Apple vil sagsøge Kodak for brud på kamerapatenter

Apple vil trække kriseramte Kodak i retten for brud på Apples patenter på kamera-teknologier. Men hov: Kodak har allerede sagsøgt Apple for det samme.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har søgt om tilladelse til at sagsøge Kodak i forbindelse med en strid om overtrædelser af patenter, som Apple mener, at virksomheden ejer.

Bloomberg fortæller, at Apple har bedt en dommer om at give grønt lys for virksomhedens planer om at indgive en klage over Kodak ved ITC (International Trade Comission) og et tilsvarende sagsanlæg ved US District Court in Manhattan.

"Apple har bedt om en hasteafgørelse, inden sagsanlægget indledes," skriver advokater for virksomheden i de papirer, som er blevet indleveret til retten.

Digitale patenter

Striden mellem Apple og Kodak handler om ejerskabet over visse patenter, der har relation til digitalkameraer og billeder.

I sidste måned lagde Kodak sag an mod Apple med anklager om, at Apple havde overtråds fire af virksomhedens patenter.

Apple svarede tilbage med en påstand om, at patenterne i virkeligheden tilhører Apple.

Apple forklarer, at da de to virksomheder tilbage i 1990'erne samarbejdede om at "finde ud af, hvordan de to virksomheder kunne arbejde sammen om forskellige projekter, blandt andet kommercialiseringen af Apples digitale kameraer," havde Apple indviet Kodak i en række teknologier til brug i digitale kameraer.

Non-disclosure-aftale

I den forbindelse accepterede Kodak en non-disclosure aftale, fortæller Apple, og den aftale krævede desuden, at eventuelle ændringer eller videreudviklinger, som Kodak lavede i teknologien, ville tilhøre Apple og ikke Kodak, lyder det fra Cupertino.

Kodak vil sandsynligvis argumentere for, at sagen i US District Court of Manhattan ikke bør forsætte, før ITC-sagen er afgjort. Apple skriver i retsdokumenterne, at det ikke er nødvendigt.

Kodak indgav konkursbegæring i midten af januar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S