Apple vil sagsøge Kodak for brud på kamerapatenter

Apple vil trække kriseramte Kodak i retten for brud på Apples patenter på kamera-teknologier. Men hov: Kodak har allerede sagsøgt Apple for det samme.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har søgt om tilladelse til at sagsøge Kodak i forbindelse med en strid om overtrædelser af patenter, som Apple mener, at virksomheden ejer.

Bloomberg fortæller, at Apple har bedt en dommer om at give grønt lys for virksomhedens planer om at indgive en klage over Kodak ved ITC (International Trade Comission) og et tilsvarende sagsanlæg ved US District Court in Manhattan.

"Apple har bedt om en hasteafgørelse, inden sagsanlægget indledes," skriver advokater for virksomheden i de papirer, som er blevet indleveret til retten.

Digitale patenter

Striden mellem Apple og Kodak handler om ejerskabet over visse patenter, der har relation til digitalkameraer og billeder.

I sidste måned lagde Kodak sag an mod Apple med anklager om, at Apple havde overtråds fire af virksomhedens patenter.

Apple svarede tilbage med en påstand om, at patenterne i virkeligheden tilhører Apple.

Apple forklarer, at da de to virksomheder tilbage i 1990'erne samarbejdede om at "finde ud af, hvordan de to virksomheder kunne arbejde sammen om forskellige projekter, blandt andet kommercialiseringen af Apples digitale kameraer," havde Apple indviet Kodak i en række teknologier til brug i digitale kameraer.

Non-disclosure-aftale

I den forbindelse accepterede Kodak en non-disclosure aftale, fortæller Apple, og den aftale krævede desuden, at eventuelle ændringer eller videreudviklinger, som Kodak lavede i teknologien, ville tilhøre Apple og ikke Kodak, lyder det fra Cupertino.

Kodak vil sandsynligvis argumentere for, at sagen i US District Court of Manhattan ikke bør forsætte, før ITC-sagen er afgjort. Apple skriver i retsdokumenterne, at det ikke er nødvendigt.

Kodak indgav konkursbegæring i midten af januar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks