Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Apple arbejder på et nyt styresystem, men det bliver ikke for alle Mac-brugere.

Artikel top billede

Læs også:

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Test: Her er dommen over Apples nye Lion-styresystem

Apples kommende version af Mac OS X, Mountain Lion, rummer mange nyheder - men det bliver langt fra alle Mac-brugere, der vil få mulighed for at anvende det nye styresystem.

De hardwarekrav, der er sluppet ud med den første udvikler-version af Mountain Lion, viser følgende krav til hardwaren:

iMac - fra midten af 2007 og derefter.

MacBook - 13-tommer aluminum fra 2008 og derefter.

MacBook Pro - 13-tommer fra midten af 2009 og senere, 15-tommer på 2.4/2.2 GHz og 17-tommer fra 2007 og senere.

MacBook Air - 2008 eller senere

De kan ikke køre Mountain Lion

Det betyder eksempelvis, at de gamle Macbooks i plastisk ikke kan køre Mountain Lion, ligesom folk, der ejer den oprindelige Macbook Air, godt kan glemme alt om det nye styresystem.

Samtidig er den kommende Airplay-funktion, der lader dig streame dit Mac-skrivebord over din fladskærm trådløst via Apple TV, forbundet med yderligere krav til grafikkortet.

Mens der ikke er noget nyt i, at nye styresystemer stiller øgede krav til hardware, så er det blevet sværere blot at stille sig tilfreds med ens gamle styresystem.

I Apples tilfælde har brugere med ældre versioner end Lion eksempelvis hverken adgang til Mac App Store eller iCloud - to af Apples hoved-services, der er blevet introduceret i de senere år.

Læs også:

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Test: Her er dommen over Apples nye Lion-styresystem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS