Apples nye sikkerheds-app til Mac får drøje hug

Gatekeeper skal hjælpe med at højne sikkerheden i Apples næste Mac-styresystem, Mountain Lion. Ikke alle er dog begejstrede for løsningen.

Artikel top billede

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Apple næste OS X, Mountain Lion, rummer en række nye funktioner og applikationer - heriblandt Gatekeeper, der er Apples bud på en bedre sikkerhedsløsning til styresystemet.

Løsningen skal forbedre sikkerheden i Mac OS X:

"Den beskytter mod at downloade og køre ondsindet software. Den giver dig et nyt sikkerhedsniveau. Og den giver dig kontrollen," skriver Apple selv om Gatekeeper.

Gatekeeper skal hjælpe brugerne med at kontrollere, hvad der installeres af software fra eksempelvisApples Mac App Store.

Ideen med Gatekeeper er, at man som bruger kan beslutte sig for et sikkerhedsniveau, hvorefter Gatekeeper så beslutter, hvorfra man skal kunne installere software.

Højeste sikkerhedsniveau er apps fra Mac App Store, hvor der er et godkendt Developer ID på folkene bag softwaren.

"Eller du kan installere apps fra et hvilket som helst sted, præcis som du kan i dag. Du kan endda midlertidig slå dine indstillinger fra. Gatekeeper overlader det hele til dig," skriver Apple om Gatekeeper, der nu er ude i en tidlig udvikler-version sammen med Mountain Lion.

En god start, men ...

Flere af sikkerhedsleverandørerne advarer imidlertid mod Gatekeeper.

Sophos skriver eksempelvis i et blogindlæg, at Gatekeeper lader meget tilbage at ønske.

"Mens dette helt klart reducerer risikoen for brugere, der primært downloader programmer fra populære browsere eller App Store, adresserer det kun trojan-problemstillingen, der hidtil har været den primære metode til at levere malware til Mac OS X," lyder det fra Sophos, der fortsætter:

"Det er det, Gatekeeper ikke fanger, der måske kan inspirere kommende kriminelle til at tage næste skridt i forhold til at skabe mere avanceret malware til OS X."

Også Trend Micro stiller spørgsmål ved Gatekeeper som en sikkerhedsforanstaltning.

"Det er en god start, men den (løsningen, red.) er langt fra at opnå det, den stiler efter," udtaler en løsningsarkitekt fra Trend Micro til V3.

Kritikken er måske ikke så overraskende, idet de to virksomheder selv lever af at sælge sikkerhedssoftware.

I hvert fald var det lidt samme typer meldinger, der kom fra sikkerhedsleverandørerne, da Microsoft for nogle år siden lancerede den gratis sikkerhedsløsning Microsoft Security Essentials til Windows-brugerne.

Security Essentials, der er en simpel virus-skanner til private og små virksomheder, har dog siden vist sig holdbar, og Microsoft fortsætter da også med at forbedre løsningen.

Læs også:

Disse Mac-ejere kan glemme alt om Apples nye OS

Her er den næste version af Apples Mac-styresystem

Windows 8 mod Mountain Lion: Det kæmper de om

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS