Apple vil sagsøge Kodak for brud på kamerapatenter

Apple vil trække kriseramte Kodak i retten for brud på Apples patenter på kamera-teknologier. Men hov: Kodak har allerede sagsøgt Apple for det samme.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har søgt om tilladelse til at sagsøge Kodak i forbindelse med en strid om overtrædelser af patenter, som Apple mener, at virksomheden ejer.

Bloomberg fortæller, at Apple har bedt en dommer om at give grønt lys for virksomhedens planer om at indgive en klage over Kodak ved ITC (International Trade Comission) og et tilsvarende sagsanlæg ved US District Court in Manhattan.

"Apple har bedt om en hasteafgørelse, inden sagsanlægget indledes," skriver advokater for virksomheden i de papirer, som er blevet indleveret til retten.

Digitale patenter

Striden mellem Apple og Kodak handler om ejerskabet over visse patenter, der har relation til digitalkameraer og billeder.

I sidste måned lagde Kodak sag an mod Apple med anklager om, at Apple havde overtråds fire af virksomhedens patenter.

Apple svarede tilbage med en påstand om, at patenterne i virkeligheden tilhører Apple.

Apple forklarer, at da de to virksomheder tilbage i 1990'erne samarbejdede om at "finde ud af, hvordan de to virksomheder kunne arbejde sammen om forskellige projekter, blandt andet kommercialiseringen af Apples digitale kameraer," havde Apple indviet Kodak i en række teknologier til brug i digitale kameraer.

Non-disclosure-aftale

I den forbindelse accepterede Kodak en non-disclosure aftale, fortæller Apple, og den aftale krævede desuden, at eventuelle ændringer eller videreudviklinger, som Kodak lavede i teknologien, ville tilhøre Apple og ikke Kodak, lyder det fra Cupertino.

Kodak vil sandsynligvis argumentere for, at sagen i US District Court of Manhattan ikke bør forsætte, før ITC-sagen er afgjort. Apple skriver i retsdokumenterne, at det ikke er nødvendigt.

Kodak indgav konkursbegæring i midten af januar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S