Her er statens værste it-projekter

Mange af de statslige it-projekter er ude i kraftig modvind. To skatte-projekter til mere end 600 millioner kroner svæver i det uvisse.

Artikel top billede

Læs også:

Første oversigt nogensinde: Så ofte løber statens it-projekter løbsk.

Derfor afgør lave priser ikke det offentliges it-valg.

Omsider: Første oversigt over alle statens it-projekter på vej.

Amanda, Den digitale tinglysning og Polsag.

Sporene skræmmer fra statslige it-katastrofer, som har kostet skatteborgerne milliardvis af kroner gennem årerne i forsinkelser, overskridelse af budgetrammer og mangelfuld implementering.

Med dagens opgørelse fra Digitaliseringsstyrelsen over samtlige 73 it-projekter, hvert især med en værdi af 10 millioner kroner eller mere, kan danskerne ved selvsyn se, hvor godt - eller skidt - det står til i de statslige it-projekter.

Det værste projekt

I oversigten fra Digitaliseringsstyrelsen ser det umiddelbart værst ud for Pensionsstyrelsens EESSI-projekt, der er et it-system til lovpligtig ensartning og håndtering af sociale sikringsforhold for folk, der arbejder i et eller flere lande.

Projektet fra leverandørerne Visma Sirius og ChangeGroup har en forsinkelse på 24 måneder og en budgetoverskridelse fra de oprindelige 25 millioner kroner til 40 millioner kroner, når det forventes færdigt i maj 2014.

Pensionsstyrelsen angiver tilsýneladende i oversigten fra Digitaliseringsstyrelsen, at der har været problemer både hos sig selv, hos leverandøren, og at selve projektets omfang har ændret karakter undervejs med ændrede deadlines fra politisk side.

Til Computerworld fortæller konstitueret direktør hos Pensionsstyrelsen, Søren Keldorff, dog, at den oprindelige leverandør er EU-Kommissionen, og forsinkelsen reelt ligger i EU-maskineriet - og ikke hos de danske leverandører.   

Uforudsete tekniske problemer

Styrelsen skriver blandt andet som begrundelse for forsinkelsen fra EU:

"Den oprindelige estimering har vist sig mangelfuld. Leverancer fra leverandøren er ikke sket efter aftalt tidsplan. Leverandøren har underestimeret opgaven. Kritiske kompetencer manglede hos leverandøren. De organisatoriske forudsætninger for projektet har ændret sig. Der er usikkerhed om den tekniske løsnings modenhed. Uforudsete tekniske problemer påvirker projektet."

Som forklaring på budgetoverskridelsen på 15 millioner kroner lyder det blandt andet:

"Projektets omfang har ændret sig. Den oprindelige estimering har vist sig mangelfuld. Kravene til funktionalitet i systemet har ændret sig. Afhængigheder til andre projekter påvirker projektet. Uforudsete tekniske problemer påvirker projektet."

Kæmpe it-projekter svæver i vinden

Trods forsinkelser fra EU's side forventer Pensionsstyrelsen, at alle væsentlige gevinster i projektet kan realiseres. 

Gevinster trods budgetoverskridelse

Også Skatteministeriets EU-pligtige Import Control System fra Logica til en forbedring af toldsystemet har en budgetoverskridelse på 15 millioner kroner ud fra de vurderinger, som ministeriet har foretaget mellem maj 2011 og december 2011. 

Samtidig forventes projektet at blive seks måneder forsinket, så det står færdigt i midten af april i år. 

Årsagerne til tids- og budgetoverskridelserne angives til at være: "Leverancer fra leverandøren er ikke sket efter aftalt tidsplan" og "Deadlines er ændret fra politisk side". 

Alligevel forventer Skat, at alle væsentlige gevinster i projektet kan realiseres.

Kæmpeprojekter bliver forsinkede

Samtidig er det også værd at bemærke, at statens to dyreste it-projekter svæver i det uvisse. 

Det drejer sig i begge tilfælde om it-systemer til Skatteministeriet. 

De to systemer er Et fælles inddrivelsessystem, EFI, fra KMD med et budget på 292 millioner kroner samt En skattekonto kendt under kodenavnet EKKO-projektet fra CSC til 334 millioner kroner. 

"De indmeldte idriftsættelsesdatoer og budgetter for projekterne En Skattekonto og Et Fælles Inddrivelsessystem i Skatteministeriet er ikke længere gældende. Projekterne er pt. under replanlægning, hvilket er orienteret til Finansudvalgets medlemmer d. 21. december 2011," skriver Skatteministeriet i sin indrapportering til Digitaliseringsstyrelsen. 

Skat forventer kun i "nogen grad", at de væsentlige gevinster i projekterne kan realiseres. Det kan du læse mere om her.

Samtidig bliver Det fælles medicinkort med et budget på knap 200 millioner kroner forsinket et år, og forventes først færdigt i slutningen af 2012, hvilket også gør sig gældende for det 72 millioner kroner dyre NemID-projekt.

Læs også:

Første oversigt nogensinde: Så ofte løber statens it-projekter løbsk.

Derfor afgør lave priser ikke det offentliges it-valg.

Omsider: Første oversigt over alle statens it-projekter på vej.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S