Apples nye sikkerheds-app til Mac får drøje hug

Gatekeeper skal hjælpe med at højne sikkerheden i Apples næste Mac-styresystem, Mountain Lion. Ikke alle er dog begejstrede for løsningen.

Artikel top billede

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Apple næste OS X, Mountain Lion, rummer en række nye funktioner og applikationer - heriblandt Gatekeeper, der er Apples bud på en bedre sikkerhedsløsning til styresystemet.

Løsningen skal forbedre sikkerheden i Mac OS X:

"Den beskytter mod at downloade og køre ondsindet software. Den giver dig et nyt sikkerhedsniveau. Og den giver dig kontrollen," skriver Apple selv om Gatekeeper.

Gatekeeper skal hjælpe brugerne med at kontrollere, hvad der installeres af software fra eksempelvisApples Mac App Store.

Ideen med Gatekeeper er, at man som bruger kan beslutte sig for et sikkerhedsniveau, hvorefter Gatekeeper så beslutter, hvorfra man skal kunne installere software.

Højeste sikkerhedsniveau er apps fra Mac App Store, hvor der er et godkendt Developer ID på folkene bag softwaren.

"Eller du kan installere apps fra et hvilket som helst sted, præcis som du kan i dag. Du kan endda midlertidig slå dine indstillinger fra. Gatekeeper overlader det hele til dig," skriver Apple om Gatekeeper, der nu er ude i en tidlig udvikler-version sammen med Mountain Lion.

En god start, men ...

Flere af sikkerhedsleverandørerne advarer imidlertid mod Gatekeeper.

Sophos skriver eksempelvis i et blogindlæg, at Gatekeeper lader meget tilbage at ønske.

"Mens dette helt klart reducerer risikoen for brugere, der primært downloader programmer fra populære browsere eller App Store, adresserer det kun trojan-problemstillingen, der hidtil har været den primære metode til at levere malware til Mac OS X," lyder det fra Sophos, der fortsætter:

"Det er det, Gatekeeper ikke fanger, der måske kan inspirere kommende kriminelle til at tage næste skridt i forhold til at skabe mere avanceret malware til OS X."

Også Trend Micro stiller spørgsmål ved Gatekeeper som en sikkerhedsforanstaltning.

"Det er en god start, men den (løsningen, red.) er langt fra at opnå det, den stiler efter," udtaler en løsningsarkitekt fra Trend Micro til V3.

Kritikken er måske ikke så overraskende, idet de to virksomheder selv lever af at sælge sikkerhedssoftware.

I hvert fald var det lidt samme typer meldinger, der kom fra sikkerhedsleverandørerne, da Microsoft for nogle år siden lancerede den gratis sikkerhedsløsning Microsoft Security Essentials til Windows-brugerne.

Security Essentials, der er en simpel virus-skanner til private og små virksomheder, har dog siden vist sig holdbar, og Microsoft fortsætter da også med at forbedre løsningen.

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job