 2015, hvor net-omsætningen skal udgøre 15 procent af kædens samlede salg.

Ukendt høje ambitioner

De nye ambitioner for Irmatorvet.dk ligger i et niveau, som ifølge en artikel i Dansk Handelsblad er helt ukendt blandt danske net-supermarkeder i dag.

Samtidig er det væsentligt over Irmas egne målsætninger hidtil.

"Det er meget mere ambitiøst end nogensinde tidligere, for vi har fuldstændigt ændret strategien og meget andet omkring Irmatorvet. Vi tror på, at markedet er ved at være modent for det nu, så vi arbejder på højtryk for at kunne etablere en terminal i Østdanmark også, siger Irmas administrerende direktør, Alfred Josefsen, til Dansk Handelsblad.

Markedet er muligvis modent, men er danskerne?

For bare et år siden viste en undersøgelse, at knap 40 procent af danskerne overhovedet ikke kender nogle net-supermarkeder, og at det at købe mælk og brød via nettet er en by i Rusland for de fleste danskere.

Risikerer at vælte

Irma får brug for et e-handelslager, som formentlig ender i Brøndby/Vallensbæk-området tæt ved Coops øvrige ferskvarelagre.

Irmatorvet.dk leverer fra sen aften inden leveringsdagen og hele natten igennem, således at man senest kl. 7:00 om morgenen på leveringsdagen får leveret sine varer til døren. På mange måder ligesom mælkemanden i gamle dage.

Ifølge ekspert i betalingsløsninger Henning N. Jensen fra PlusCON vil logistikomkostningerne sandsynligvis blive så store, at de kan risikere at vælte projektet og måske ligefrem Alfred Josefsen.

"Til sammenligning omsatte Årstiderne, der startede for 13 år siden, i sit seneste regnskabsår i Danmark og Sverige lige omkring 200 millioner kroner, så Irma har en stor udfordring med at nå 500 millioner kroner i 2015," siger Henning N. Jensen.

Priserne på Irmatorvet.dk er de samme som i de fysiske butikker. For ordrer over 1.500 kroner er leveringen gratis. For køb under 1.500 kr. koster det 49 kroner at få varerne leveret foran hoveddøren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job