Populær gratis medieafspiller klar i ny version

Open source medieafspilleren VLC er klar i version 2.0 med et hav af nye funktioner og en ny brugergrænseflade.

Artikel top billede

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Det kan være sin sag at afspille de mange video- og lydformater, der findes i dag.

Velkendte medieafspillere som iTunes og Windows Media Player er ikke meget bevendt, hvis man kommer ud i de mere eksotiske fil-navne.

Det er nok en af grundene til, at open source medieafspilleren VLC angiveligt er downloadet mere end 485 millioner gange.

Nu meddeler holdet bag det gratis stykke software, at version 2.0 er frigivet.

"VideoLAN og VLC udvikler-holdet præsenterer VLC 2.0.0 "Twoflower", en større frigivelse," lyder det fra projektet.

Mens der er et hav af tekniske nyheder, der skal give bedre video-kvalitet, så meddeles det også, at selve interfacet er blevet moderniseret, og der er blevet fjernet adskillige hundrede bugs i softwaren af de 160 udviklere bag projektet.

Blandt nyheder er, at der nu er understøttelse af BluRay-film, og at VLC nu skal kunne yde endnu bedre på multi-kerne processorer og smartphones.

VLC, der leveres under GNU General Public License, blev første gang frigivet i 2001.

En af de meget populære features ved afspilleren er, at den er i stand til at afspille medie-filer, der endnu ikke er downloadet helt, ligesom den også er god til at håndtere skadede filer.

VLC, der findes til stort set alle platforme, kan hentes gratis her.

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen