Apple vil sagsøge Kodak for brud på kamerapatenter

Apple vil trække kriseramte Kodak i retten for brud på Apples patenter på kamera-teknologier. Men hov: Kodak har allerede sagsøgt Apple for det samme.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har søgt om tilladelse til at sagsøge Kodak i forbindelse med en strid om overtrædelser af patenter, som Apple mener, at virksomheden ejer.

Bloomberg fortæller, at Apple har bedt en dommer om at give grønt lys for virksomhedens planer om at indgive en klage over Kodak ved ITC (International Trade Comission) og et tilsvarende sagsanlæg ved US District Court in Manhattan.

"Apple har bedt om en hasteafgørelse, inden sagsanlægget indledes," skriver advokater for virksomheden i de papirer, som er blevet indleveret til retten.

Digitale patenter

Striden mellem Apple og Kodak handler om ejerskabet over visse patenter, der har relation til digitalkameraer og billeder.

I sidste måned lagde Kodak sag an mod Apple med anklager om, at Apple havde overtråds fire af virksomhedens patenter.

Apple svarede tilbage med en påstand om, at patenterne i virkeligheden tilhører Apple.

Apple forklarer, at da de to virksomheder tilbage i 1990'erne samarbejdede om at "finde ud af, hvordan de to virksomheder kunne arbejde sammen om forskellige projekter, blandt andet kommercialiseringen af Apples digitale kameraer," havde Apple indviet Kodak i en række teknologier til brug i digitale kameraer.

Non-disclosure-aftale

I den forbindelse accepterede Kodak en non-disclosure aftale, fortæller Apple, og den aftale krævede desuden, at eventuelle ændringer eller videreudviklinger, som Kodak lavede i teknologien, ville tilhøre Apple og ikke Kodak, lyder det fra Cupertino.

Kodak vil sandsynligvis argumentere for, at sagen i US District Court of Manhattan ikke bør forsætte, før ITC-sagen er afgjort. Apple skriver i retsdokumenterne, at det ikke er nødvendigt.

Kodak indgav konkursbegæring i midten af januar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet