Apples nye sikkerheds-app til Mac får drøje hug

Gatekeeper skal hjælpe med at højne sikkerheden i Apples næste Mac-styresystem, Mountain Lion. Ikke alle er dog begejstrede for løsningen.

Artikel top billede

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Apple næste OS X, Mountain Lion, rummer en række nye funktioner og applikationer - heriblandt Gatekeeper, der er Apples bud på en bedre sikkerhedsløsning til styresystemet.

Løsningen skal forbedre sikkerheden i Mac OS X:

"Den beskytter mod at downloade og køre ondsindet software. Den giver dig et nyt sikkerhedsniveau. Og den giver dig kontrollen," skriver Apple selv om Gatekeeper.

Gatekeeper skal hjælpe brugerne med at kontrollere, hvad der installeres af software fra eksempelvisApples Mac App Store.

Ideen med Gatekeeper er, at man som bruger kan beslutte sig for et sikkerhedsniveau, hvorefter Gatekeeper så beslutter, hvorfra man skal kunne installere software.

Højeste sikkerhedsniveau er apps fra Mac App Store, hvor der er et godkendt Developer ID på folkene bag softwaren.

"Eller du kan installere apps fra et hvilket som helst sted, præcis som du kan i dag. Du kan endda midlertidig slå dine indstillinger fra. Gatekeeper overlader det hele til dig," skriver Apple om Gatekeeper, der nu er ude i en tidlig udvikler-version sammen med Mountain Lion.

En god start, men ...

Flere af sikkerhedsleverandørerne advarer imidlertid mod Gatekeeper.

Sophos skriver eksempelvis i et blogindlæg, at Gatekeeper lader meget tilbage at ønske.

"Mens dette helt klart reducerer risikoen for brugere, der primært downloader programmer fra populære browsere eller App Store, adresserer det kun trojan-problemstillingen, der hidtil har været den primære metode til at levere malware til Mac OS X," lyder det fra Sophos, der fortsætter:

"Det er det, Gatekeeper ikke fanger, der måske kan inspirere kommende kriminelle til at tage næste skridt i forhold til at skabe mere avanceret malware til OS X."

Også Trend Micro stiller spørgsmål ved Gatekeeper som en sikkerhedsforanstaltning.

"Det er en god start, men den (løsningen, red.) er langt fra at opnå det, den stiler efter," udtaler en løsningsarkitekt fra Trend Micro til V3.

Kritikken er måske ikke så overraskende, idet de to virksomheder selv lever af at sælge sikkerhedssoftware.

I hvert fald var det lidt samme typer meldinger, der kom fra sikkerhedsleverandørerne, da Microsoft for nogle år siden lancerede den gratis sikkerhedsløsning Microsoft Security Essentials til Windows-brugerne.

Security Essentials, der er en simpel virus-skanner til private og små virksomheder, har dog siden vist sig holdbar, og Microsoft fortsætter da også med at forbedre løsningen.

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S