Så meget er du som datamatiker værd i kroner og ører

Se hvor meget en datamatiker bidrager med til det danske samfund, når udgiften til uddannelsen er trukket fra.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner kroner.

Det er isoleret set det, som gruppen af datamatikere gør samfundet rigere sammenlignet med en særlig kontrolgruppe af ufaglærte.

Tallet er kommet frem med det forbehold, at beløbet er et gennemsnit for hele gruppen af "datamatikere og merkonomer med mere".

Undersøgelsen fra Arbejdernes Erhvervsråd indeholder i alt 59 grupper eller uddannelser.

Og den såkaldte livsværditilvækst for gruppen af blandt andet datamatikere er i alt 19,0 millioner kroner, mens den altså er fem millioner kroner sammenlignet med den særlige kontrolgruppe.

"Når det samfundsøkonomiske afkast beregnes, bruges den livsindkomst, der kaldes "livsværditilvæksten", der er en slags "brutto"-livsindkomst over for samfundet," står der i undersøgelsen.

Her er altså tale om, hvor meget datamatikere samlet set gør samfundet rigere og eksempelvis forøger BNP med.

Læs meget mere om metoden her.

Mere end malere - mindre end læger

Gruppen af blandt andet datamatikere bidrager dermed mere end eksempelvis gruppen bestående af "Malere, VVS-montører med mere"

Her er livsværditilvæksten 13,8 millioner kroner og det isolerede afkast sat over for en kontrolgruppe er 2,3 millioner kroner.

Grupperne inden for de videregående uddannelser bidrager imidlertid mest.

Således ligger civilingeniører med en livsværditilvækst på 27,0 millioner kroner og det isolerede afkast af uddannelse er 8,2 millioner kroner.

Læger bidrager med en livsværditilvækst på 37,9 millioner kroner og har et isoleret afkast på uddannelsen på 21.4 million kroner.

Tjek hele undersøgelsen her, hvor du også kan se, hvordan opgørelsen ser ud fra en mere privatøkonomisk vinkel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura