Populær gratis medieafspiller klar i ny version

Open source medieafspilleren VLC er klar i version 2.0 med et hav af nye funktioner og en ny brugergrænseflade.

Artikel top billede

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Det kan være sin sag at afspille de mange video- og lydformater, der findes i dag.

Velkendte medieafspillere som iTunes og Windows Media Player er ikke meget bevendt, hvis man kommer ud i de mere eksotiske fil-navne.

Det er nok en af grundene til, at open source medieafspilleren VLC angiveligt er downloadet mere end 485 millioner gange.

Nu meddeler holdet bag det gratis stykke software, at version 2.0 er frigivet.

"VideoLAN og VLC udvikler-holdet præsenterer VLC 2.0.0 "Twoflower", en større frigivelse," lyder det fra projektet.

Mens der er et hav af tekniske nyheder, der skal give bedre video-kvalitet, så meddeles det også, at selve interfacet er blevet moderniseret, og der er blevet fjernet adskillige hundrede bugs i softwaren af de 160 udviklere bag projektet.

Blandt nyheder er, at der nu er understøttelse af BluRay-film, og at VLC nu skal kunne yde endnu bedre på multi-kerne processorer og smartphones.

VLC, der leveres under GNU General Public License, blev første gang frigivet i 2001.

En af de meget populære features ved afspilleren er, at den er i stand til at afspille medie-filer, der endnu ikke er downloadet helt, ligesom den også er god til at håndtere skadede filer.

VLC, der findes til stort set alle platforme, kan hentes gratis her.

Læs også:

Her er 15 fantastiske gratis-værktøjer til Windows

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura