Så meget er du som datamatiker værd i kroner og ører

Se hvor meget en datamatiker bidrager med til det danske samfund, når udgiften til uddannelsen er trukket fra.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner kroner.

Det er isoleret set det, som gruppen af datamatikere gør samfundet rigere sammenlignet med en særlig kontrolgruppe af ufaglærte.

Tallet er kommet frem med det forbehold, at beløbet er et gennemsnit for hele gruppen af "datamatikere og merkonomer med mere".

Undersøgelsen fra Arbejdernes Erhvervsråd indeholder i alt 59 grupper eller uddannelser.

Og den såkaldte livsværditilvækst for gruppen af blandt andet datamatikere er i alt 19,0 millioner kroner, mens den altså er fem millioner kroner sammenlignet med den særlige kontrolgruppe.

"Når det samfundsøkonomiske afkast beregnes, bruges den livsindkomst, der kaldes "livsværditilvæksten", der er en slags "brutto"-livsindkomst over for samfundet," står der i undersøgelsen.

Her er altså tale om, hvor meget datamatikere samlet set gør samfundet rigere og eksempelvis forøger BNP med.

Læs meget mere om metoden her.

Mere end malere - mindre end læger

Gruppen af blandt andet datamatikere bidrager dermed mere end eksempelvis gruppen bestående af "Malere, VVS-montører med mere"

Her er livsværditilvæksten 13,8 millioner kroner og det isolerede afkast sat over for en kontrolgruppe er 2,3 millioner kroner.

Grupperne inden for de videregående uddannelser bidrager imidlertid mest.

Således ligger civilingeniører med en livsværditilvækst på 27,0 millioner kroner og det isolerede afkast af uddannelse er 8,2 millioner kroner.

Læger bidrager med en livsværditilvækst på 37,9 millioner kroner og har et isoleret afkast på uddannelsen på 21.4 million kroner.

Tjek hele undersøgelsen her, hvor du også kan se, hvordan opgørelsen ser ud fra en mere privatøkonomisk vinkel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S