Populær gratis medieafspiller klar i ny version

Open source medieafspilleren VLC er klar i version 2.0 med et hav af nye funktioner og en ny brugergrænseflade.

Artikel top billede

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Det kan være sin sag at afspille de mange video- og lydformater, der findes i dag.

Velkendte medieafspillere som iTunes og Windows Media Player er ikke meget bevendt, hvis man kommer ud i de mere eksotiske fil-navne.

Det er nok en af grundene til, at open source medieafspilleren VLC angiveligt er downloadet mere end 485 millioner gange.

Nu meddeler holdet bag det gratis stykke software, at version 2.0 er frigivet.

"VideoLAN og VLC udvikler-holdet præsenterer VLC 2.0.0 "Twoflower", en større frigivelse," lyder det fra projektet.

Mens der er et hav af tekniske nyheder, der skal give bedre video-kvalitet, så meddeles det også, at selve interfacet er blevet moderniseret, og der er blevet fjernet adskillige hundrede bugs i softwaren af de 160 udviklere bag projektet.

Blandt nyheder er, at der nu er understøttelse af BluRay-film, og at VLC nu skal kunne yde endnu bedre på multi-kerne processorer og smartphones.

VLC, der leveres under GNU General Public License, blev første gang frigivet i 2001.

En af de meget populære features ved afspilleren er, at den er i stand til at afspille medie-filer, der endnu ikke er downloadet helt, ligesom den også er god til at håndtere skadede filer.

VLC, der findes til stort set alle platforme, kan hentes gratis her.

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS