Så meget er du som datamatiker værd i kroner og ører

Se hvor meget en datamatiker bidrager med til det danske samfund, når udgiften til uddannelsen er trukket fra.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner kroner.

Det er isoleret set det, som gruppen af datamatikere gør samfundet rigere sammenlignet med en særlig kontrolgruppe af ufaglærte.

Tallet er kommet frem med det forbehold, at beløbet er et gennemsnit for hele gruppen af "datamatikere og merkonomer med mere".

Undersøgelsen fra Arbejdernes Erhvervsråd indeholder i alt 59 grupper eller uddannelser.

Og den såkaldte livsværditilvækst for gruppen af blandt andet datamatikere er i alt 19,0 millioner kroner, mens den altså er fem millioner kroner sammenlignet med den særlige kontrolgruppe.

"Når det samfundsøkonomiske afkast beregnes, bruges den livsindkomst, der kaldes "livsværditilvæksten", der er en slags "brutto"-livsindkomst over for samfundet," står der i undersøgelsen.

Her er altså tale om, hvor meget datamatikere samlet set gør samfundet rigere og eksempelvis forøger BNP med.

Læs meget mere om metoden her.

Mere end malere - mindre end læger

Gruppen af blandt andet datamatikere bidrager dermed mere end eksempelvis gruppen bestående af "Malere, VVS-montører med mere"

Her er livsværditilvæksten 13,8 millioner kroner og det isolerede afkast sat over for en kontrolgruppe er 2,3 millioner kroner.

Grupperne inden for de videregående uddannelser bidrager imidlertid mest.

Således ligger civilingeniører med en livsværditilvækst på 27,0 millioner kroner og det isolerede afkast af uddannelse er 8,2 millioner kroner.

Læger bidrager med en livsværditilvækst på 37,9 millioner kroner og har et isoleret afkast på uddannelsen på 21.4 million kroner.

Tjek hele undersøgelsen her, hvor du også kan se, hvordan opgørelsen ser ud fra en mere privatøkonomisk vinkel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S