Så meget er du som datamatiker værd i kroner og ører

Se hvor meget en datamatiker bidrager med til det danske samfund, når udgiften til uddannelsen er trukket fra.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner kroner.

Det er isoleret set det, som gruppen af datamatikere gør samfundet rigere sammenlignet med en særlig kontrolgruppe af ufaglærte.

Tallet er kommet frem med det forbehold, at beløbet er et gennemsnit for hele gruppen af "datamatikere og merkonomer med mere".

Undersøgelsen fra Arbejdernes Erhvervsråd indeholder i alt 59 grupper eller uddannelser.

Og den såkaldte livsværditilvækst for gruppen af blandt andet datamatikere er i alt 19,0 millioner kroner, mens den altså er fem millioner kroner sammenlignet med den særlige kontrolgruppe.

"Når det samfundsøkonomiske afkast beregnes, bruges den livsindkomst, der kaldes "livsværditilvæksten", der er en slags "brutto"-livsindkomst over for samfundet," står der i undersøgelsen.

Her er altså tale om, hvor meget datamatikere samlet set gør samfundet rigere og eksempelvis forøger BNP med.

Læs meget mere om metoden her.

Mere end malere - mindre end læger

Gruppen af blandt andet datamatikere bidrager dermed mere end eksempelvis gruppen bestående af "Malere, VVS-montører med mere"

Her er livsværditilvæksten 13,8 millioner kroner og det isolerede afkast sat over for en kontrolgruppe er 2,3 millioner kroner.

Grupperne inden for de videregående uddannelser bidrager imidlertid mest.

Således ligger civilingeniører med en livsværditilvækst på 27,0 millioner kroner og det isolerede afkast af uddannelse er 8,2 millioner kroner.

Læger bidrager med en livsværditilvækst på 37,9 millioner kroner og har et isoleret afkast på uddannelsen på 21.4 million kroner.

Tjek hele undersøgelsen her, hvor du også kan se, hvordan opgørelsen ser ud fra en mere privatøkonomisk vinkel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS